Prof. Dr. Evren Daşdağ’dan: “Seramik Eğitiminde Sağlık ve Güvenlik” (De Montfort Üniversitesi Örneği) Semineri

Doç. Dr. Ümit Gezgin

Değerli akademisyen hocamız Prof. Dr. Evren Daşdağ, bugün; (28.02.2022, Pazartesi) tarihinde, Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlara Eğitimi Bölümü, Atatürk Sanat Galerisi‘nde; “Seramik Eğitiminde Sağlık ve Güvenlik”, (De Montfort Üniversitesi Örneği) konulu bir seminer verdi.

Prof. Dr. Tayfun Akkaya, seminer açılış konuşmasında

Seminere, başta Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seyfi Kenan olmak üzere, Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üys. Erol Süzük, Fakülte Sekreteri: Erkan Ünlü, Güzel Sanatlar Bölümü Başkanı: Prof. Dr. Mustafa Uslu, Resim-İş Anabilim Dalı Başkanı: Prof. Dr. Tayfun Akkaya, Resim-İş Öğretmenliği Anabilim Dalı Öğretim Elemanları: Prof. Dr. Şehnaz Yalçın, Doç. Dr. Ümit Gezgin, Dr. Öğretim Üyesi: Vesile Aykaç, Dr. Öğr. Gör. Şerif Günyar, Dr. Öğr. Gör. Mert Gürhan, Öğr. Gör. Zeynep Öztürk, Öğr. Gör. Mahir Ergüven, Öğr. Gör. Neşegül Ekinci, Arş. Gör. Dr. Melik İskender, Arş. Gör. Uğur Akbulut katıldı.

Prof. Dr. Evren Daşdağ hoca, seminer konuşmasında

Seminerin açılış konuşmasını yapan, Resim-İş Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tayfun Akkaya; sanat eğitiminin ve gelişiminin çağımızda çok önemli olduğunu, doğal olarak özellikle seramik sanatı teknikleri ve sağlığının da eğitimde gerekli düzenlemelere sahip olması gerektiğini, vurguladığı konuşmasında; Prof. Dr. Evren Daşdağ hocamızın bölümümüze önemli katkıları olduğunu da ekledi.

Prof. Dr. Evren Daşdağ seminerde

Daha sonra Prof. Dr. Evren Daşdağ hocamız Seramik Eğitiminde Sağlık ve Güvenlik başlığıyla sunduğu ve özellikle De Montfort Üniversitesi’ndeki seramik atölyelerinde çalışma imkanı bulduğu dönemden elde ettiği gözlem ve düşünceleriyle beslediği anlatısında, çok önemli bulgular ve deneyimlerle; seramik sanatının arka planındaki kimyasal ve teknolojik gerçekliğin ve unsurların hangi yapılardan oluştuğunu anlattı.

Seminerden

Seramik sanatının bilim ve sanat işbirliğiyle meydana gelen bir tasarım yapısı olduğunu anlatan Evren hoca; özellikle seramik atölyelerinin havalandırma, temizlik ve düzen tertibatlarının tam ve eksiksiz olması gerektiğini vurgulayarak; bu eksikliklerin giderilememesinin, özellikle sağlık anlamında ciddi sorunlara yol açabildiğini anlattı.

Sağlık tertibatının gerekli miktarda alınmadığı ortamların ciddi sağlık sorunlarına sebep olduğunu da örneklerle anlatan ve bu alanda sağlık sorunları yaşayarak, bunu hayatlarıyla ödeyen sanat insanları ve akademisyenleri de göstererek, bu alanın ne kadar önemli ve zorluklar barındıran bir yapı olduğunu anlattı.

Sonuç olarak; Seramik Eğitiminde Sağlık ve Güvenlik olgusunun ne kadar önemli olduğunu böylesi önemli bir seminerle dile getiren ve deneyim ve önerilerini anlatan Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-iş Öğretmenliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Evren Daşdağ hoca, güvenliğin, sağlık ve eğitim kalitesi için ne kadar gerekli olduğunu da göstermiş oldu…

Bir Cevap Yazın