ELİF GİRGİN’in “Kadın Başlıkları” Sergisi, FULAR’T Sanat Galerisi’ndeydi…

Ümit Gezgin

Sanatçı Elif Girgin’in “Kadın Başlıkları” Resim Sergisi, Fular’t Sanat Galeri’sinde sanatseverlerle buluştu.

Sanatçı Elif Girgin

Sergi manifestosunda da denildiği gibi; “Baş bağlamak ve süslemek bu topraklarda yaşamış ve yaşayan kadınların tarih boyunca kültürlerini belirtme yöntemlerinden biri olmuştur. Kimisi baş örtüsüne ayna, kimisi altın liralar, kimisi ise çiçek takarak kendisini ve toplumunu yansıtmış ve böylece birbirinden özgün, renkli ve çeşitli tarzlar nesiller boyunca daha da zenginleşerek bu sergiye ilham vermiştir.”

Sergiden

Gerçekten de bir kültürel derinlik ve anlam vermektedir “Kadın Başlıkları” ve en önemlisi baş bağlamak, baş örtüsü veya başın estetik ve kültürel ögelerle süslenmesi ve düzenlenmesi; hem kültürümüzün, hem de yaşam biçiminin yansıtılması olarak yaşanmış ve yaşanmaktadır.

Zeynep Öztürk Koleksiyonundan

Sanatçı Elif Girgin, bu kültürü, kendi kişisel estetiğinin temel noktası haline getirmiştir. Her bir kadın başlıkları olgusunu birer tablo gibi ele almış, hem bunları nesnel değerlendirmelerle konumlandırmış, hem de bir tablo sanatçısının üslubu, tarzı gibi, kendi kişisel yaklaşımını ortaya koymuştur.

Çalışmalardan biri

Bu yönüyle her biri birer sanatsal ifade olarak ortaya çıkmıştır. Her bir resim ve anlatı, birer tablo hüviyetiyle varlık kazanmış ve sanatın estetik olgusu haline dönüşmüştür.

Çalışmalardan..

Bir kültürel kimliği ve yaşam realitesini çok boyutlu, renkli ve estetik boyutlarla anlatması, aynı zamanda bunu sanatın konusu haline getirmesi, giderek bu sergiden elde edilecek gelirin bir kısmını da Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı‘na bağışlaması, ayrıca önemsenmesi gereken bir olgudur.

Sonuç olarak Elif Girgin, bu alanda ender yapılan bir yaklaşımla, yaşayan bir kültürel çeşitliliği, estetiğin ve sanatın konusu yapmıştır. Bu konuda kendisini tebrik etmek gerekir…

Bir Cevap Yazın