Bir’den Biz’e Resim Sergisi Bahariye’de…

Ümit Gezgin

Ankara’lı Plastik Sanatlar Gurubu (PSG) yirmi bir yıldır aynı atölyeyi paylaşıyorlar. Her biri kendine özgü bir sanat stiline sahip, adeta bir sanatçı dayanışması olarak bir araya gelmişler.

Ankara’da yaşayan sanatçılar, Ankara’nın sanat kültürüne katkı sağlamalarının yanında, aynı zamanda İstanbul’a da, “Bir’den Biz’e” konsepti içinde, Bahariye Sanat Galerisi’nde açtıkları bu sergiyle, İstanbul resim izleyicisine de özgün sanatsal açılımlarını göstermiş oluyorlar.

Sergi, 11-24 Kasım 2021 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşuyor.

Uzun bir zaman dilimi içinde kendi tarzlarını geliştirmiş ve sanatsal dayanışmayı da güçlendirmiş olan sanatçılar; doğa, figür, portre çıkışlı eserlerinde, zamana olduğu kadar, doğaya, insana da kendi perspektiflerinden yaklaşıyorlar.

Sergi açılışına uğradığımda cıvıl cıvıl bir atmosferle karşılaştım. Tabloların sevimli canlılığı, renk cümbüşü içinde insana yaşama sevinci veren havasının yanında, sanatçıların her biri de, sanatları kadar içten ve güleryüzlüydü..

Her biriyle tek tek konuştum. Eserleri hakkında bilgi aldım. Hangi coşkuyla, nasıl resim yaptıklarını öğrendim ve zaman zaman da birlikte sohbet ettik. Bir sanat gazetesi sorumluluğu ve resim yapan bir eleştirmen samimiyetiyle, sanatçıların resme ne kadar tutkuyla bağlı olduklarını gördüm.

Şadan Dinçel

Şadan Dinçel: Yaptığı gül ve doğa yorumlarıyla sanatını sürdürürken, doğaya, giderek bu doğanın natürmort gerçekliğine de tutkuyla bağlı olduğunu gösteriyor. İçten ve samimi bir anlatımı var. Duru, pürüzsüz bir boya sürüşü… Keza bu Serap Fertelli‘de de aynı samimiyet ve içtenlikle devam ediyor. Hem doğaya, hem ağaçlara ve özellikle ağaçların gövdelerine yönelik bir estetik güzellikle sanatçı, kişiliğini doğa formlarına başarılı bir şekilde yansıtıyor.

Serap Fertelli

Özgül Özgen; yine doğa çıkışlı bir form oluşturuyor ki, bütün çalışmaları göz önünde tutulduğunda soyuta yaklaşan bu çiçek formlarının, sıcak soğuk ton değerleri ve estetik anlatımlarıyla cana yakın bir içtenlikleri var… Sanatçıların çalışmaları konsepte de uygun; “Bir’den Bize’e”.. Ortak estetik kaygılarının olması ve adeta bir grup gibi hareket etmeleri, ortaklıklarının yanında, kişisel özgünlüklerini ve tarzlarını da muhafaza etmeleri önemli bir ayrıntı olarak her zaman hesaba katılmalıdır.

Özgül Özgen

Nuran Hazan‘ın çalışmaları, belki grup içinde en farklı olanı olarak karşımıza çıkıyor. Portre resimler yapıyor Hazan. Farklı yüzler, portrenin anlatımında, gözlerle simgelenen bir karakter açılımlarıyla galeri duvarlarında yerini almış.

Nuran Hazan

N. Belgin Yasinoğlu‘nun sanatı diğer arkadaşlarının çoğu gibi ‘doğa’ çıkışlı olmakla birlikte, yine farklı yönelimleri ve kendi üslup ve renk anlayışına göre dizaynı söz konusu.. Mesela bisiklet formu, onun resminin ana teması olarak yerini alıyor. Çevreyle, doğayla uyumlu bu estetik teknolojik araç, bazen karlı bir sokak ortasındaki simitçi tekerlekleri olarak da karşımıza çıkıyor. Bazen bir bankta, bazen de doğanın içinde…

N. Belgin Yasinoğlu

Buket Çağlar‘ın resimlerine bakacak olursak; o da doğa çıkışlı.. doğanın en narin parçası olan çiçeklerin izini sürüyor. Çiçekler güzel kompozisyonların birer parçası olarak karşımızda duruyor. Sıcak soğuk ton değerleri renklerle birlikte bir uyumu ve güzelliği oluşturuyor…

Buket Çağlar

Yine Beyhan Çerençe sanatı da doğa çıkışlı bir yorum kimliğine sahip. İzlenimci bir tarzdan ziyade, ekspresif bir hava seziliyor onun resimlerinde. Gerek dağlar, doğa ve gökyüzü yorumları, gerekse de natürmort ve çiçekler, onun paletinde anlam buluyor…

Beyhan Çerençe

Keza bu anlam arayışı ve görsel şölen; Akın İnal‘da da ayan beyan ortaya çıkıyor. Spatulanın canlılığı altında resim dünyası, doğayla, çiçeklerle ve ağaçlarla bütünleşiyor.. Onda da sıcak soğuk ton değerleri şiirsel bir bütüne ulaşarak, doğa resimsel bir estetikle bütünleşiyor…

Akın İnal

Sonuç olarak bu sergi çok güzel, cana yakın ve etkili bir sergi. Gerçekten Bir’den Biz’e dönüşen bir kimliği ve gerçekliği var…

Bir Cevap Yazın