ŞÜKRÜ KARAKUŞ : “sentez”

Çağdaş sanatın önemli temsilcilerinden Şükrü Karakuş çoğunluğu pandemi dönemine ait otuz civarı eserini “sentez” başlığı altında 14- 31 Mayıs tarihleri arasında OVOO ART´ta sergileyecek.

Ecinniler

Uzun zamandır sanatın beşiği İspanya´da yaşayan sanatçı şimdiye kadar elliden fazla kişisel sergi gerçekleştirdi, iki yüzden fazla karma sergide yer aldı. Bir çok önemli uluslararası fuarlara ve sergilere katıldı, 2008 yılında Buluşma adlı büyük projesi Sao Paolo-Valencia Bienalinde sergilendi. Yurt içinde ve yurt dışında bir çok koleksiyonda eserleri olan sanatçının bir çalışması Barselona Davis Lisboa mini müzesine alındı.

Acaib-ül Mahlukat

Sanatçının eserlerinde doğunun bilge felsefesi ile batının köklü sanat deneyimi ve teknolojik yansımaları bir arada yaşarlar; organik / inorganik, ruhsal / fiziksel, geleneksel /modern gibi karşıtlıklar arasındaki diyaloglar sonunda birer senteze ulaşırlar.

Detay

Katalan eleştirmen Anna Adell şöyle diyor:

“Șükrü Karakuș ilk bakıșta birbiriyle hiç ilgisi olmayan; duygu, bilgi ve bilișime ilișkin farklı yapıları ve dünyanın değișik kavram ve düzeneklerini bir araya getirip yeni bir biçimde ortaya koyar. Akdeniz kültüründen ve coğrafyasından gelen heyecanı mistik sufí duyusundan süzülerek mikrodan makroya, hücreden kozmosa zincirleme bir soyutlamadan sonra evrensel özgünlüğe ulașır. Șu dekoratif gibi duran görünüș doğunun ornamentlerinin sindirilmiș halidir aslında; duyusal düzenin geometrik ritim suretleridir onlar, aynı zamanda elektronik dili de çağrıştırırlar. Metalik renkli, borumsu biçimler sinir sistemi ve mikroorganizmalarla ya da galaktik biçimlerle birlikte yașarlar. Geometri ile organizmayı, kozmetik kodlarla kozmosu, teknoloji ile mistik olanı birbirine uyumlandırır Karakuș.”

Monologlar

Sanatçının bir çok farklı ögeyi bir araya getirme nedeni, kendi yaşamını yansıtan; parçadan bütüne ulaşan bir sentez arayışıdır aslında.

Şükrü Karakuş çalışmaları ile ilgili olarak şunları söylüyor:

Her sanatçının yaşadıkları ile yaptıkları arasında içten bir bağ olmalıdır, aksi halde inandırıcı ve sürekli olamaz. Ben yaşadığım gibi sanat yapmak, sanatım gibi de yaşamak isterim.

OVOO ART

14- 31 Mayıs 2022

Şair Nigar Sk. No: 65-67

Nişantaşı İSTANBUL

Bir Cevap Yazın