Çocuklar Büyüyecek

Pınar Aktunç

Çocuklar büyüyecek ve bizlere bakacak. Annem hep böyle söylerdi bizler için. İki kardeştik ve büyüyeceksiniz ve bize bakacaksınız, derdi. Biz büyüdük ve onlara bakmadık.. Aslında bu bakma kavramını da hayatım boyunca anlamış değilim. Zaman zaman bir araya geliriz, bütün akrabalar bayramda seyranda bir araya toplanır, dereden tepeden, akrabayı taallükattan konuşur, gençlerin neler yaptığını ve yapmak istediklerini, konuşuruz.

Dahası, büyükler konuşurlar, küçükler dinlerler. Bir şeyler öğrenirler küçükler büyüklerin konuşmalarından. Geçen günlerde de böyle bir toplantı oldu. Akrabamızda yaşlı teyzenin evinde toplandık. Akrabadan bir sürü insan.. Kim kimdir ben de bilmiyorum. Bizim büyükler de bilmiyor.. Başka büyükler, yaşlılar, evliler, boşanmışlar var.. Bir sürü de çocuk var.. Hangi çocuk kimin onu da tam bilmiyorum. Yakın akraba bazılarının çocuklarını tanıyorum da, diğerlerini pek tanımıyorum. Bir de her zaman görüşmediğimiz için, unutulmuş gitmiş çoğu..

Akrabalık ilişkilerini çok seviyorum. Teyzelerin, halaların, yengelerin, dayıların, eniştelerin ve tüm bunların çocuklarının zaman zaman, bayram seyran zamanlarında bile olsa, bir araya gelmeleri, birlikte yemeler, içmeler ve sohbet etmeler, insanı bilgilendiriyor, olgunlaştırıyor, büyütüyor.. Bir de hayatta tek başına olmadığını, tek başına kalmadığını görüyor insanlar ve mutlu oluyorlar…

Çocukların büyük, kalabalık ailelerde büyümesi, onların bence daha sağlıklı olmalarını doğuruyor.. Çocuklar mutlu ve sağlıklı oluyorlar. İdeallerini daha bilinçlice gerçekleştiriyorlar. Özgüven duyguları artıyor. Zaman içinde büyüklerine saygı, küçüklerine sevgi göstermesini öğreniyorlar. Başkalarına yardım ediyorlar. Hayvanları sevmeyi, beslemeyi öğreniyorlar.

Çocuklar büyüyor. Çocuklar, yarının büyükleri olarak ve çocuk sahibi insanlar olarak da ilerde görülebilir. Her nesil yerini başka bir nesle bırakarak ilerliyor. Kısaca çocuklar büyüyor…

Bir Cevap Yazın