“ALTIN YÜZLER” Ayşegül Yılmaz ‘Portre’ Resim Sergisi

Çilsem Toprak

“ALTIN YÜZLER”

AYŞEGÜL YILMAZ – Portre Resim Sergisi

22 – 28 Eylül 2021

Bahariye Sanat Galerisi – http://www.bahariyesanat.com

Bahariye Sanat Galerisi’nde 22 Eylül 2021 tarihinde Ayşegül Yılmaz “ALTIN YÜZLER” Portre Resim Sergisi düzenlenecektir. Ayşegül Yılmaz toplumun büyük bir kesimi tarafından benimsenmiş sahiplenilmiş isimlerin portrelerini tuvale taşıdığı sergisinden elde edeceği gelirin tamamını “DELİLER VE VELİLER DERNEĞİ” ne bağışlayacaktır.

Sanatçıyla yaptığımız röportajı yayınlıyoruz:

Ayşegül Yılmaz

“Günümüzde yardım amacı taşıyan çok sayıda kurum ve dernek var. Böyle vakıf ve derneklere tek bir tuşa basarak bağışta bulunmak her ne kadar iyi niyet taşısa ve son derece kıymetli olsa da paylaşmanın emek isteyen bir yanı  olduğunu düşünüyorum.”

Sevgili Ayşegül Yılmaz bizimle sanat serüveninizi paylaşır mısınız?

Erken yaşlarımdan itibaren kendimi ifade edebilmenin yollarını arıyordum. Daha okul yıllarında, kendimi boş sayfalara bir şeyler karalarken, desenler, motifler çizerken buluyordum. Okul dönemleri sona erip hayata atıldığımda resim çalışmaları yapabileceğim, bu alanda eğitim alabileceğim imkanlar aramaya başladım. Resim eğitimi veren birkaç kuruma devam ettim ama buralarda kendimi ifade edebileceğim bir atmosfer yakalayamadım. Bu konuda tam ümitsizliğe düştüğüm bir anda ressam Deniz Sağdıç ile tanıştım. Onunla kurduğum dostluk, resim konusunda hem teknik anlamda hem düşünsel alanda bana çok şey kazandırdı.

Resme nasıl başladınız nasıl bir yol izlediniz?

 Resim çalışmalarıma başladığım ilk zamanlarda her gün onlarca nesneyi, objeyi resmederek tekniğimi ilerletmeye çalışıyordum. Tekniğim ilerledikçe insan suretleri ve yüzleri üzerinde çalışmaya ağırlık verdim. Her zaman model olacak birini bulmanız mümkün olamadığından çoğu zaman fotoğraflara bakarak çalışıyordum. Bu fotoğraflar çoğu zaman gazetede, dergilerde ya da kitaplarda karşımıza çıkan ünlü kimseler oluyordu.

Resimlerinizi nerede yapıyorsunuz?

 Yıllardır kendi çalışma alanımda olduğu kadar haftanın çoğu günlerini Deniz Sağdıç atölyesinde resim yaparak geçiriyorum.

Altın Yüzler Portre Projesi nasıl doğdu?

Yağlıboyaya hakimiyetim arttıkça portre çalışmalarımı tuvale aktarmaya başladım. Bir süre sonra önemli sayıda portrenin olduğu bir koleksiyon ortaya çıkmaya başladı. Bu portrelerden teknik anlamda beğendiklerimi, benim için özel bir anlamı, anısı olanları bir kenara ayırmaya başladım. Böylece  “Altın Yüzler” ismini verdiğim portre projesi çoktan kendiliğinden olgunlaşmıştı.

Deliler ve Veliler Derneği ile yolunuz nasıl kesişti? Bu projenin oluşum süreci ve amacı nedir?

İnsanlara imkanlarım dahilinde yardım edebilmeyi oldukça önemsiyorum. Hayatın hızı ve karmaşasında çoğu zaman yardıma muhtaç olanları istesek de göremiyoruz. Birilerine faydalı olabilmek, ihtiyacı olana yardım etmek belki de çoğu zaman gündemimizin ilk sıralarında yer alamıyor. Günümüzde yardım amacı taşıyan çok sayıda kurum ve dernek var. Böyle vakıf ve derneklere tek bir tuşa basarak bağışta bulunmak her ne kadar iyi niyet taşısa, son derece kıymetli olsa da paylaşmanın emek isteyen bir yanı da olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle sergi projemde böyle bir dernekle birlikte yola çıkmak istedim. Ben daha resimlerimi yaparken bu paylaşım aslında başlamıştı. Yaptığım her bir resimden elde edilecek gelirin ihtiyacı olan birilerine gideceğini bilmek her fırça darbesinde beni daha da motive etti, azimlendirdi. Öte yandan sergi vesilesiyle belki daha pek çok insan bu derneklerden haberdar olacak, onun bağışçısı, üyesi dolayısıyla bu gönül bağının bir parçası olacak. Belki de böylece bu küçük kartopu yuvarlanarak büyümeye devam edecek. Bunun benim için anlamı çok büyük.

Bir Cevap Yazın