“YÖN” Sergisi Bahariye Sanat Galerisi’nde Açıldı…

Ümit Gezgin

Bahariye Sanat Galerisi’nin artık geleneksel hale gelmiş sergilerinden biri olan, konsepti de “YÖN” olarak belirlenen sergisi bugün; 24 Mart 2022 Perşembe günü açıldı.

Sanatseverlerin ilgi gösterdiği bu uluslararası sergiye, Türkiye ve dünyadan farklı alanlarda çalışmalarını sürdüren sanatçılar katıldı. Bazı sanatçıların eserleri göz doldurdu.

Sanatın insanı kuşatan, yeniden var eden ve yeni soluk veren yapısı, insanları etkilemeye devam ediyor. Sergiyi gezenler, eserler önünde fotoğraf çektirirken, aynı zamanda sanatçılarla da eserleri hakkında konuşma fırsatı yakaladılar.

BAZI SANATÇILARIN ESERLERİ HAKKINDA

Sergiye katılan sanatçılardan biri de Bilge Akon’du. Bilge hanım, çalışmalarında suluboya tekniğinin kendine özgü ritmini, renk ve biçim duyarlılığıyla, doğa ve insan çıkışlı bir yaklaşımla değerlendirmiş. Suyun akışkan yüzü, kağıdın üzerinde dağılırken, aynı zamanda da kendinde bir estetik ve anlatım kazanmış.. bu da sanatçının üslubu olarak yansımasını bulmuş…

Bilge Akon (sağdan ikinci) ve eserleri

Füsun Uzunoğlu, sergiye katılan sanatçılardan biri.. Kendine özgü bir tekniği ve anlatımı olan Füsun Hanım, resme tutkuyla bağlı sanatçılardan. Yaşamsal deneyim ve gözlemlerini, zengin ve çok anlamlı boyutlar şeklinde ortaya koyan sanatçı, sanatın uzun soluklu bir yaşam enerjisi olduğunu biliyor…

Füsun Uzunoğlu, resminin önünde

Deniz Özmen ise; dairesel tuvaller üzerine, dökme akrilik tekniğiyle uyguladığı resimlerinde, spontan gelişen yapı ve anlatım biçiminde, anlık enstantanelerin ve duygusal gelgitlerin dünyası içinde, sürprize açık bir yapılanma, dahası özgürce ifade imkanlarını arıyor…

Z. Deniz Özmen eserlerinin önünde

Betül Ketenci; karışık teknikle ortaya soyut form algılamaları koyuyor. Soyutun zengin ve dingin dünyasını kendine özgü derinliklerle, giderek şiirsel katmanlar halinde anlatan Ketenci; sıcak-soyut renk ve ton değerleriyle insanın içindeki girdapları harekete geçiriyor…

Betül Ketenci eserinin önünde

Ümit Bayındır Gezgin‘in seramikleri, figürün özgün boyutları içinde dramatik anlatımlara sahip olarak karşımızda yer alıyor. Her biri bir tiradın, seslenişin, var oluşun hikayesi.. başka canlılar ve kişilikler olarak mekan içinde konum alırlarken, evrensel bir insan gerçekliği ve sanatı olarak da bizlere sesleniyorlar…

Ümit Z. Bayındır Gezgin ve Bilge Akon, Ümit Hanım’ın seramiklerinin önünde

Resmin ve görsel sanatların bütün alanlarının; biliyoruz ki anlatılanlardan ziyade, anlatılamayan, dile getirilemeyen yönleri, en derin katmanları oluşturur.

Benan Çokokumuş’un eseri, (soldan ilk tablo)

Benan Çokokumuş‘un eseri bize saklı dünyalar estetiğini, fantazmayla beslenen kurgusal ve spontan anlatım kesişmelerini görselleştiriyor. Ruh dünyamızın gelgitlerini ve zaman ve uzam algılarımızı, çizgisel ve lekesel tatlarla ortaya koyuyor.

Büşra Özaltın’ın eseri

Büşra Özaltın, kadının gücü ve varlıksal boyutu, giderek boğayla simgelenen bütünlüğü görsel dile getiriliyor. Siyah zemin üzerine özgün figür anlatımı şeklinde ortaya konan çalışma, etkili bir hareket dinamizmiyle ortaya çıkıyor.

Nur Ulubil’in eseri, (sağdan birinci eser)

Nur Ulubil, eserinde İstanbul’un nostaljik zamanlarına ve bu nostaljik zamanları görsel bir lirizmle belgeleyen mekanlarına odaklanıyor. Klasik anlatımın kendine özgü bütün duyarlılıklarını kullanan sanatçı; mekan, zaman, renk ve biçim anlatımlarıyla güzellik kavramı ve empresyonist çizgi içinde lirik anlatımı pekiştiriyor.

Bu aysberg gibidir. Suyun altında, ruhun derinliklerinde kalır sanatçının ömrü boyunca.. Sanatçı olmak, hayat boyu, sonsuz bir arayışa, sonsuz bir isteğe, anlatım, dile getirme isteğine yönlendirir sanatçıyı.. bir arayış, bir keşfediş ve yönleniş gerçekliği olarak karşımızda durur sanat.

Sergide katılan sanatçılar: Acnıca Ancna, Alexandru Şerbanescu, Benan Çokokumuş, Betül Ketenci, Bilge Akon, Bilge Heper, Büşra Özaltın, Catanzano Cloudip, Deniz Deniz, Devrim Erbil, Eduard Jakabhazı, Füsun Uzunoğlu, İliya İvanov, İlker Karakaş, İsmet Çavuşoğlu, Madan Lal, Marguerite Rahal, Nazan Kırcı, Neslihan Pala, Nur Ulubil, Özge İzgiş, Ramiz Aydın, Rares Kerekes, Şadan Bezeyiş, Şule Aktaş, Ümit Gezgin, Ümit Z. Bayındır, Ünsal Toker, Yudum Akkuş Gündüz, Zahit Büyükişliyen, Zeynep Güldoğdu, Z. Deniz Özmen.

Sergiye katılan yerli yabancı sanatçıların eserlerini dikkatle inceledikçe; özgün kimliğin, zengin anlatımın, şiirin ve görsel felsefenin ne anlama geldiğini daha iyi anlıyorum.

Sonuç olarak bütün sanatçılara şapka çıkarırken, bu ve benzer nitelikli sergilere imza attığı için Bahariye Sanat Galerisi’ni tebrik ediyorum.

Sergi, 5 Nisan’a kadar açık kalacak…

Bir Cevap Yazın