Yazı ve Görsel Bellek: Sanatçı Füsun Selen Bilginer’in Selanik İzlenimleri

Füsun Selen Bilginer

   Bu Pandemi döneminde 2 karma sergiye katıldım. Her ikisi de Sanal Sergiler.. işlerimiz internet üzerinde sergileniyor. Corona öncesi Bahariye Sanatla, Hollanda Deventer’de ‘Lale Bayramı’ gezisi de yaptığımız sergimiz sonrası, 2022 deki bu ikinci sergim: ‘New Beginnings ‘…

Sanal sergimizde gene fotoğraflarım yer alıyor. Yazı da yazmak isterim dedim. Eskilerden…                                                                                                                                                                                                               Vizem bitti yenisini de almadım henüz. Selanik’ e yeniden gitmek istiyorum. En azından yazarak dostlarımı anmak ve sizlere de tanıtarak gezmiş kadar olayım diyorum.

   Yunanistan’ın Selanik şehrinde bir Sinema Müzesi var, deniz kenarında. Küçük ama zengin. Fotoğrafla uğraşan, eğitimini de veren insanlar var. Onların bir araya gelip üretim yaptıkları workshoplar, sergiler ve pandemi sürecinde de zoom üzerinden verdikleri seminerler…

    Genç  Fotoğraf sanatçısı Nilden Aksoy ile katıldığımız bir etkinliği paylaşmak isterim. Thanasis Raptis, bir fotoğraf sanatçısı, Selanik Fotoğraf Merkezinde görevli. Çocukluğunun geçtiği köy olan  Livadi ‘de yazın, hatta kışın da Sanat Etkinlikleri  düzenliyor; Kaymakamlık ve Termi Belediyesi ile yerel halkında katkısı ile.. The meadow of the Ephemeral.  Sonuncusu geçen sene  Livadi of Ephemeral VI idi. Biz 2019 da 4. ye katıldık. Ben çağrılı sanatçı idim Nilden ise sürpriz konuk.

   Gece otobüse bindik sabah Selanikte idik. Nilden internetten, ben şirketten gidip bilet aldım. Bilmeden yan yana düşmüşüz, ben her şeyin harika olacağını anladım. Selanik’te sanatçılar birbirimizi bulduk. Arabaya doluştuk. Köye geldik. Havadar güzel bir köy. Yaşlılar kalmış bizdeki gibi.. gençler Şehre yerleşmiş… Çınarlı köy kahvesi bile var, şehre belediye otobüsünün saat başı kalktığı Köy Meydanında. Thanasis Raptis’in aile evi iki katlı yazlık, dıştan merdivenle üst kata çıkılıyor. Üst kat, kızların alt kat erkeklerin. Kahvaltı üst katta balkonda.

   Arabayla tarlayı görmeye gittik Nilden’le. Bakımsız orman gibi olan yeri de var. Bakımlı belli bir yerine ekilen patates, fasulye, domates fideli bostan bölümü de.. kiraz, erik gibi meyve ağaçları da olan bir toprak parçası. Gerçekleştirdikleri ise ” Earth Art ”.  Ephemeral: Efimeral geçici, ölümlü demek. Livadi Geçicilik Çayırı denebilir etkinliğe. Aile arazisi.

   Araziyi ve topoğrafyayı bilen sanatçılar hemen yerlerini belirleyip projelerine başladılar. Tapulu olmasa da eski yerleriymiş.

Nilden1983 doğumlu; bu sene mezun oldu MSGSÜ Fotoğraf bölümünden.. okuldaşım. Şimdi de Sanatta yeterliliğe hazırlanıyor.

   Ben ise İDGSA Y. Resim Bölümü mezunuyum; 5 sene okudum. Ayrıca Mimar Sinan Üniversitesi  Sinema Tv’nin ilk öğrencilerindenim; numaram 2 , ” 20. yy.da Manzara Anlayışı  Sanatta Yeterlilik ” Dr. tezimle de MSGSÜ mezunuyum. Dr.’ a tezimin orijinal taslağını da götürdüm oralara. Yapıt, çok şey planladımsa da evden olsun dedim. Sene içinde topladığım, balkonumda ekip büyüttüğüm tüm papatya tohumlarını  götürmüştüm yanımda. ” Toprak killi, çıkmaz! ” dedi Thanasis. Olsun ‘ Barış ‘ adına denerim dedim. Nasrettin Hocayı anlattım mı hatırlamıyorum. Ya tutarsa ya biterse… ” Ek !” dedi. ”Çıkarsa orada çıkar. Kışın çok kar yağıyor ve su birikip don oluyor, donar ” dedi. Olsun ” işimin adı ” Barış Umudu ” olsun dedim  ve  patates tarlasını fır dönerek ekmeye başladım. Tornavidayı toprağa saplayıp yer açtıkça pembe mor sağlıklı herhalde en ekolojik solucanlar ” Kolay Gelsin” dediler birer birer. Aile ile tanıştım sanıyorum. Patates tarlası arasındaki tek gelincikte göz kırptı bana, ümit verdi.

