Yalnızlık

Yasemin Korluk

Yalnızlığın önemli olduğunu düşünüyorum. Arkadaşlarım var elbet, ama onlarla sık sık görüşmüyorum. Özel bir firmada çalışıyorum. Çalışma arkadaşlarımın da beni kıskandığını, doğrusu arkadaş olarak nitelediğim çocukluk arkadaşlarımın da beni çekemediğini düşünüyorum.

Evrende yalnız olduğumu hissediyorum. Yalnızlığı seviyorum ve yalnızlığımı kitaplarla paylaşıyorum. Kitapların ve yazarların en iyi dostum olduğunu söyleyebilirim. Hikaye kitapları, romanlar ve şiir kitapları.. İçten, başkalarını ve yazarların kendilerini anlatıyor, doğal olarak oralarda kendimi buluyorum ve çevremi saran kaotik gerçeklikten de böylece kurtulmuş oluyorum.

Bazen bir arkadaşımla bir kafede buluşup sohbet ediyoruz. Genelde kitaplardan, seyahatlerden, erkeklerden ve gelecek günlerden bahsediyoruz. Pembe dizi romanları okumayı seviyor arkadaşım. Evlenmeyi düşünüyor en kısa sürede. Deniz kenarındaki bir tatil beldesine yerleşmeyi düşünüyor. Kitaplar çevirmek istiyor. Kitap okumak ve kitap çevirmek. Bunun için çeviri kurslarına gidiyor bir yıldır. Edebi çeviride iyi bir noktaya gelmek istediğini, söylüyor. Pembe dizi romanlarını da aşka inandığı ve inandığı aşkı bulacağını düşündüğü için okuduğunu, söylüyor. Benden daha sosyal. Ben nasıl insanlardan kaçıyorsam, o da her ortamda insanlarla temas kurabilecek bir yaradılışa sahip. Çok farklı karakterleriz ama çok iyi anlaşıyoruz. Sır dostum adeta o.

İnsanları sevmiyorum ben. Yalnızlığı, kitaplı yalnızlığı seviyorum. Sait Faik en sevdiğim yazarlardan. Dönüp dönüp onun kitaplarını okuyorum. Dünya edebiyatında da Türk edebiyatında da onun kadar samimi, doğal ve içten anlatan bir yazar görmedim. Onun gibi yazmak mümkün değil. Yalın, duru, samimi bir anlatımı var. Samimi anlatım belki de edebiyatın, özelikle öykünün temel izleğinden biri. Ben de yazı yazıyorum ama, gerçek bir yazar olmak çok zor. Bizde kitapları çıkmış çoğu kişinin şişirme olduğunu düşünüyorum. Kitap çıkaranın yazar olarak kabul edilmesi kadar yanlış bir şey olamaz.

Her neyse.. Başka bir dilde rahatlıkla kitap okumak en büyük emellerimden biri.. Kolay değil yabancı dilde bir kitap okumak. Kolay değil orada anlatılanları, kelimeleri, kavramları ve anlatılanları anlamak..

Yalnızlığı seviyor olmam, sonuçta beni kitaplara yaklaştırdı. İyi ki de böyle oldu. Kitapları can yoldaşım bildim. Bir iki arkadaşım dışında başka insanlarla sohbet etmek için masa etrafında toplanmama gerek yok.

Yalnızlığı seviyorum. Bana kendim olmayı öğrettiği için seviyorum…

Bir Cevap Yazın