RECONTACT 3, BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ’NDE…

HAYAT SANAT’la devam ediyor: Doç. Dr. Özge Gökbulut Özdemir’in küratörlüğünde gerçekleşen RECONTACT Sergi Serilerinin Üçüncüsü Başkent Üniversitesi ev sahipliğinde UKRAYNA ve RUSYA dahil olmak üzere 8 ülkeden 52 sanatçıyı “yeniden bağ kurma” noktasında  buluşturdu.

Ukrayna, İngiltere, Rusya, Hindistan, Pakistan, Belarus, Avustralya ve Türkiye’den 52 Sanatçının  katıldığı sergide; Bedri Baykam, Alexander Melynkov, Alexander Zhernokluev gibi isimlerle birlikte Mustafa Ayaz, Zafer Gençaydın, Hüsamettin Koçan, İsmail Ateş, Nur Gökbulut, Bedri Karayağmurlar, Andrew Sthal, Jai Chuhan, Alnoor Mitha, Rick Creed, Sharon Morris gibi akademisyen sanatçıların eserleri de yer aldı.

2016 yılında “Sanatla Etkileşim” adı altında başlattığı projeleri genişleterek devam ettiren Doç. Dr. Özge Gökbulut Özdemir “kampüste sanat” odağında sanatı akademik ortamda ve özellikle sanat bölümü dışındaki öğrenciler ile buluşturarak sanat-toplum ilişkisine katkı sunmayı amaçlamaktadır.

RECONTACT sergisi’nin açılışını Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal yaparken, küratör Doç. Dr. Özge Gökbulut Özdemir açılış konuşmasında “dünyanın pandemi ile başlayıp ekonomik kriz ve savaş ile devam eden  sıra dışı gündemine eklenen savaşa karşı “Yaşasın Sanat” diyerek, bilimin ve sanatın temsilcisi Leonardo Da Vinci’nin doğum gününe ithafen Türkiye  tarafından dünyaya hediye edilen Dünya Sanat Günü’nde üniversite çatısı altında 8 ülkenin sanatçısını bir araya getirmenin onurunu yaşıyorum” diyerek sergide yeralan tüm sanatçılar ile birlikte, Ulu Önder Atatürk’ ün Yurtta Sulh Cihanda Sulh ilkesi altında “Savaşa Sanatla Hayır” mesajı verdiklerini vurguladı.

Sergi Manifestosu:
Uzun süredir izole olup salgından kurtulmaya çalışan dünya bugün de savaş ile karşı karşıya… Bir yandan nefeslerini tutmuş, milyonlarca can alan küresel felaketin geçmesini beklerken, bir yandan da ekonomik krizle baş etmeye çalışan insanlar, şimdilerde dünyanın başka bir coğrafyasında göç etmek zorunda bırakılan insanların acılarını kederlerini yeniden yaşıyorlar. Birlikte nefes almaya özlem duyulan bir dönemin ardından savaşın yıkıcı etkisi karşısında birlikte olmanın önemini yeniden hissediyor ve sanata sığınıyoruz.

İ-zolasyon Proje Serilerinin birincisi, COVID-19 koşulları altında, 7 ülkeden 19 Sanatçının katılımıyla Haziran 2021’de Art Contact İstanbul Çağdaş Sanatlar Fuarı’nda gerçekleşti. Sergi, izole zamanlarımızda ve mekanlarımızda daha çok ve daha derinlemesine, yeniden düşündüğümüz her şeyle yeniden bağ kurmaya odaklıydı. Kasım 2021’de Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde gerçekleşen ikinci sergi ile bu bağ  36 sanatçının katılımıyla akademik alana taşınarak izolasyon sonrası yeniden buluşmaya vurgu yapıldı. Sergi kavramsal anlamlar yanında küresel salgında dünyanın farklı coğrafi bölgelerinde izole olmuş sanatçılar arasındaki teması ve uzun bir kapanma süreci sonrasında sanat ve toplumun üniversite yerleşkesi gibi gerçek bir mekanda yeniden buluşmasını da temsil etti.

Bugün İ-zolasyon Proje Serisinin üçüncüsü 8 ülkeden 52 sanatçının katılımıyla gerçekleştirilmiş, izolasyon sürecinde uzak kaldığınız her şeyle yeni bağlar kurma, tekrar düşünme sürecine, sanata karşı olan savaş olgusu da eklenmiştir.

İnanıyoruz ki, sanat dünyanın içinde bulunduğu salgın, ekonomik kriz ve savaş dönemine dair belge niteliğinde izler taşırken, toplumun her kesimini doğrudan etkileyen olumsuz izlerin silinmesine, yaraların onarılmasına da katkı sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın