“8 Mart Dünya Kadınlar Günü” Dolayısıyla; “Kadın ve Sanat” Sergisi MARMARA ÜNİVERSİTESİ’nde…

Ümit Gezgin

8 Mart Dünya Kadınlar Günü sergisi, Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi, Resim-iş Öğretmenliği Atatürk Sanat Galerisi’nde büyük bir katılımla açıldı.

Sergi; Resim-iş Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tayfun Akkaya öncülüğünde kurulan ve Başkanlığını Prof. Dr. Şehnaz Yalçın‘ın yürüttüğü “Sergi Komisyonu”nun günler öncesinden hummalı çalışması neticesinde gerçekleştirildi.

Sergi Komisyonu Üyeleri: Başkan: Prof. Dr. Şehnaz Yalçın; üyeler: Zeynep Öztürk, Ümit Gezgin, Mahir Erkul, Avni Öztopçu, Uğur Akbulut, Neşegül Ekinci ve özverili katkı ve çalışmalarıyla Prof. Dr. Evren Daşdağ hocanın ortak gayreti neticesinde açıldı.

Resim-iş Öğretmenliği Anabilim Dalı’nın bayan hocalarının çalışmaları ve yine bölümden; lisans, master ve doktora düzeyinde mezun olan veya eğitimine devam eden bayan akademisyen ve öğrencilerin katılımlarıyla açılan bu anlamlı sergi, büyük bir katılımla gerçekleşti.

Değerli Müzisyen ve akademisyen; Dr. Alp Özeren‘in kulaklarda tınısı eksilmeyen piyano ziyafeti de sergiye iştirak eden herkesi memnun etti.

Sergi açılışına başta; İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın eşi; Hatice Nur Yerlikaya, Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı: Prof. Dr. Seyfi Kenan, Dekan Yardımcısı: Prof. Dr. Müge Yüksel, Dekan Yardımcısı: Öğr. Üys. Erol Süzük, Güzel Sanatlar Eğt. Blm. Bşk. : Prof. Dr. Mustafa Uslu, Resim-iş Eğt. Anabilim Dalı Bşk.: Prof. Dr. Tayfun Akkaya, öğretim elemanları ve öğrenciler katılmışlardır.

Atatürk Sanat Galerisi’nde eserleri yer alan kadın sanatçılar da şunlardır: Berrin Açıkdeniz, Müjde Ayan, Vesile Aykaç, İlknur Bozdemir, Çiğdem Çiftçi, Fatma Evren Daşdağ, Neşegül Ekinci, Aslı Ekinci, Mutlu Erbay, Fethiye Erbay, Nuray Ergindir, Sibel Gün, Yıldız Yılmaz Kaçar, İnci Kanarya, Hatice Keten, Z. Aslıhan Kuşoğlu Öztürk, Nilüfer Özakçaoğlu, Tuğba Öztopçu, Zeynep Öztürk, Hande Savaş, Elçin Şener, Felek Taş, Gökçepınar Tunaboylu, Şehnaz Yalçın, Meral Zengin.

Serginin de 15 Mart’a kadar süreceğini burada belirttikten sonra, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-iş Öğretmenliği Anabilim Dalı’nın sanat ve kültür faaliyetlerinin artarak devam edeceğini de buradan belirtmek istiyorum…

Bir Cevap Yazın