   Eski yapılan işlere de bakım yapıyorlar. Çok ta yok olmasınlar diye yaşanmışlığı ile evdeki bölüme yani ; ‘mini müze’ye kaldırıyorlar. Eski korumaya aldıkları işleri de gördük. Akşam sanatçı katılımcılar kendilerini ve işlerini tanıtıyorlar ve sanattan konuşuluyor.  Rus katılımcı, bizler ve bir de Amerika’dan gelen New York’ lu bir fotoğrafçı için İngilizce de sunuldu.

Livadi İlk Okulu, Dinleyici sanatçılar : Yorgo, Füsun Selen Bilginer ve Nilden Aksoy, Koumlis Kostas

                                                                                                                       Bir gün de köyün ilkokulunda bir sınıfta seminer vardı. Katıldık Yunanca bilmediğimiz için bize, metnin İngilizce yazılı özetini verdiler. Üniversiteden Sanat Tarihçisi hocanın sunusunda Çevre, Toprak, Ephemeral Sanatı örnekleri görmüş olduk. Nilden’le planımız çocuklarla etkinlik yapmaktı. Son gün herkese açık gezi olacaktı ama biz erken dönmek zorunda idik. Papatyalarımda Hope / Umut, İBB seçimleri için bir dilekti.

   Nilden,  ”Akbank 36. Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi ” Contemporary Artists Prize Exibition da, ”Yüzleşme/ Face to Face’’  adlı yapıtı  ” Negatifle Güneş Pozlama” ile bastığı fotoğraflarla  yer almıştı. Projesini çok beğenip sergide tanışmıştım. ” Seni çok güzel bir etkinliğe, Selaniğe götüreyim ” dedim. Pasaportum, Vizem yok dedi hemen al dedim. 

   Nilden sebzelerle güneşinde yardımı ile fotoğraf basıyor. Livadi’de aralarında Annesinin de olduğu  fotoğraflarını güneşte bastı. Yağmur yağsa da o gün naylon altında korumaya aldık pozlanmayı sürdürdüler.

Nilden’in annesi ve diğer portreler … naylon altında pozlanırken…

   Thanasis’e  zaman zaman soruyorum ” Papatya açtı mı hiç? ” Papatya henüz hiç yetişmedi. Ben de, Livadiden ayrılmadan önce her katılımcıya papatya tohumu verip ekmelerini yada bir yapıtta  ‘Ekin ‘ olarak kullanmalarını istedim. Birkaçı beni kırmadı. Kalanları bez torbası ile bir ağacın dalına asıp kaderine terk ettim.

   Thanasisin işleri ise benim gözlerimi yaşarttı. Babasının arazide sağda solda terk edilmiş bulunan, üzerinde hala peteğinde bal bile olan düzenekler üzerine kendi siyah beyaz çocukluk fotolarını koyarak yaptığı yerleştirmeler sergiledi. Bence başarılı işlerdi.

Thanasisin Bal Peteği…

   Pandemide de Livadide kontrollu olsa da sanat sürdü. Hatta ‘Fuluxus  Posta Sanatı ‘  etkinliği için 29 Agustos 2021 de, Joseph Beuys’un Almanya’nın Kasel şehrinde 700 meşe ile Yeryüzü Yerleştirmesi yapmasına gönderme olarak Livadi Efemera Çayırında Katılımcılar bostana soğan ve sarımsak ektiler. Sarımsak acaba Coronayı kovmaya yardımcı olur mu ? Soganda var… Hepimize barış dolu güneşli günler dilerim. Aşılarınızı olun lütfen. Ben 5. mi oldum. Umarım gene görüşebiliriz.

Sevgiler.

Not: Kapak fotoğrafındaki çalışma; Koumlis Kostas’ın.

Bir Cevap Yazın