Resimle İçgelişim Hikayem

Leyla Sabah

Resimle İçgelişim Hikayem

Nasıl böyle acayip, farklı görüşlere sahip oldum?

Öğretmen okulu mezunuyum. Tüm o okuldan mezunlar gibi birçok konuda beceriler kazandık. On beş on altı yaşlarında duvarlara kocaman portreler,  resimler yaptık. Yine o dönemde üç kütüphanede de hemen hemen okumadığım kitap kalmamıştı.

Leyla Sabah, Belkıs Soran ile 2012

Yaşamın savurmasına emekli oluncaya kadar izin vermek durumunda kaldım. Otuz sekiz yaşımda emekli olup 1994 yılında Mimar Sinan Üniversitesi resim bölümüne girdim. Girmek için bu kadar yıl bekleyip, zor sınavlardan geçen ben, çabuk hayal kırıklığına uğradım. Öğretmen okulumdaki kadar geliştiren, tartışılan, yenilenen bir sanat okulu bulamadım! Tam tersi eğitimler kulağıma “teneke sesi” gibi geliyordu.

Üniversiteye girdiğim aynı yıl neyse ki Mutlu Sanat Odası Galerisinde verilen “Resimle İçgelişim” çalışmalarını duydum ve katılmaya başladım. Bu çalışmayı saygıdeğer Belkıs Soran, haftada bir kez veriyordu. O zaman resimlerin tekniğini, şekil sorunlarını üniversiteden alırken, içsel, ruhsal hissini de Belkıs Soran hocamızdan hem de on beş yıl kadar uzun bir süre  almaya devam ettik. Buna bir de üniversitedeki yüksek lisans derslerini de ekledik. Bu dersler az kişi ile olduğundan katılmamdan herkes memnundu. İşte Ümit Gezgin İle tanışmamız yüksek lisans derslerinin birinde sınıf arkadaşı olarak başladı.

“Sanat Çevresi” ve “Bosphorus Sanat Gazetesi” dergilerinde benimle ilgili eleştireler yazdı, kitaplarımı duyurdu.  Şimdi de sağ olsun, “Sanat Tasarım İnternet gazetesinde” makale yazmamı istiyor. 

Eğitimim, üniversiteye ve Mutlu Sanat Odasın’da devam ederken yedi yıl da Ortaköy Sanat pazarında, sokakta resim satmayla taçlandı. Ayrıca yirmi beş ülke gezmeyi,  yirmiyi aşkın kişisel sergi açmayı, bianeller, fuarlar ve üç kitap yazmayı da yirmi yıla sığdırmışız.

“Güzelliğin Çoğaltılması” isminde  2009 yılında sanatla insanı buluşturmak amacıyla kurulmuş bir grubun da aktif üyesiyiz. Genellikle açık alanda yapılan etkinliklere herkes katılabilir. Türkiye’nin bir çok yerinde resim gezdirir ve uzun tuvallare karalamalar yaptırırız. Grup Tüyap Sanat Fuarında da dört yıl izleyicilerin katılmasına öncelik verdiği etkinlikler düzenledi. Etkinliklerine devam ediyor.

 Geriye baktığımda hızım beni şaşırttı! Kısaca kitaplarımıza bakalım:

İlk kitabımızın ismi “AYKUŞU” 2009 yılında Hermes Yayınevi tarafından yayınlandı. Desenler ve şiirsel anlatışı ile minik bu kitap üçüncü baskısını yaptı.

İkinci kitabımız “RESİMLE İÇGELİŞİM” 2011 yılında yayınlandı. Bu kitabı Belkıs Soran hocamızla yazmaya başladık. Yazma sonucunda “ben orada değilim artık, sen de kendi deneyimlerini eklemişsin, sen adını yalnız yaz” dedi. 

Üçüncü kitabımız “Aşk-i-kar” 2015 yılında Liber Yayınevinden yayınlandı. İkinci baskımız üç yıl sonra Hermes yayınevinden yapıldı. Kitap, yaşama bakışları, akış çeşitlerini, bilinç yolculuğunu anlatıyor.

  Atölyemde verdiğim resim eğitimleri zaman geçtikçe iyice içsel, kişisel paylaşımlara dönüştü. Resim yaparak, okuyarak olgunlaşacağımıza inancım artmıştı. Bu paylaşımları on yıl, İstanbul’da verdikten sonra birer yıl Bursa, İzmir, iki yıl Ankara ve bir yıl Mersin, bir yılda İngiltere’den internet üzerinden verdik.

Resimle İçgelişim paylaşımları, on yılda yaşanılan değişim ve makalelerle kendine yeni bir kitap oluşturdu. Dördüncü kitabımız “Güzel-iz” ismiyle basım aşamasında. Bu kitabımızda kısaca:

          Resme bakmak,

Kendimize bakmaktır.

          Resim okumak,

          Kendimizi okumaktır.

          Resim yapmak ise,

          Kendimizi oluşturmaktır diyoruz.

          Kişisel bütünlüğümüzü, evrensel bütünlüğe katmayı amaçlıyoruz. “Sanatım” dergisinde makalelerimiz yayınlanırken, Bursa Arena E’Gazetesi’nde de üç yıldır makaleler yazıyoruz. Şimdi de “Sanat Tasarım E’Gazetesi” aracılığıyla paylaşımlara ve buluşmaya devam edeceğiz.

Tüm birbirini büyüten insanlara Belkıs Soran’a ve Ümit Gezgin’e. Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın