MUHSİN KUT: “ Dile düşmemiş kentleri keşfetmeyi seviyorum…”

Çağdaş Türk Resim Sanatı’nın önemli isimlerinden Muhsin Kut Kasım ayı içerisinde artarda iki  önemli sergi ile izleyicisiyle buluşacak.

3-7 Kasım 2021 tarihlerinde IAAF 2. Sanat ve Antika Fuarı Kızıltoprak Sanat Galerisi standında farklı dönemlerinden bir “ SEÇKİ “ ile yer alacak.

13 Kasım-20 Aralık 2021 tarihleri arasında ise son dönem çalışmalarını Kızıltoprak Sanat Galerisi’nde sergileyecek.

“ Dile düşmemiş kentleri ve doğanın büyülü noktalarını keşfetmeyi seviyorum. Görmediğim ya da yaşamadığım hiçbir yerin ya da şeyin resmini yapmam. Farklı ve sıra dışı bakış açılarını yakalamayı seviyorum.

Benim resimlerim, meraklı ve serüvenci yaşamımın açığı vurulmuş halleridir. 

1980 yılından itibaren daha çok doğa ve kent, özellikle de deniz, tekne ve kıyı manzaraları üzerinde yoğunlaştım. 

Resimlerinde neden insan figürü çok kullanmadığı sorusunu şöyle yanıtlıyor sanatçı:

Ya insansız sokak veya mekanlar üzerine ya da sadece mizah yönü ağır basan insanlı resim yapmayı tercih ederim. Çünkü figür koyduğun zaman resmin konusu o oluyor. Oysa ki benim temalarım binalar, sokaklar…

Bakırköy’de denize sıfır bir evde doğup büyüdüm. Bu sebeple de olsa gerek çocukluğumdan beri kıyı şeritleri, deniz ve tekneleri çizmekten çok keyif alırım…

Özgeçmiş:

1938 yılında İstanbul’da doğdu.

1958 yılında Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1959 da ilk sergisini Taksim Meydanı’nda açtı. 1964-69 yılları arasında İDGSA Seramik Bölümü’nde okudu. Akademide öğrenci iken  1967 yılında Uluslararası Barış Resim Yarışması birincilik ödülü ve Ahmet Andiçen Seramik Yarışması birincilik ödüllerini kazandı.

Yine öğrencilik döneminde hocası Sabri Berker’in önerisi ile Beşiktaş Resim Heykel Müzesi Milli Koleksiyonu’na bir eseri kabul edildi.

1987 yılında Tekel Resim Yarışması birincilik ödülünü de alan sanatçının İstanbul ve Ankara Resim Heykel Müzeleri, İstanbul Modern Müzesi, Avustralya’da Broken Hill Belediye Müzesi, New York Üniversitesi Abby Grey Koleksiyonu’nda, ayrıca yurtiçi ve yurtdışında pek çok önemli koleksiyonda eserleri bulunmaktadır.

2009 yılındaTürk resmine yaptığı katkılarından dolayı 19. İstanbul Sanat Fuarı’nın “onur sanatçısı” olmaya layık görüldü.

Sanatçı çalışmalarını İstanbul Bakırköy’deki atölyesinde sürdürmektedir.

3-7 Kasım 2021 IAAF 2. Sanat ve Antika Fuarı Kızıltoprak Sanat Galerisi standı.

13 Kasım- 20 Aralık 2021 Kızıltoprak Sanat Galerisi. Pazar- Pazartesi günleri için randevu alınarak, diğer günler 12.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

İletişim:

Kızıltoprak Sanat Galerisi

Fenerbahçe Mahallesi. Rüştiye Sokak No:47 Kadıköy- İstanbul

0216 4183806

tulayatasoy@kiziltopraksanatgalerisi.net

Bir Cevap Yazın