Marmara Flüt Orkestrası Konseri

Marmara Üniversitesi bünyesinde Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ece Karşal tarafından BAPKO desteği ile kurulmuş olan Marmara Flüt Orkestrası 22 nisan 2022 Cuma günü Marmara Üniversitesi Göztepe Yerleşkesinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama konseri gerçekleştirdi. 

Konserin ilk bölümünde genç solistlere yer verildi. Mimar Sinan Devlet Konservatuvarı flüt öğrencisi Gülşah Batır ve Maltepe Konservatuvarı flüt öğrencisi Raperin Yılmaz, Vivaldi’nin Do Majör iki flüt Konçertosunu seslendirdiler. Konserin sonunda ise Piri Reis Ortaokulu öğrencileri, müzik öğretmenleri Yusuf Bişgen’in şefliğinde son üç parçada blok flütleri ile orkestraya eşlik ettiler. Miniklerin başarılı performansları  büyük beğeni topladı. 

Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kurt’un da katılım gösterdiği konser, Bülent Altaş’ın blok flüt grubu ve flüt orkestrası için düzenlediği Aşık Veysel’in Uzun İnce Bir Yoldayım eseri ile son buldu. 

Marmara Flüt Orkestrası 2015 yılında Flüt Sanatçısı ve Eğitimcisi Prof. Dr. Ece Karşal tarafından kurulmuştur. Marmara Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi’nin desteği ile  enstrümanlar temin edilmiş ve 2015’in Kasım ayında orkestra çalışmalara başlamıştır. Türkiye’nin flüt ailesinin tüm üyelerini barındıran ilk orkestrası olan Marmara Flüt  Orkestrası’nda farklı yaş kategorilerinde profesyonel flüt sanatçıları,  öğretmenler, ileri düzeyde flüt çalabilen amatör flütistler, ilk, orta, lise ve  üniversite düzeyinde olmak üzere farklı eğitim seviyelerinde branşı flüt olan seçilmiş müzik öğrencileri  görev almaktadırlar. Marmara Flüt Orkestrası, kısa sürede önemli başarılara imza atmıştır. Grup, yurt içi ve dışında seçkin konser salonlarında konserler vermiş ve kısa bir süre içerisinde 2016 yılında Uluslararası Nefesli Sazlar Festivali’ne katılma hakkı kazanarak 3 Türk bestecinin Marmara Flüt Orkestrası için yazmış olduğu eserlerin uluslararası platformda ilk seslendirilişlerini gerçekleştirmiştir. Türk bestecilerinin eserlerini seslendirmek ve tanıtmak orkestranın hedefleri arasındadır.

Orkestra, 2018 yılının Temmuz ayında Bulgaristan’da gerçekleştirilmiş olan Uluslararası Gençlik Festivali’nde ülkemizi temsil ederek “Klasik Müzik –Orkestralar” Kategorisi’nde 1. lik ve Festivaldeki “En Profesyonel Grup” ödüllerinin sahibi olmuştur. 7 Nisan 2019 Tarihinde Polonya’da düzenlenmiş olan Avrupa Flüt Toplulukları Festivali’nde ülkemizi temsil ederek iki konser gerçekleştirmiştir. Bu festivalde Marmara Flüt Orkestrası için bestelenmiş olan Rahşan İzmirli Oğuz’a ait “Uyanış” isimli eserin Dünya prömiyeri gerçekleştirilmiştir.  Topluluk 1 Şubat 2020 tarihinde Flutissmo Festivali kapmasında  Fransa’da  Mauricio Lozano yönetimindeki “Flûtes d’Azur” ile ortak bir konser gerçekleştirmiştir. Konserde Türk bestecilerinin eserleri ve düzenlemelerinden oluşan bir program seslendirilmiştir. Yurt içinde ve dışında konserler gerçekleştiren Marmara Flüt Orkestrası, çalışmalarına Marmara Üniversitesi bünyesinde devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın