Sanatçı Leyla Sabah’ın GÜZEL-İZ Kitabı Yayınlandı!

Ümit Gezgin

Sanatçı Leyla Sabah’ı çok eskiden tanırım. Çalışkan, dürüst, yaratıcı ve sanatı toplum için, insanlara ulaştırmak için yapan bir sanatçı insandır.

Geçenlerde buluştuk ve hem sanatı, hem kültürü ve bunları nasıl insanlara daha yakından tanıtırız düşüncesini karşılıklı paylaştık. Bizlerin düşünceleri, sanatı topluma yakın tutma kavramları teorik kalırken; o bütün insanlara açık etkinlikler, çocuklara açık ve onları sanata katan çalışmalarıyla; sanatı toplum boyutlarında, insan, iç gelişimi noktalarında sürdürüyor. Yıllardır bu gayretin içinde. Dünyanın her yerinde sanatsal etkinliklere, sanatla gelişim workshoplarına katılıyor.. sanatı, kültürü ve sanatsal etkinlikleri paylaşıyor, paylaşmaya devam ediyor.

Bütün bu etkinlikler ve çalışmaların yanında, teorik-pratik çalışmalar boyutunda kitaplar da yayınlıyor. Bu GÜZEL-İZ kitabı da onun, bildiğim kadarıyla dördüncü kitabı ki, bu da çok önemli bir başarıdır.

Hermes Yayınları’ndan çıkan kitabın arka kapak yazısında Leyla Sabah şunları yazıyor; “Resme bakmak, kendimize bakmaktır. Resim okumak, Varoluşu okumaktır. Resim yapmak ise, kendimizi oluşturmaktır.”

Resim için çok önemli söylem gerçekten de bunlar.. Resme bakmak, resmi anlamak, resmi görmek.. üzerine bir çok teori, açıklama ve yorumlar yapılmıştır. Kısa ve öz olarak Leyla Sabah; “Resme bakmak, kendimize bakmaktır” sözünün ne kadar derin ve kuşatıcı olduğu, bize kitap boyutunda ortaya çıkarıyor..

Sonra, “Resim yapmak ise, kendimizi oluşturmaktır” sözü de yine çok önemli bir açıklama ve yorumu işaretlemektir. Resim yapmanın bir tür oluşturma, kişiliği geliştirme ve karakter biçimleme olduğunu, örneklerle somutlamaktadır.

Leyla Sabah, çocuk resimlerinden yola çıkarak, kalıcı yorum ve değerlendirmeler de yapıyor. Yine Paul Klee‘den alıntıyla; “Sözün kısası, ben önce insan olmalıydım, sanat daha sonra bunun içinden çıkacaktı..” sözüyle; sanatın insan varoluşunun temel dinamiği olduğunu çok iyi anlatmaktadır.

Kitapta da zaten, orjinal başlıklarla, sanatın gelişimini, insan ruhuyla bağdaşık özellik ve yapısı iyi çözümleme ve anlatımlarla ortaya çıkıyor.

Kitap sadece resim terim, kavram ve akımlarını ele almakla kalmıyor, aynı zamanda sosyolojiden antropolojiye ve psikolojiye kadar; sosyal bilimlerin önemli dalları ve insanı anlama katmanlarını tek tek ele alarak değerlendiriyor. Sonuç olarak da insanın insanlaşma ve olgunlaşma süreçleriyle sanatın birebir ilişki içinde olduğunu kitabı okudukça daha iyi anlıyoruz…

Bir Cevap Yazın