Mahmut Karatoprak, IMOGA Art Space’de…

Mahmut Karatoprak “Kendinden Desenli” isimli sergisi 09 – 30 Nisan 2022 tarihleri arasında İstanbul Kuzguncuk IMOGA Art Space’te izlenebilir.

Mahmut Karatoprak’ın uzun zamandır, çok kısa bir şiirden yaptığı resimler insan içine çıkıyor.

     “Acı

                     Bir acısı vardı,

                                Kendinden desenli…”

                                              Öner Fikri

Sanatçı kadının çok güzel ve kocaman dünyasını iki satıra sığdıran şair kardeşine inat, söyleyecek çok daha fazla şeylerin olması gerektiği inancı ile malzeme, teknik, konu ve tasarım olarak uzun sürede üretti eselerini.

Mahmut Karatoprak Hakkında: 1953’te Kayseri’de doğdu. Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’ndan 1979’da mezun oldu. Aynı yıllar başta Hürriyet, Milliyet, Cumhuriyet, Milliyet Sanat olmak üzere çeşitli gazete ve dergilerde grafik, illüstrasyon, karikatür ve strip-bant çalışmaları yaptı. Üç eseri, Basel Plastik Sanatlar ve Karikatür Müzesi’ne kabul edildi. 1978-81 yılları arasında İşviçre/Zürih ve Almanya’da grafik çalışmaları yaptı. Münih’te Bastel Verlag, Hamburg’da Kelter Verlag’da illüstrasyon, çizgi-roman ve resim çalışmaları yaptı. 1985’den bu yana Almanya’daki Horzu dergisinde çalışmaları yayımlandı. 1997’de İstanbul’a döndü. Milliyet, Radikal, Elle, Maison Francoise, Options dergilerine illüstrasyon yaptı. 2002’de Kayseri’de yaşamaya başladı. Halen Erciyes Üniversitesi GSF’de Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

IMOGA Art Space Hakkında: IMOGA Art Space, İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi’nin sanat birikiminden beslenmekle birlikte bu dev koleksiyona ve yılların tecrübe birikimine yeni bir açılım sağlayacak biçimde farklı teknik üretimlere ve farklı çağdaş sanat alanlarına da olanak açan bir anlayış ile kuruldu. İlk adımını IMOGA Müzesinin açılışını takiben IMOGA Art Gallery konsepti altında 2004 yılında Nişantaşı’nda açan yapı, ardından Kızıltoprak’da 2015 yılında yenilenerek faaliyetine devam etti. 2017 yılından itibaren ise Kuzguncuk’daki geniş imkanlı, iki katlı mekanında sanat severlere hizmet vermeyi sürdürüyor.

IMOGA Art Space

Kuzguncuk Mah. İcadiye Cad. No:42/A Üsküdar İstanbul

Instagram adresi: www.instagram.com/imogaartspace/

Facebook adresi: www.facebook.com/IMOGA-Art-Space-1672881246289052/

Bilgi için: 0535 608 8709

Bir Cevap Yazın