Sevdiğim Resimler

Kezban Semiha

Aslında birçok ressamın birçok resmini seviyorum. Ama özellikle Şeref Akdik’in ve Monet‘in bazı tabloları beni daha fazla etkilemekte ve hatta resimlerim konusunda yönlendirmektedir.

Evet, ben de resim yapmaktayım. Güzel sanatlarla ilgili bir fakülteyi bitirdim. Bitirdim ama, kendi alanımdan para kazanamadım. Resim yapmaya devam ediyorum ve ailemle yaşıyorum. Yaşım yirmi beş olduğu halde ekonomik olarak aileme bağlıyım. Resimden o kadar çok para kazanmak istememe rağmen, resim için yaptığım masraflar düşünüldüğünde sürekli içerdeyim. Sürekli para harcıyorum. Resim, yazarlıkla kıyaslandığında pahalı bir meslek.

Resim kültürü ülkemizde pek gelişmediği için, ressamların para kazanmaları da imkansız hale gelmektedir. Kala kala resim yapmak psikolojik bir rahatlama imkanı sağlayan bir aracı olarak karşımıza çıkıyor. Yani resim yaptıkça mutlu oluyoruz ve bunun için de resmi satmaktan ziyade, mutlu olmak için resim yapmak anlamlarına gelmekte ve her resim yapana da artık bu gözle bakılmaktadır.

Ressamlığın da yazarlığın da para kazanmak için yeterli olmadığını biliyorum. Edebiyatla çok yakından uğraşan arkadaşlarım var çünkü. Resim dünyasının içinde yaşasam bile, yazarlara da yakın duruyorum. Yazarlardan ancak beş-on kişi para kazanabiliyor, geçinebiliyor. Yoksa dergilerde, gazetelerde yazılar yazanlar zaten para almadan yapıyorlar bu işleri..

Ressamlar da resimlerini sergilemek için değil para almak, para harcayarak eserlerini sergileyebiliyorlar. Kala kala sanatçılığın psikolojik avantajları kalıyor elimizde.

Neyse, kişisel sorunlarım öne çıktı. Oysa mutlu olduğum ressamların resimleri de var. Her zaman onları izlerim. Ressamlar ortadan çekiliyor, kala kala resimler kalıyor. Her ressamın konuları var, tekniğinin yanında o konular, kendinden sonra da insanları, özellikle yeni nesil ressamlarını etkilemeye devam ediyor.

Monet’in manzaları, özellikle deniz manzaraları, denizle kıyının buluştuğu, kayalıklar, sahil ve dalgaların bir arada değerlendirildiği, Monet’in üslubuyla yapılan resimleri beni hep etkilemiştir. Monet müthiş bir ressamdır; resim yapmadan duramaz, yaşayamaz.. gerçek bir ressamdır Monet; keza bizim Şeref Akdik de böyle bir ressamdır. Onun da resimlerinde dingin bir ruhun yansımalarını bulurum.

Kadıköy’ün en güzel noktalarından bir olan Kurbağalıdere’nin sayısız resmi yapılmıştır ressamlar tarafından. En güzellerinden birkaçını da Şeref Akdik yapmıştır. Sakin, gölgeli, yeşilliklerin gölgelerinin suya düştüğü, ağaçların gövdeleriyle var olduğu ve tek tük evin insansız varlığı ve bulutlarla birlikte özgün ve kalıcı bir resim olarak yer alır.

Sonuç olarak resimler, bazı şiirler, yazılar ve kitaplar hayatımızı belirlemeye başlar. Yaptığımız sanatı da etkiler. Her ressamın, yazarın, sevdiği, beğendiği ve benimsediği sanatçılar ve eserler vardır. Ben de özellikle Şeref Akdik’ten ve Monet’den, onların bazı resimlerinden etkilenerek resimlerimi yapar ve bundan da mutlu olurum…

Bir Cevap Yazın