MERİH YILDIZ Resim Sergisi UKKSA Sanat Galeri’sinde…

Ümit Gezgin

Genç kuşak sanatçıları içinde özgün ve kalıcı bir yer edindi Merih Yıldız. Fantastik anlatımlı resimleri, düşlerin, fantazmaların, hayallerin ve rüyaların bulutları içinde, dünyaya ait değerlerle harmanlanıyor ve değişik ebatlardaki resimlerinde, sanatçının kurgu ve estetik gücünü gösteriyor.

Ümit Gezgin ve Merih Yıldız

Geçenlerde sergisini ziyaret ettim sanatçının. Birlikte fotoğraflar çekindik ve sanatı üzerinde enine boyuna konuştuk.. Düşlerini, resimlerini nasıl oluşturduğunu, aylarca nasıl gayret gösterdiğini, anlattı.

Gerçekten kolay değildi bu resimleri yapmak. Kurgu, gayret, güç, estetik irade ve sabır.. Bu resimlerin oluşturulması için önemli dayanak noktaları.. Gerçeküstücü ögeler, realiteyle buluşuyor.. Masal, gerçek dünyayla ve insanlarla harmanlanıyor.. Ressamın düş ve düşlem gücü, sanatının büyüsüyle harmanlanıyor…

Ümit Gezgin ve Nevzat Metin

NEVZAT METİN’le SANAT GALERİCİLİĞİNİ KONUŞTUK…

UKKSA (Uluslararası Kinidos Sanat Akademisi) yılların galericisi, sanat kitapları yayıncısı Nevzat Metin’in, yine bir düş’üyle başlayan ve gelişen önemli bir projesi olarak hayata geçti ve devam ediyor.

Akademi’nin Kızıltoprak’taki galerisi genç sanatçı Merih Yıldız’ın eserlerine evsahipliği yapmasının yanında, görsel sanatların birçok kolunu ağırlaması ve sanata hizmet etmesiyle de önemli bir konumda.

Nevzat Metin, sanat dünyamızın vazgeçilmez insanlarından. Yıllardır nice zorluklara göğüs gererek sürdürdüğü galericilik macerasında ne badireler atlattığını ve nelerle karşılaştığını dillendiriyor. Bunların birçoğuna ben de eleştirmen olarak tanık olmuşumdur.

Kolay değildir görsel sanatlar alanında kalıcı olmak, uzun soluklu işler yapmak ve her zorluğun üzerinden gelmek.. Bunun yanında yüzlerce sanatçı kitapları yayınlamak.. Bunlardan bazılarını da ben yazdım.. Bilirim sanatçı ve galerici iletişiminin zorluklarını.

Nevzat Metin, yetmiş beş yaşında, hala genç bir ruha sahip olarak çoğu zamanını Datça’daki Akademi’de geçirmesine rağmen, bir ayağı da elbet, sanatın merkezi İstanbul’da.. İstanbul olmadan sanat da olmaz. Bunun bilincinde Nevzat Metin. Sanatın yaşaması için gayret gösterdiğini, dile getiriyor. Genç sanatçıları her zaman için desteklediğini, anlatıyor. Çıkardığı kitaplarla, sanat kültürüne ne kadar büyük bir destek olduğunun o da farkında. Bu kitapların yurdun her yanına, eğitim kurumlarına ulaşması için ne gayretler gösterdiğini ben de biliyorum. Her şey bir yana, sadece bu yönü bile, büyük bir kültür sanat hizmeti olarak düşünülmeli…

Neticede, bu sergi, böyle bir galeride anlamlı duruyor. Genç sanatçıların desteklendiği bir galeride, özgün ve kalıcı bir sanatçının resim sergisi olması çok güzel…

Bir Cevap Yazın