Ressam ve Seramik Sanatçısı Melike Abasıyanık Kurtiç Vefat Etti!

Ressam ve Seramik Sanatçısı 94 yaşındaki Ayşe Melike Abasıyanık Kurtiç vefat etti.

Baro Başkanlığı’da yapan Av. Mustafa Raşit Abasıyanık ile Oğuz ve Meral Abasıyanık’ın kardeşleri yıllarca ülkemiz adına bir çok ülkede Ataşelik yapan Necati Kurtiç’in eşi, Behçet, Hasan ve Nedim Kurtiç’in yengeleri olan Ayşe Melike Abasıyanık Kurtiç’in çok sayıda dünyaca ünlü eseri bulunuyordu.

Kurtiç’in cenazesi Adapazarı Yorgalar Mezarlığı Mescidi’nde ikindi namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Yorgalar Mezarlığı’ndaki aile kabristanlığında toprağa verilecek.

Melike Abasıyanık Kurtiç 

 1955 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi‘nde bulunan dekoratif sanatlar bölümünden mezun oldu.

1960-1962 arası Eczacıbaşı, 1963-1966 arasında ise Kopenhag Kraliyet Porselen fabrikalarında seramik dekor ve formu üzerine inceleme ve araştırmalarda bulundu. Kopenhag Güzel Sanatlar Akademisi Seramik Bölümü (1967-1968), Ankara’da bulunan MTA Enstitüsü (1968-1972) ve Batı Almanya‘da Heinz-Thee Dietz Atölyesi’nde (1971-1975) süreli olarak çalıştı.

1982 yılında Millî Savunma Bakanlığı tarafından düzenlenen bir yarışmada birinci oldu. Yurt içi ve yurt dışında birçok sergi açtı ve karma sergilere katıldı. Yapıtlarında genel olarak yaşam, doğa ve evrenin özünü yansıtmayı denedi. Resimlerinde ise denizkestanesi konusunu seçti.

Ödülleri

  • 1962 – Uluslararası Seramik Sergisi (Prag) Onur Belgesi
  • 1982 – Milli Savunma Bakanlığı Devlet Mezarlığı Ulusal Proje Yarışması: Mezar Taşları Dalında Birincilik Ödülü
  • 1986 – I. Uluslararası Asya Avrupa Sanat Bienali’nde Seramik Dalında Dostluk ve Barış Ödülü
  • 1998 – Plastik Sanatlar Derneği Onur Belgesi

Bir Cevap Yazın