Baksı Müzesi’nde devasa heykeller

Baksı Müzesi’nin yeni sergisi ‘Kıraçta Heykel’, Çoruh nehrine bakan 1800 rakımlı Baksı tepesini devasa heykellerle kuşatıyor. Sanatın ve doğanın birlikteliğine övgü niteliğindeki sergi, izleyiciye şiirsel bir yolculuk vadediyor.

Bozkırın ortasında paslanmaya yüz tutmuş bir denizaltı… Yakınında pembe ızgaralı bir füze başlığı, devasa bir sivrisinek heykeli, dev bir makas… Distopik bir filmden sahneler değil bunlar, Baksı Müzesi’nin yeni sergisi ‘Kıraçta Heykel’den görüntüler…

Ressam Hüsamettin Koçan’ın doğup büyüdüğü Bayburt’un Bayraktar Köyü’nde, çocukken gurbetteki işçi babasının yolunu gözlediği yaklaşık 1800 metre rakımlı kıraç tepeye kurduğu Baksı Müzesi, 20. yılını geride bırakırken, iki yeni sergiyi de sanatseverlerin beğenisine sundu. Sanatın ve doğanın birlikteliğine övgü niteliğindeki ‘Kıraçta Heykel’ sergisi, izleyiciyi mekânsal sınırların dışına çıkarıp doğayla buluştururken, heykellerin rehberlik ettiği şiirsel bir yolculuk vadediyor. Çağdaş müzeciliği yepyeni bir anlayışla Anadolu’nun kültür varlıkları haritasına katan Baksı Müzesi’nin yer aldığı kıraç sırttan Çoruh nehrini seyreden bu sanat yapıtları, içine yerleştikleri coğrafyayla yeni anlamlar kazanırken, kadim uygarlıklara ev sahipliği yapmış bu mekâna da taze bir bakış getiriyor. Baksı tepesinde ziyarete açılan açık hava sergisinde Erdal Duman, Günnur Özsoy, Hüsamettin Koçan, İbrahim Koç, Kemal Tufan, Mike Berg, Nermin Er, Osman Dinç ve Yunus Tonkuş’un yapıtları yer alıyor.

Bir Cevap Yazın