Günce: Hayatı Resimle Anlamaya Dair

Bengi Kırmızılı

15 Temmuz 2021, Perşembe

Beklenti içinde, herkesin kendine göre bir beklentisi olduğunu düşünüyorum. Ben de resim konusunda bir beklenti içindeyim. Resimlerimin kabul görmesini, satılmasını istiyorum elbette. Ama ondan önce instegramdan beğeni alması, doğrusu beni mutlu da ediyor. Gerek facebook, gerekse de instegram ve pinteres gibi online kulvarlar yaptığım çalışmaların sergilendiği övgülerin, değerlendirmelerin alındığı platformlar.. Bu bakımdan önemsiyorum..

Cemal Tollu

Bugün evden çıkmak istemedim. Oysa deniz kenarına inmek. Denize, dalgalara bakmak ve uzak ufuklardaki adaları görmek, adalara gitmek ve oralarda resimler yapmak istiyorum. İstiyorum da, tembelliğim belki buna izin vermiyor.. Evden dışarı çıkamıyorum. Anneme de ev işlerinde yardım etmeliyim. İki tane de kardeşim var.. Onların yemeklerini hazırlamam lazım. Kadın olmak demek, sadece sanatla uğraşmayı engelliyor. Başka bir bakış açısına, görüşe ve yaşama sahip olmak demek aynı zamanda…

16 Temmuz 2021, Cuma

Sıcak bir gün.. Güneş kavuruyor.. Nurdan’la buluşacağım. O da şiirler yazıyor. Bir kafeye oturacağız. Erkek arkadaşından yeni ayrıldı. Seviyordu oysa çocuğu.. Çocuk da tıpta okuyordu. Başarılıydı. Bildiğim kadarıyla da Nurdan’ı seviyordu.. Ağlamaklıydı sesi Nurdan’ın telefonda.. Konuşmak istedi.. Ben sıkıntıların, acıların sanat için faydalı, insan için kötü olduğunu, düşünüyorum. Sanatını önemseyenler, önde tutanlar için, aslında yaşadığı sıkıntılar, olumsuzluklar ve acılar faydalı.. Sanat ikinci, üçüncü plandaysa, tabi insanı hayat daha fazla etkiler..

Ünsal Toker

Ben resimle hayatı algılamak, resim üzerinden görmek istiyorum. Her bir resim, fotoğraftan da değerli benim için. Özellikle manzara, insan figürleri, mekanlar, şehir enstantaneleri.. Doğa içindeki bütün nesnelerin.. Ağaçlar, kuşlar, bitkiler, çiçekler, yollar, bulutlar.. Sürekli bir değişkenlik içindeler bunlar..

17 Temmuz 2021, Cumartesi

Resim, resimden öte bir şeydir. Bu şiir ve öykü için de geçerlidir bence.. Her gerçek resim beni heyecanlandırır. Doğayı yorumlayan, insan aklı ve estetiğinin doğaya, çevreye ve insana özgün bakışı, değerlendirmesidir. Bu yönüyle şiir ve edebiyattan çok öte, üstün, ayrıcalıklı bir konumu vardır gerçek sanatçılar eliyle çıkan resimlerin.

Kelimelerin dünyası ve anlattıkları sınırlı ve soyut gelir bana. Tasvirler ne kadar detaylı ve ayrıcalıklı olsa da sınırlı ve hayalidir. Oysa somuta gönderimli resim hayata yeni bakış açıları, görsellikler sunar. İçinde aynı zamanda şiiri ve kısa kısa öyküleri de barındırır.

Şeref Akdik, Şefik Bursalı, Ünsal Toker, Cemal Tollu, Naci Kalmukoğlu vb. ressamlar, özgün paletleriyle, çizgileriyle yeni dünyalar, anlatımlar kurmuşlardır.. Ben onların izinden giderek kendi kimliğimi kurmak ve geliştirmek istiyorum. Resim nasıl onlar için bir var oluş hikayesi olarak algılanmışsa.. benim için de öyle…

Bir Cevap Yazın