AYŞE EBRU ERYILMAZ F Sanat Galerisi’nde

“Mucize Sarmal / Salyangozun Yolculuğu” ‘‘Miracle Spiral / Journey of the Snail’’

17 Kasım 2021- 17 Aralık 2021

F sanat Galerisi sonbaharın tüm duygularına inat mucizevi rengarenk cıvıl cıvıl heyecan dolu bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Genç sanatçı Ayşe Ebru Eryılmaz’ın Miracle Spiral / Journey of the Snail, Mucize Sarmal / Salyangozun Yolculuğu adlı sergisi 17 Kasım – 17 Aralık tarihleri arasında tüm sanatseverlerle buluşacak.

Mimarlık eğitimi almış olan sanatçının eserlerinde çoğunlukla spiral formunu kullanılmaktadır. Salyangoz, nautilus, labirent bunlardan bazılarıdır. Spiral tüm bu formların sembolizmini içinde barındırmaktadır. 5000 yıllık bu antik sembol, insanoğlunun yaratılışının, oluşumunun ve yaşam yolunun sembolüdür. Bazı sembolistler; bizi doğaya bağladığını, dünya ve galaksi ile bağ kurduğunu söylemektedirler.

Evrenin sırlarını saklayan bu sembolü, salyangoz üzerinden inceleyen sanatçı, kabuğunun büyüme oranı, spirali meydana getiren odacıkların ve çizgilerin oranları Fibonacci dizilimini değinmektedir. Bu büyüme oranı sembolizmde kutsal üçlemeyi anlatır. “Ruh – beden – akıl, geçmiş – şimdi – gelecek, yer – gök – dünya, anne – baba – çocuk” olarak nitelendiğini görmekteyiz. Resimlerinde tüm bu bilgilerden hareketle, ilham alan Ebru Eryılmaz’ın hayali anlatımlarının arkasında bu mantığı görmek olasıdır.

 Spiral formuna doğada sık sık rastlamak mümkündür. Ama bu formun ilk defa tanımlanması 17. Yüzyılda Rene Descartes ve Jakob Bernoulli tarafından yapılmıştır. Bu formda, bir noktadan doğan ve bu nokta etrafında dönerek, kademeli şekilde uzaklaşan eğriyi, matematiksel özelliklerinden dolayı “spira mirabilis” yani mucizevi spiral olarak adlandırmışlardır. İşte benzer bir noktadan hareketle Ebru Eryılmaz’ın kişisel sergisi de Miracle Spiral yani Mucize Sarmal ismini taşımaktadır. Sergide Salyangoz üzerinden masalsı hikayeler ve sanatçının dijital ortamda hazırladığı çalışmaları da siz değerli sanatseverleri beklemektedir.

 Adres: Valikonağı Caddesi, Akkavak Sokak, Polat Apt. No:38/2 Nişantaşı Mail: fsanatgaleri@gmail.com Tel: 0212 296 83 32 GSM: 0553 045 73 26

Bir Cevap Yazın