TEKSİN ÖZGÜZ Anısına Koleksiyonundan Bir Seçki Sergisini Ziyaret

Ümit Gezgin

Türk Sanat Galericiliğinin önemli temsilcilerinden biriydi rahmetli Teksin Özgüz. Yıllar öncesinden tanıyordum kendisini. Sanat galerisi sahibi olduğu kadar, sanatçı, sanat dostu, koleksiyoner ve yardımsever bir insandı.

Ümit Gezgin, Ressam Gülveli Kaya’nın çizdiği; Teksin Hanım’ın portresinin önünde

Teksin Sanat Galerisi, bir galerinin ötesinde, sanat eğitimine de katkı sağlayan bir mekandı. Orada yıllar yılı sanat tarihiyle ilgili dersler vermiştim. Devrim Erbil’le, Mustafa Aslıer’le söyleşiler gerçekleştirmiştik.

Mine hanımla birlikte

Teksin hanımın ani vefatı hepimizi üzmüştü. Sanata önemli katkıları olan bir insanın, birden çekip gitmesi bir boşluk da doğurmuştu sanat dünyasında. Şimdilerde kızı Ebru, Teksin hanımın görevini üzerine almış görünüyor. Ebru’nun da, hem sanatsever, hem de sanatçı olarak, sanat yolunda emin adımlarla yürüyeceğine inanıyorum.

Sergiden

Bu sergi, Türkiye’nin köklü sanat galerisi Mine Sanat Galerisi’nin sahibi Mine hanım tarafından organize edildi. Mine hanımla da sergide enine boyuna konuştum. Galericilikten, galerilerin tarihinden bahsettik ayaküstü. Yahşi Baraz’dan sonra, (ondan önce de Maya ve Çapa Sanat Galerisi vardı..) kendisinin geldiğini, yıllardır sanatı ve sanat galericiliğini bırakmadan sürdürdüğünü, söyledi Mine hanım.

Şair-Yazar Sunay Akın, sergide konuşma yaparken

Tabi, dedim, Doğan Paksoy’u da unutmamak lazım. Kızıltoprak Sanat Galerisi, Bahariye Sanat Galerisi ve birkaç böyle galeri de uzun yıllardır sanat dünyasına hizmet etmeye kesintisiz devam ediyor. Süreklilik önemli çünkü.

Sergiden

Ayaküstü sergiye gelmiş Avni Öztoprak hocayla da konuştuk. Teksin hanımın koleksiyonu önemli sanatçıları kapsıyordu. Hem kendi eserleri vardı, hem de Devrim Erbil’den Yusuf Katipoğlu’na, Özdemir Altan’dan İsmail İlhan’a ve değerli kızı Ebru’ya kadar birçok sanatçının eserleri galeri mekanına anlam katıyordu…

CKM’deki sergiden

Daha sonra Ebru’yla konuştuğumuzda, koleksiyonun sergide bir bölümünün olduğunu, öğrenecektik. Şair Sunay Akın da yine sergiye gelenler arasındaydı. Onunla da ayaküstü, Teksin hanımın değeri ve böyle bir anı sergisinin anlamı üzerine sohbet ettik. Mine hanım da gerekli açıklamaları yaptı.

Güzel, anlamlı bir sergiydi. Ebru’ya hem sanatçılığı, hem de galericiliği bırakmaması gerektiğini, söyledim. Çünkü bu bir bayrak yarışıydı ve annesinden aldığı bu bayrağı daha yukarılara taşımasının çok önemli olduğunu, belirttim. Her türlü katkıyı yapacağımızı da yineledim.

Çok güzel ve anlamlı bir anı sergisi olarak hafızalarda yerini aldı bu sergi. Sergi süresinde de büyük bir ilgi gösterileceğine eminim…

Bir Cevap Yazın