Müze Gazhane’de ‘Kente Doğru’ sergisi

İstanbul Kadıköy’deki tarihi Hasanpaşa Gazhanesi, yeni adıyla Müze Gazhane, açılış sergilerinden biri olarak Serkan Taycan‘ın “Kente Doğru” adlı sergisini ağırladı.

Türkiye’nin önemli endüstriyel kültür miraslarından biri olan İstanbul Kadıköy’deki tarihi Hasanpaşa Gazhanesi, yeni adıyla Müze Gazhane, açılış sergilerinden biri olarak Serkan Taycan’ın “Kente Doğru” adlı sergisini ağırladı. Modern kentleşme sürecinin, taşradan İstanbul’un çeperlerine ve meydanlarına uzanan bir izleğini sunan sergi, sanatçının Habitat, Kabuk, Agora ve İki Deniz Arası çalışmalarını ilk defa bir arada izleyiciyle buluşturdu.

Müze Gazhane’nin 600 metrekarelik galeri alanında bulunan “Kente Doğru” adlı sergide, fotoğraf ve video yerleştirmeler yer alıyor.

Görsel sanatçı Serkan Taycan, bir basın turu düzenleyerek fotoğraflarının hikayesini anlattı. Taycan; sergisinde kentleşme, taşra ve kentin dönüşümü ile ekoloji konularını odağına alıyor. 2007 yılından günümüze kadar sürdürülen çalışmalardan oluşan sergide, kentsel ve kırsal mekânların dönüşümüne ve bu dönüşümün etkilerine değiniliyor. Sergi, İstanbul’u bir “küresel kent” olarak ele alarak; sosyoloji, politik coğrafya, mimarlık ve kent politikasının kesişiminde yer alan kentleşmeye ilişkin evrensel ve güncel tartışmalara bir platform oluşturmayı hedefliyor.

Bir Cevap Yazın