Eğitimci/Yazar/Şair/Tarihçi NUSRET KARACA’dan: “Tarih Kucak Açınca” Kitabı… 

Eğitimci/Yazar/Şair/Tarihçi Nusret Karaca Tarih araştırma yazılarından ve günlüklerindeki notlarından bir bölümünü kitaplaştırdı.

Kitap Açıklaması

İnsana dair ne varsa… Çevre, eğitim, spor, trafik, gezi, sanat konularında yazılar yazmak, bir sorumlu birey olarak çeşitli durumlara duyarsız kalmamak benim yaşam felsefem.

Şiirler, denemeler, makaleler yazmak, söyleşiler yapmak, gazete ve dergilere haberler yetiştirmek bir yaşam biçimi oldu benim için. Elbette bunlar ön plana çıkarken branşımla ilgili dersleri, çalışmaları da sürdürdüm sessizce… Tarih konularında yazılar, kitaplar ile TV ve Radyolara konuk olmak, okullarda ve sanat merkezlerinde, panellere, söyleşilere katılmak, internet ortamında ve yazılı basında yazılar yazmak… İstedim ki bunlardan bazıları kitaplaşsın, toplansın. İşte elinizdeki kitap böyle oluştu. Zevkle okuyacağınızı umuyorum…

(Nusret Karaca)

(Tanıtım Bülteninden)

******

NUSRET KARACA

Eğitimci / Yazar / Şair / Tarih Araştırmacısı. Adapazarı (Sakarya) doğumlu. Tam adı Mehmet Nusret Karaca.

Karagümrük, Eyüp, Alibeyköy (Silahtarağa) ve Haliç kıyılarında geçen çocukluk, delikanlılık ve de öğretmenlik günleri… Sonra Kadıköy.

İlkokulu Silahtar Emniyettepe’de okudu. Orta öğrenimine Hasköy’de başladı. Eyüp (Orta) Lisesi (1975), Balıkesir Necatibey Eğitim Enstitüsü (1979)’nü bitirdikten sonra Anadolu Üniversitesi Tarih Bölümünde lisans tamamladı (1993). 

Avukat kâtipliği ve dershane öğretmenliği yaptı. Alibeyköy Lisesi, Şişli Ortaokulu(Talat Paşa İ.Ö.O), Erenköy 30 Ağustos İlköğretim Okulu , Göztepe Ortaokulu (İhsan Kurşunoğlu Anadolu Lisesi – görevlendirme,1992-1993), 50. Yıl Tahran Lisesi (Göztepe-görevlendirme), Kenan Evren Anadolu Lisesi(İstanbul Anadolu Lisesi -Görevlendirme) ve Kadıköy Kız Lisesi’nde (İstanbul Kadıköy Lisesi) görev yaptı.

Öğretmenliği sırasında çeşitli tiyatro oyunları sahneye koydu. Paneller, söyleşiler, kitap fuarları, şiir dinletileri, sergiler, dia gösterileri gerçekleştirdi. Kitap Fuarlarında, kültür merkezlerinde, ilk, orta ve yüksek eğitim kurumlarında, Öğretmenevlerinde çok sayıda etkinliğe konuk oldu, tv ve radyo programlarına katıldı, fotoğraf sergileri açtı. Bazı kitaplarda ve yerel gazetelerde yayın yönetmeni olarak görev yaptı. Dergiler hazırladı, fanzinler çıkardı, şiir kitapları derledi. Çevre ve insan, tarih, spor, trafik, gezi, eğitim konularında yazı ve makaleleri var.

Edebiyat Çalışmaları:

İlk şiirini Hasköy Orta Okulu’nda okurken yazdı. İlk yazıları 1990-91’de Eleştiri Dergisinde yer aldı. Bir süre Medya Berlin’de yazdı. Halen zaman zaman değişik dergilerde yazıları yayınlanmakta. Bosphorus Sanat (Bahariye Sanat Tasarım) ve Kadıköy Life dergilerinde yazar olarak görev yapıyor. Fora Post web sitesinde de çeşitli konularda yazıları var.

