Kitapçıda

Birsen Bozburun

Kitapları sevdiğim için sık sık kitapçıları dolaşıyorum. Kadıköy merkezde, hemen Haldun Taner binasının karşısında Yapı Kredi’nin küçük, sevimli kitapçısı vardı, bankayı taşıdılar, kitapçıyı da kapattılar. Orada, küçük olmakla birlikte mutlu olduğum zamanlar oldu.. Sevdiğim kitapları inceler, nazik kasiyer kızın ilgisiyle mutlu olurduk.

Ama Starbucks kafenin sokağındaki İş Bankası’nın kitapevinin duruyor olması benim için çok güzel. Zaman zaman o yoğun pandemi zamanları kalabalığına rağmen, korka korka da olsa gidiyor, kitaplara şöyle bir bakıyor ve sevdiğim, ilgi duyduğum kitap olursa bir-iki tane alıyorum..

Kitapları da çoğul okuduğum için, benim için aldığım kitaplar aynı zamanda başladığım kitap da anlamına geldiği ve başladığım bir kitabı doğrusu hemen bitirmek istemediğimden dolayı, bazen aynı anda okuduğum kitap sayısı sekize, ona çıkmaktadır.. Dönüp dönüp okuduğum kitaplar ve yazarlar da var.. O yazarlardan biri Hüseyin Rahmi Gürpınar’dır.. Onun bazı kitaplarını döne döne okurum..

Keza Sait Faik’in kitaplarını da döne döne okurum.. Bazen her gece bir öyküsünü okumadan uyuyamam. Başucumda mutlaka sekiz-on tane kitap olur ve onlarla yatağa girerim. Okuduğum kitaplardan hangisi ilgimi o an çekerse ona kaldığım yerden devam ederim.. Not aldığım, günlüklerimi tuttuğum defterimi de yanımda taşırım sürekli olarak.. Çoğu yazımı da oradan bilgisayara geçiririm. Çok yazı birikiyor böylece.. Allah’tan bu bilgisayar, blog ve benzeri sanal siteler ve ortamlar açıldı da yazılarımızı, illa yayınlanan dergilerde yayınlamak zorunda kalmıyoruz ve editör baskısı ve kısıtlamasıyla da muhatap olmuyoruz. Sanal edebiyat sitelerinin, kişisel blogların, sanal edebiyat ortamlarının olması, artık yazdıklarımızın tamamını yayınlatma imkanlarını verdi bize.. Böylece gerçek anlamda özgür olduk.. Yoksa eskiden, bunlar icat olmadığı zamanlarda, bir dergide yazı yayınlatabilmek için ne taklalar atardık.. Çok şükür bunların hiçbiri kalmadı artık.. Kendimi olabildiğince özgür hissediyorum şimdi…

En mutlu olduğum zamanlar kitapçılarda geçirdiğim zamanlar. Kadıköy bu anlamda çok avantajlı.. Birçok kitapevi var. Gerek Bağdat Caddesi’nde, gerek Kadıköy merkezde birçok kitapevi var.. Ve oralarda kitaplara bakmak, yeni çıkan kitapları incelemek, çok büyük bir mutluluk veriyor bana.. Bu kitapçılar diğer semtlerde de olamaz mı diye düşünüyorum…

Bir Cevap Yazın