Ardışık IV: “Güneşe İsyan”; Fatma Belkis-Onur Gökmen

9 Kasım 2021-23 Ocak 2022

SALT Galata

Fatma Belkıs ve Onur Gökmen’in Güneşe İsyan sergisi, modernleşme hamlesiyle beliren bir “aydın” kimliği ve onun beraberinde doğan çalkantılı ruh hâllerine odaklanıyor. İkili, bu karaktere atfedilen seçkinci avangart tavrın Tanzimat’tan bugüne nesiller arası aktarılmış olma ihtimalini sorguluyor. Ardışık serisindeki dördüncü sergi, adını Iraklı kadın şair Nazik al-Mala’ika’nın 1946 tarihli Revolt against the Sun [Güneşe İsyan] şiirinden alıyor. Otoriteye karşı çıkmanın zorluğu ile sanatsal üretimde başarısız olma korkusunu absürt bir dille ele alan çalışma, Belkıs ve Gökmen’in ilk uzun metrajlı kurgu filmi Alakadar’dan (2018-süregelen) bir kesit ve bir dizi heykelden oluşuyor.

23 Ocak 2022’ye kadar SALT Galata’da görülebilecek olan Güneşe İsyan sergisi paralelinde, Warehouse 421 desteğiyle düzenlenecek podcast serisi saltonline.org’da duyurulacaktır.

SALT’tan Amira Akbıyıkoğlu ile Farah Aksoy tarafından hazırlanan Ardışık programı, sanatçılar Barış Doğrusöz, Deniz Gül, Volkan Aslan, Fatma Belkıs ve Onur Gökmen ile Aykan Safoğlu’nun Ocak 2021’den itibaren SALT Galata’da gerçekleştirilen sergilerinden meydana gelmektedir.

SAHA tarafından desteklenen Ardışık, L’Internationale üyesi kurumlardan Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía (Madrid), Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (Varşova) ve M HKA, The Museum of Contemporary Art’ın (Antwerp) 2021-2022 programları kapsamında sunulacaktır.

Bir Cevap Yazın