Yazıları, şiirleri, söyleşileri ve hakkında yazılanların yayınlandığı dergi ve gazeteler; 

Detay, Eleştiri, Bir-Sanat, Kadıköy Yaşam, Gazete Kadıköy, Haberde Ekspres, Bir Tutam Kadıköy, Bizden, Sen-Ben, Sanat Yaprağı, Türk Dili Dergisi, Güzel Yazılar, Varlık, Günaydın, Sabah, Milliyet, Cumhuriyet, Tempo, Haliç Edebiyat, Akşam (İnci), Esintiler, Değer Yargısı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (550. yıl İstanbul yazıları şiirleri), Elçi Yıllığı, İstanbul Yazıları (Elçi) ve İstanbul Şiirleri (Elçi), Yeditepe İstanbul, Yeni Eğitimin Sesi, Kadıköy’de Eğitim, Öğretmen Anıları (Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü), Kuşakkaya, Moda Burnu, Damla, Bir Demet Şiir, Kadıköy Sanat, Kadıköy Olay, Bizim Gazete, Söz Konukların, Tay, Kar, Tekirdağ Yeni İnan, Kıyı, Dünden Bugüne Eyüp Şiirleri(Eyüp Belediyesi Kültür Yayınları 2010), Uykusuz Kedi, İnsancıl, Hedef Edebiyat, Berfin Bahar, İda Körfez, Kadıköy Life, Anadolu Yakası, Pazartesi, Fullspor, İnsanbu, Gaste, Gökce Edebiyat, İstanbul (Milli Eğitim Edebiyat Dergisi), Röportajlı Şairler Sözlüğü, Öğretmen, Bosphorus Sanat, Sanat Yaprağı, Üvercinka, Ekin Sanat, Medya Berlin, Fora Post, Düş Kent… gibi gazete, fanzin, Sanat Bülteni, kitap ve dergilerde yayınlandı.

 Nusret Karaca, 2018 yılında Berlin’de Medya Berlin’in konuğu olarak kitaplarını  imzaladı ve bir söyleşi gerçekleştirdi.

Aldığı Ödüller:

2007 yılında Dünya İzciliğinin 100. Yılı Öğretmenler Arası Fotoğraf Yarışmasında Birincilik Ödülü aldı.

2018 “Balat Fotoğrafları” yarışmasında 2.lik ödülünü aldı.

Ayrıca;

Milli Eğitim’den teşekkürler, takdirnameler, başarı belgeleri, üstün başarı belgesi ,maaşla ödüllendirmeleri ve hizmet şeref belgesi bulunuyor.

ESERLERİ:

–  Bulutların Arasından Öylesine (1996/Şiir)

–  Hep Mavidir Düşlerim (1998/Şiir)

–  Ben Haliç’in Çocuğuyum (2000 / Nehir Şiir)

–  Öylesine Esti ki Rüzgâr (2004/Şiir)

–  Senin Yerin Yüreğim (2006 Atatürk’ün doğumunun 125. yılı İstanbul… T.C. Kadıköy Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü etkinlik Projesi. Ulusal Kurtuluş Savaşı ve İnkılapları çocuklara resimlerle süslenmiş Şiir)

–  Bir Tadımlık Haliç (2008 Özgün ve Derleme Şiir)

–  Ben Haliç (2010/Tarih Anı, Araştırma, İnceleme/İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Projesi/İstanbul’um Dizisi)

–  Tarih Kucak Açınca (2017/Araştırma)

–  Şimdi Ben Neredeyim (2019 / Gençlik, Eğitim, Gazete ve Dergi yazıları, Araştırma) 

DERLEMELER:

(Kadıköy Kız Lisesi/İstanbul Kadıköy Lisesi’nde Derleyen ve Sanat Danışmanı, Basın Yayın İletişim Kulübü Öğretmeni olarak 6 şiir ve 2 Deneme/Anı/Öykü Kitabı)

Bir Demet Şiir 1(1999)

Bir Demet Şiir 2 (2002)

Bir Demet Şiir 3 (2003)

Bir Demet Şiir 4 (2004)

Bir Demet Şiir 5 (2012)

Bir Demet Şiir 6 (2017)

Derinlik 1 (2016)

Derinlik 2 (2019)

Hakkında Ne Dediler?

