Marmara GSF Müzik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ece Karşal Hocayı Ziyaret…

Doç. Dr. Ümit Gezgin

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü Başkanı değerli akademisyen ve sanatçı, çok yönlü kültür insanı Prof. Dr. Ece Karşal hocamızı makamında ziyaret ettim.

Ece Hocayı yıllar öncesinden tanırım, çok değerli bir insandır. Çok yönlü, mütevazi, çalışkan, disiplinli ve gerçek bir sanatçı, giderek yüksek nitelikli hoca ve değerli bir yöneticidir. Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü’nde İletişim Fakültesi, dördüncü katta faaliyetlerine devam eden, bazı dersleri yine Acıbadem Kampüsü’nde sürdüren Müzik Bölümü nitelikli, yaratıcı eğitimine devam ediyor.

Müzik Bölümü’nde Prof. Ece Hoca ve Özcan Hoca’yla birlikte

Müzik Bölümü Ece Hocanın yönetiminde başarılı sanatsal adımlar atıyor. Başarılı, yetkin akademik kadrosu, bölümün faaliyetlerini ulusal ve uluslararası çapta ilerilere doğru taşıyor.

Sağolsun Ece Hoca güzel bir atmosferde ağırladı beni. Özcan Hoca da geldi sonra.. Birlikte sanatın bütünsel yapısından, eğitimden bahsettik. Müzik ve resim birlikteliğinden, konserlerden, sanat eğitiminin ve sonucunda konserlerle, etkinliklerle halkla buluşturulmasının öneminden… Evet, toplumuzun sanatla ve kültürle daha yakından temas kurması, aynı zamanda eğitim kurumlarının da bir tür sosyal sorumluluk durumlarından biriydi. Böylece sanat ve kültür daha çok toplumsallaşacak ve insanlar sanatla daha fazla buluşacak…

Ece Hoca, sürekli etkinlikler yaptıklarından bahsetti. Zaten Hoca, İstanbul Flüt Topluluğu’nun kurucu üyesi ve yine Marmara Flüt Orkestrası’nın da kurucu şefiydi. Gerek ülkemizde, gerekse de dünyada önemli bir yeri ve konumu vardı. Uluslararası etkinlikler ve ağırladıkları müzik sanatçılarıyla da adlarından sıkça söz ediliyordu.

Çok yönlü bir kültür insanı olması, bilimselliği de içinde barındıran bir disiplini içermesi bakımından Ece Hoca’nın konumunu çok önemsiyordum. Belki herkes bilmez ama, aynı zamanda matematikçiydi. Bilimin bu uzmanlık isteyen alanın da okumuş olan Ece hoca, bilim sanat ilişkisinin somut temsilcisiydi.

Matematik ve Müzik ilişkisi noktasında önemli açılımların sahibiydi kendisi. Giderek, matematiğin ve müziğin, ‘bilişsel performans’ üzerine etkileri noktasında da önemli adımlar atmıştı.

Çaylarımızı içerken, güzel güzel sanat, kültür ve sanat eğitimi noktasında sohbetler ettik. Hediye ettiğim son yaptığım tablolarımdan biriyle birlikte fotoğraflar çektirdik. Bilge insan ve değerli akademisyen Özcan Hoca’yla da birlikte fotoğraflar çektirdik. Özcan Hoca, Marmara Üniversitesi’nde, sadece Resim ve Müzik bölümleri için değil, herkes için değerli bir insandır. Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü’ndeki bütün hayvanların dostu, onları besleyen ender insanlardan biridir hoca.. Sanatın, eğitimin, dostluğun, mesleğin duayeni olduğu kadar; başta kediler olmak üzere, bütün hayvanların da hamisi, dostudur…

Benim için gecikmiş bir ziyaret olsa da, çok güzel bir gündü.. Değerli hocalarımın çaylarını içerken, hem meslekten, hem sanattan, hem eğitimden konuştuk.. Çok faydalandım.. Gazete olarak Müzik Bölümü’nün bütün etkinliklerini yansıtmak bizim için de bir gazetecilik sorumluluğu olsun…

PROF. DR. ECE KARŞAL
İzmir’de doğan Prof. Dr. Ece Karşal, müzik eğitimine küçük yaşlarda İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda başladı. 1993 yılında konservatuar eğitiminin yanı sıra Marmara Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü’nden de mezun oldu. Konservatuvar eğitimi sırasında matematik eğitmenliği de yaptı. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservartuarı’nda lisans ve yüksek lisans, Marmara Üniversitesi’nde ise doktora eğitimini tamamladı. 1999-2008 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü’nde çalıştı. Frankfurt Müzik Akademisi ve Toronto Üniversitesi’nde post doktora çalışmalarında bulundu. Matematik ve müzik ilişkisi ve müziğin bilişsel performans üzerine etkileri ilgi alanları arasında. Pek çok Türk ve Yabancı flütçü ile çalıştı. Solist ve oda müziği sanatçısı olarak yurtiçi ve yurtdışında pek çok konser ve masterclasslar verdi. Prof. Dr. Karşal, halen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü’nde bölüm başkanı olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Flüt Topluluğu’nun kurucu üyesi, Marmara Flüt Orkestrası’nın kurucusu ve şefidir.

Bir Cevap Yazın