ERTUĞRUL AKYÜZ “Eden Bulur”

20 Ocak 2022 – 28 Şubat 2022

“Gözlerimizin önünde yapay ufka doğru uzayıp giden perspektif, çapraşık dalları ve yapraklarıyla ahtapotları andıran bitkileri, kimi zaman bir arabayı, bir yol tabelasını, bir binayı veya onun -geri kalanının nereye kadar devam ettiğini asla bilemediğimiz- bir kısmını içine hapsediyor. Her yere benzeyen ama aynı zamanda hiçbir yeri andırmayan mekânlar bunlar. Bir zamanlar bastırılmış, kimliksizleştirilmiş, törpülenmiş, ifadesi sakatlanmış, toplumun sözde “yüce iyiliği” için ruhunu bir başkasının eline teslim etmiş belirsizliğin manzaraları.”

-Sinan Eren Erk

Eden Blur serisiyle Akyüz, insan ile doğa ilişkisini geri kazanım ve yeniden oluşum sürecindeki Çernobil bölgesi gözlemleri üzerinden irdeliyor. Felaket sonrası terkedilen bölge doğasının ‘yapıbozumu’ izdüşümlerini taşıyan sergide eserlerle birlikte kalıplarını da görmek, teknik, kök ve öncül takibi yapmak mümkün.

Serginin küratörü Sinan Eren Erk serginin çerçevesini “Ertuğrul Akyüz Eden Blur adını verdiği bu sergide, tarihin en büyük felaketlerinden birini temel alarak insan ve doğa arasındaki sorunlu ilişkiyi yeniden tanımlıyor. İnsanın güç istencinin sınırlarını, sahip olma takıntısını ve dönüp dolaşıp sonunda kendine zarar veren umursamazlığını, akıbetini yıllar sonra bizzat gidip gördüğü, burnumuzun dibindeki bir trajedinin izlerinde arıyor. Sanatçı, bu seriyi oluşturan tüm eserlerinde, insanın kendine yenilerek, heyecan ve hırsla ortaya attığı büyük vaatlerin kırılganlığını; doğanın sakin, aceleden uzak ve tarafsız bilgeliğiyle karşı karşıya getiriyor.” ifadeleriyle özetliyor.

Ertuğrul Akyüz’ün kişisel sergisi Eden Blur 28 Şubat’a kadar Piramid Sanat’ta izlenebilir.

____________________

Detaylı bilgi için:

Gülfem Naz Yılmaz

m. +90 (530) 0729187

t.   +90 (212) 2973121

piramidsanat.com | piramidsanat@gmail.com

Bir Cevap Yazın