Lara Kamhi’den “Dijital Analoglar”

Akbank Sanat, Senkron Eş Zamanlı Video Sanatı Sergileri kapsamında Lara Kamhi’nin Dijital Analoglar başlıklı video serisine ev sahipliği yapıyor.

Lara Kamhi’nin bir çalışması

Küratörlüğünü Zeynep Arınç‘ın üstlendiği Dijital Sanatta Şimdi: Alternatif Gerçeklikler +NFT sergisine paralel olarak düzenlenen gösterim 15-22 Nisan tarihleri arasında Akbank Sanat Beyoğlu binasında izlenebilir.

Lara Kamhi’nin erken dönem çalışmalarının önemli bir aşaması olan ve dolayısıyla anlatısının merkezinde yer alan Split serisi, her gün etrafımızı saran semiyotik (göstergebilim) unsurları algıladığımız, gözlemlediğimiz ve büyülediğimiz yolların taklidi yoluyla ‘dış dünyanın’ geçici ama manipülatif doğasını araştırıyor.

Bir miktar dijital olan bu analoglar, onun dokunsaldan somut olmayana, figürden soyutlamaya ve analogdan dijital ortama geçişini temsil ediyor.

 Sanatçı, gerçeği kavramak için soyutlamayı kullanırken, görünen dünyanın barkodunu, algısal kodlarımızın özüne, yani renklere, biçimlere ve hareket halindeki ışıklara dönüştürüyor.

Bir Cevap Yazın