“Eğitimci ve yazar Nusret Karaca’nın kitaplarının merkezinde, doğup büyüdüğü Haliç var. Haliç’in eski haliyle şimdiki arasında çok fark olduğunu söyleyen Karaca, “Çocukluğum Santral İstanbul’un bahçesinde top oynayarak geçti” diyor.” –

(Milliyet Gazetesi 07.07.2012 tarihli Senem Aydın röportajından)

***

“Şair Nusret Karaca’nın artıları saymakla bitmez. Özverili, yardımsever, içten, gönül almasını bilen, güler yüzlü, kâğıdın ve kalemin hakkını veren bir güzel insan.” –

(Nevzad Sudi, Türk Dili Dergisi Kasım 2006)

***

“Aydınlık eğitimci, ozan, güzel insan.”

(Mehmet Başaran. 07.06.2003 – Dilim Dilim Anadilim)

***

“Tanımaktan kıvanç duyduğum Nusret Karaca.”

(Ali Dündar. 14.10.2006, Kemalizmin Yol Haritası)

***

“Yalın, duygu yüklü şiirler, çocukluğundan, yaşadıklarından damıtmış mısralarına Karaca. Bir de eğitim alanındaki gözlemlerinden. Eğitim açmazında bocalayan çocuklarımıza bundan güzel öğüt olur mu?” (Refik Durbaş – 1 Mayıs 1997 – Ateş)

***

“Nusret Karaca şiirlerini Kaf Dağı’ndan bakışla değil, gerçek yaşamın içinde yaşayarak yazmıştır”. –

(Muzaffer Uyguner – Temmuz-Ağustos 1999 – Türk Dili Dergisi)

***

“Bir aşk yaşarsınız gün gelir durup nereden nereye dersiniz. İşte Nusret Karaca’nın Öylesine Esti Ki Rüzgâr adlı kitabından iki ayrı şiirden dizeler…”

(Nail Güreli – Milliyet 02.06.2006)

***

“ Nusret Karaca öğretmenim; İki kolumuzu iki yana açtık. Korkuluk olduk hiç olmazsa… Kolsuz olmaktan iyi.”

(Aydın Ilgaz – 01.12.2004)

***

“Gerçek şair Nusret Karaca’ya sevgilerle. “

(Salah Birsel – 01/12/1998… Nusret Karaca’nın Hep Mavidir Düşlerim kitabına imzalı)

***

“Yalın bir dil.”

(Bedrettin Aykın/ Güzel Yazılar Ocak-Şubat 2001)

***

“Çalışkan, sevecen ışıklı bir aday.”(İsmet Kemal Karadayı -KIYI Nisan 2001)

***

“Yüreğime Dizeler” (Vedat Günyol CKM 1998)

***

“Sevgili Nusret; Temiz bir dil. Kutlarım.”(Sabahattin Kömürcüoğlu 26 Kasım 2004)

***

“Karaca’nın şiirlerinde dostluk var. Toplumsal duyarlılığa ağırlık var. Tüm şiirlerinde barışın, kardeşliğin önemine dikkat çekmeye çalışıyor.”(AKŞAM/İNCİ-9 Mayıs 1999)

***

“Yalın; duygu yüklü şiirler.”(Refik Durbaş/Ateş 1 Mayıs 1997)

……

Bkz.BİYOGRAFYA

KAYNAKÇA: Refik Durbaş / Bir Sergi Bir Kitap (Ateş, 17.5.1997), Muzaffer Uyguner / Kitaplarla Başbaşa (Türk Dili Dergisi, Temmuz-Ağustos 1999), Tanju Akerman (Ekspres, Aralık 2000), Bedrettin Aykın (Güzel Yazılar, Ocak 2001), Muzaffer Uyguner (Türk Dili Dergisi, Mart 2001), İhsan Işık / Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007), Tanzimat’tan Bugüne Edebiyatçılar Ansiklopedisi (Cilt II- Sf.554, 2003), M. Tanju Akerman / Çağını Yakalayanlar II (2011) – Röportajlı Şairler Sözlüğü (2014), Bilgi teyidi (30.08.2020).

Bir Cevap Yazın