Uluslararası Mail Art Sergisi Bahariye’de Açıldı!

Ümit Gezgin

“Yeryüzü” temalı Uluslararası Posta Sanatı sergisi Bahariye Sanat Galerisi’nde açıldı. 10 Ağustos’a kadar sürecek olan sergiye ilgi ve sevginin de artarak devam ettiğini belirtmek gerekmektedir.

Mail Art biliyoruz ki posta yoluyla dünyanın her yerinden özgün çalışmalarla katılınan bir sanatsal etkinlik. Dünyanın hemen hemen her yerinde de düzenlenen ve bütün sanatçılara açık bir yapı olarak, aynı zamanda interaktif, katılımcı ve paylaşımcı bir büyük sanatsal etkinlik, sanatsal paylaşım gerçekliği..

23 yıllık köklü bir sanat galerisi olarak Bahariye Sanat Galerisi, Kadıköy’ün kültür ve sanat beldesi Bahariye’de tüm olumsuz koşullara ve Pandemi gerçekliğine rağmen sanatsal etkinliklerine ara vermeden devam ediyor. Her boyutuyla sanata destek veren Bahariye Sanat Galerisi, şimdi de Uluslararası boyutta bir ‘Yeryüzü’ temalı posta sanatı sergisi düzenledi.

Katılım beklenildiğinin de üzerindeydi. İtalya’dan Amerika’ya, Japonya’dan Almanya, Mısır, Yeni Zelanda’ya ve Türkiye’den birçok farklı ildeki sanatçıya kadar yüzlerce posta yoluyla gönderilen sanatsal çabalar katıldı..

Her bir sanatçı kendi özgün kimliği doğrultusunda, renk-biçim anlatımına göre “yeryüzü” gerçekliğini, özelliğini, insan-mekan bütünlüğünü anlattı bu sergi konsepti içinde. Çok anlamlı, düşündürücü, güldürücü şeyler ortaya çıkmış..

Kimi sanatçı yeryüzüne bir tür ağıt yakarken, kimi sanatçı bir dramın içinde devinip durduğumuzu görselleştirmiş.. Bazıları karikatür gerçekliğiyle ironik bir dille anlatmış yeryüzü temasının anlamsal boyutunu..

Bazıları geleceğin yeryüzü için karamsarlık yüklü olduğunu göstermeye çalışırken, bazıları gelecekten çok ümitli olduğunu simgelerle görsel dile taşımış.. Kısacası çok güzel, anlamlı ve kalıcı bir sergi olmuş bu Mail Art Sergisi…

Bir Cevap Yazın