Devrim Erbil’den “İstanbul’dan Bodrum’a” Sergisi

Türk resminin önde gelen temsilcisi, İstanbul’un ‘kuşbakışı’ ressamı Prof. Devrim Erbil, turistlik mekanın incisi Bodrum’u da aynı teknikle kapsamına aldı. Son dönem çalışmalarını, “İstanbul’dan Bodrum’a” başlığı altında yeni açılan Touch Galeri’de sergiliyor…

Touch Sanat Galerisi  Kurucuları  İnci Aytaç ve Ferda Bakay Saka davete ev sahipliği yaptı.


“Devrim Erbil’in İstanbul’dan Bodrum’a”  başlığı altında topladığı çalışmaları  21 Ağustos 2021-21 Eylül 2021  tarihilerinde  sergileniyor.

Türk Resim Sanatı’nın yaşayan en önemli temsilcisi Devrim Erbil, kendisiyle özdeşleşen çizgilerini, kendi söylemiyle “ öteden beri uygarlık kenti, görsel sanatların tapınağı” Bodrum’da sanatseverlere sunuyor.

Yağlıboya resimler, ahşap rölyefler, el dokuması kilim ve halıların bulunduğu serginin odak noktasını Bodrum, Haliç, İstanbul Boğazı, Tarihi Yarımada ve Haydarpaşa gibi coğrafi ve tarihi İstanbul simgeleri oluşturuyor.

Devrim Erbil

Eski adıyla Sanayi-i Nefise Mektebi Ali’sinde, bugünkü adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne 1954’te öğrenci olarak giren Devrim Erbil, bu okuldan 2004’te profesör olarak emekli olmuştur.

Eğitimine Halil Dikmen ve Bedri Rahmi Eyüboğlu atölyelerinde devam ederken yaşadığı kenti anlamaya çalışan sanatçı, İstanbul’u bir bütün olarak, içinde barındırdığı tüm özellikleri ile; kentin dokusu, kültürü, Bizans ve Osmanlı sanatından mimari yapılarla, minyatürler ve yazılarla ele alır.

Sanatçı, Osmanlı Minyatür sanatına atıfta bulunarak eserlerini yorumlamaktadır. Osmanlı Minyatürlerinde gördüğümüz “uzayı genişliği ile kavrama” esasından yola çıkarak eserler veren sanatçı, şiirsel üslubunun bir parçası olarak; izleyici ve eserler, zaman ve zihin arasında mekâna özgü çağrışımlar ağı kurar.

Bir Cevap Yazın