Ay Evlerin Üzerinde

Ayşenur Kefeli

Evler tek tek burada. Elektrik direkleri yamuk ve teller de belki sıcaklıkların bunaltıcı olmasından dolayı eğilmiş, bükülmüş vaziyette. Tek tük genç, yaşlı, kadın erkek insan ağır ağır denize doğru ilerliyor. Ellerinde şemsiyeler, ayaklarında terlikler, altlarında bol mayolar, denize, dalgalı ve koyu mavi denize, karşıdaki adayı görecek şekilde dalgalara kendilerini atmak için yürüyorlar.

Ağır aksak yürüyorlar. Deniz kenarında sere serpe dalgalara karşı uzanmış yatanlarla birlikte yatmak, güneşlenmek, rahatlamak ve tatil yapmak istiyorlar. Yağlar sürünüyorlar. Daha çok kadınlar, bedenlerine güneş yağları sürünüyorlar bol bol. Erkekler de yağlanıyorlar, pehlivanlar gibi bol yağlı erkekler.. Dalgalara kendini bırakmış gençler, top oynuyorlar, sonra çıkıp kumda valeybol oynuyorlar, top peşinde koşturuyorlar. bazı köpekler de topların peşinde koşturuyor. Küçük çocuklar neşeli.

Evler ya insanlar tarafından peyder pey, yarım yamalak inşa ediliyor. Ya da buradaki mütahitlere sipariş ediliyor, ödeme yapılıyor ve iki katlı olarak inşa ediliyor. Ay bugün en güzel haliyle bu estetik yoksunu evlerin çatılarından yükseldi. İnsanlar ayın farkında bile değildi. Televizyonların karşısında toplum daha çok dizi izliyordu.

Bizim de ay altında bir evimiz var. Yıllar önce inşa edilmiş. Dedem inşa etmiş. Güçlü kuvvetli, sağlam bir ev. Yaşayan bir bahçesi ve güzel ağaçları var, boylu poslu.. Zaten buradaki ağaçlar çok çeşitli değil. Ya çam, ya zeytin ağacı. Doğru düzgün meyve ağacı yok.

Gölgeler uzamış vaziyette. Ağaçların koyulukları artmış, araçlar kuytulara park etmiş. İnsanlar ayın git gide daha da yükselmesiyle evlerine, bu sakin ve kuytu evlerine çekilmeye başlanmışlar. Bir sessizlik ve kimsesizlik egemen olmaya başlamış manzaraya. Arkadaki yüksek olmayan kayalıklarla dolu tepenin hemen ardından ay, gittikçe yükseliyor, şiirsel bir yükseliş ve güneşten aldığı parlaklıkla tuhaf bir beyazlık içine bürünmüş görünüyor. Üzerindeki kraterler bile görünüyor. Şaşkın halde kalıyor insan birden onunla göz göze geldiğinde. Yaşayan bir canlı gibi, beyazlara bürünmüş bir canlı..

Ay, bu tül gibi beyazlığa bürünmüş ay, evlerin çatılarından yükselmeye devam ediyor…

Bir Cevap Yazın