“METAFOR” Sergisi, Bahariye Sanat Galerisi’nde Açıldı!

Ümit Gezgin

Giresun Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi, Doç. Dr. Gülcan Başar‘ın küratörlüğünde organize edilen, “Metafor” sergisi Bahariye Sanat Galerisi’nde açıldı.

Değerli bir insan ve sanat eğitimcisi olarak Gülcan hocayı yıllar önceden, Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-İş Bölümü’nde ders verdiği yıllardan tanırım. Çalışkan, disiplinli, hümanist, dost canlısı bir insandır. İnsani yönü kadar, sanatsal yönü de gelişmiş ve kendine özgü bir stilin devamında işler üreten bir sanatçıdır.

Doç. Dr. Gülcan Başar hoca, (sağdan dördüncü), Prof. Dr. Tayfun Akkaya hoca, Ümit Gezgin, Neşegül Ekinci ve sergiye katılan sanatçılar..

Öğrencilerinin her zaman takdir ettiği, sevip, izini takip ettikleri bir akademisyendir. Öğrencileriyle samimi diyalogları, eğitim için, özellikle sanat eğitimi için büyük bir avantajdır. Bilgi, hocanın samimiyetiyle direkt öğrenciyle buluşur ve kalıcılaşır.. Gülcan hoca bunu da başarmış bir insandır.

Gülcan hocayla birlikte sergideyiz..

Onun organize ettiği ve içinde akademisyenlerin de olduğu, ama daha çok lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin bulunduğu böylesi değerli bir sergiyi Giresun’dan İstanbul’a taşımayı bilmiş, yine öğrencilerine ve sanata büyük hizmetler ve katkılar sağlamış bir insandır. Kısaca bunu herkes başaramaz, doğrusu pek yapmak da istemez. Gülcan hocanın farklılığı ve ayrıcalığıdır bu…

Neşegül Hoca ve Galeri sahibi Ümit Hanım’la birlikte

BU SERGİDE EĞİTİMLE SANAT İÇ İÇE

Özgün çalışmaların, geleceğe ışık olacak kişisel gayretlerin, yeniliğe açık tutumların, farklı tekniklerin ve anlatımların iç içe olduğu çok güzel bir sergiyi gezdim. Hocalar ve öğrencilerle birlikte fotoğraflar çekindik. Sanat üzerine güzel sohbetler yaptık.

Sergiden..

Değerli hocamız Prof. Dr. Tayfun Akkaya ve yine okulumuzun medarı iftiharı, sanatçı ve akademisyen hocamız Neşegül Ekinci, galeri sahibi Ümit hanım; Doç. Dr. Gülcan Başar hoca ve diğer öğrenci ve hocalarla birlikte hem fotoğraflar çekindik, hem de sanat eğitiminin önemi üzerinde faydalı sohbetler yaptık.

Sergiden…

Sanatın ve sanat biliminin gelişmesi için neler yapılması gerektiği üzerinde de, özellikle Tayfun hocamızın yönlendirmesiyle, ayaküstü anlamlı sohbetler gerçekleştirdik. Toplumumuzda sanatın gelişmesi için elbirliğiyle gayret gösterilmesi gerekiyor.. Bu ve benzeri karma sergilerin artması, sanatın çoğullaşması, gelişmesi ve toplumsal yaygınlık kazanmasıyla, toplumumuzun daha da zenginleştireceğini, belirttik…

Gerçekten de sanatın, kültür sanat merkezlerinde yaygınlaşması, yoğunlaşması ve iletişimin temel argümanı olması için bütün Türkiye’deki sanat kurumlarının sergiler ve etkinlikler düzenlemesi çok faydalı olacaktır. Böylece hem büyük şehirlere geziler düzenlenecek ve hem de sanatsal aktiviteler artarak, sanatsal gelişimin ve hatta eğitimin temel parçasına dönüşecektir.

Bu ve benzer etkinlikleri, sergileri organize eden Gülcan hoca gibi değerlerin bütün ülkemizde artması, çoğalması gerekmektedir. Sanatın gelişmesi, toplumsallaşması ve yaygınlaşması için, Gülcan hoca gibi değerlere ihtiyacımız var…

Bir Cevap Yazın