MAJI ART GALLERY’de Ahmet Özel Sergisini Ziyaret

Doç. Dr. Ümit Gezgin

Çağdaş Türk Resminin önde gelen temsilcilerinden biri olan değerli dostum Ahmet Özel’in Maji Art Gallery’deki sergisini ziyaret ettim.

Ruşen Eşref Yılmaz (ortada) ve sanatçı dostları sergide

10 Şubat Perşembe 2022’de açılan sergiye bütün sanat camiasından büyük bir ilgi vardı. Pandemi koşullarının gözetilerek gerçekleştirilen sergi, Ahmet Özel’in büyük ve orta boy çalışmalarını kapsıyordu.

Ahmet Özel ve sanatseverler

Işık altında sarıların, mavi ve yeşillerin parlaması, geometrik soyut resim dilinin hem kendine özgü anlamını hem de Ahmet Özel’in resimdeki ayrıcalıklı yerini gösteriyordu. Gerçekten de orada bulunan diğer sanatçılar ve sanatseverlerle de konuştuğumda, gördüm ki; Ahmet Özel, kendine has bir resim dilini evrensel ölçekte ve kültürel, düşünsel değerleri kuşanarak çok ileri boyutlara taşıyor. En önemli özelliğinden biri de kendini yenileyebilme gücü. Bu her sanatçıda var olan bir haslet değildir.

Sergiden

Kendi tarzını, tavrını, üslubunun rengini, ele aldığı biçim, doku, kompozisyon ve anlatım gereçleri içinde her sergide ilerilere, yeniliklere taşıyarak çeşitlendiren Ahmet Özel; resmin aynı zamanda bir entellektüel uğraş olduğunun da bilincinde. Bu bilinci gösterecek düşünsel derinliğe, evrensel bir kültür birikimine sahip ender sanatçılardan olan Özel; resminin temelini oluşturan Kafkas Mitolojisi, Anadolu Kültür Coğrafyası, Felsefe birikimi ve güncel realiteler toplamı içinde, estetik anlatımın en anlamlı, güzel ve yaratıcı kompozisyonlarını oluşturmuş.

SEÇKİN BİR SANATSEVER KİTLE DE SERGİYİ GEZDİ

Sanata ilginin Türkiye ve dünya konjüktürünün, pandeminin de dayatmasıyla azaldığı günümüzde, böylesi bir seçkin sanat kitlesini de galerilerde veya kültür merkezlerinde görmek her zaman olası değildir.

Leyla Sabah ve Müfit İşler’le birlikte sergide

Bu açıdan da bakıldığında orada bulunan insanların çoğunun sanatla, özelde resim sanatıyla dolaylı veya doğrudan ilgili olduğunu bilmek, doğrusu beni mutlu etti.

Ressam Ruşen Eşref Yılmaz’la ve Müfit İşler, Leyla Sabah‘la da sanatın evrensel gücü ve insanlara kattığı değer üzerinde konuştuk. Her biri de özellikle Ahmet Özel gibi bazı sanatçıların sanatçılara ve sanatseverlere sanatsal heyecanı taşıdıklarını, söylediler. Gerçekten de bazı sanatçılar eserleri ve sohbetleriyle sanatın derin anlamını, kuşatıcı gerçekliğini, yalın anlatım ve göstergelerle insanlara kolay ulaştırıyorlar. Ahmet Özel’in de mütevaziliğinden de kaynaklanan böylesi bir gücü var. Ben de bu değerli dostların sanat ve sanatçı hakkında yaptıkları yorumlara katıldım.

Sergiyi gezen sanatseverlerin de gerek tek tek sanat eserlerinin anlamlarını anlamaya çalıştıklarını, anlayamadıkları noktalar olduğu zaman da sanatçıya sorarak öğrenmek istediklerini, gözlemledim. Çünkü sanat eserleri çoğul anlama sahiptir.

En başta da onların görsellikleri sanatçısını da aşan bir etki oluşturur. Her insan için bu etki farklı farklıdır. Psikolojik durumdan, sosyal yapıya, kültürel birikimden, ilgi alanlarına kadar değişir sanat eserinin kişi üzerindeki varlığı.

Sonuç olarak çağdaş Türk resminin önemli ve öncü temsilcilerinden, çok yönlü sanat insanı, akademisyen ve entellektüel Ahmet Özel’in bu sergisi, hepimize bir kez daha boyut kattı, manevi zenginleşmemize vesile oldu. Herkese tavsiye ederim…

Bir Cevap Yazın