Ayşegül Yılmaz’dan “ALTIN YÜZLER” Sergisi Bahariye’de…

Ümit Gezgin

Portre sanatı başlı başına zorlukları olan bir sanattır. En başından yaptığınız portreyle özdeşleşmeniz gerekmektedir. Bu özdeşleşmeyi Ayşegül Yılmaz’ın sergisinde ziyadesiyle buldum.

Başarılı bir portre sanatçısı Yılmaz, ele aldığı portreler alanlarında, başta Atatürk portresi olmak üzere, başarılı olmuş, öncü olmuş, kalıcılığa dönüşmüş insanlar. En önemlisi de popüler kültür ve sanat insanlarının ağırlıkta olduğu bu portre sergisi, “Altın Yüzler” gerçekten de Türk kültür, düşün ve sanatına önemli katkıları, vizyonları olmuş insanlar.

Ayşegül Yılmaz ve Ümit Bayındır Gezgin

Portrenin bildiğimiz kadarıyla ele alınan kişinin karakteristlik özelliklerini göstermesi gerekmektedir. Atatürk portreleri de çok zordur. Portre genel olarak zordur ama, Atatürk portrelerinin zorluğu da ayrıca ilave edilebilir. Birçok ressam çalışmıştır Atatürk’ü ama karakteristik olarak yakalayan ressam çok azdır. Bu yönüyle Ayşegül Yılmaz’ı ayrıca kutlamak gerekmektedir.

Keza, İbrahim Tatlıses’den, Kadir İnanır’a, Ahmet Kaya’sından, Barış Manço’suna, Acun Ilıcalı’ya, Zeki Müren’e, Tarkan’a, Kemal Sunal’a, Müslüm Gürses’e ve daha nicelerine kadar birçok ismin portresini, onların karakter gerçekliğini başarılı bir şekilde kendi tekniğiyle ortaya koyarak göstermiştir sanatçı. Bu yönüyle de takdir edilmeyi hak etmektedir.

Ayrıca, çok önemli bir nokta da, sanatçı bu sergisinden elde edeceği geliri “Deliler ve Veliler” Derneği’ne bağışlayacaktır. Bu da sanatçıyı sosyal hizmet ve dayanışma noktasında da ayrıca öne çıkarmakta, birçok sanatçıdan farklı olarak “sosyal sorumluluk” noktasında onu takdir edilecek insan konumuna yükseltmektedir.

Bu sergi son zamanlarda izlediğim önemli sergilerden biri olarak karşımızda durmaktadır. Sergi Bahariye Sanat Galerisi’nde 28 Eylül’e kadar sanatseverleri beklemektedir…

Bir Cevap Yazın