“Şeylerin Belirgin Hali” Can Aytekin/Levent Aygül

Kasa Galeri 18 Mayıs-1 Temmuz 2022 tarihleri arasında “Şeylerin Belirgin Hali” başlığındaki sergiye ev sahipliği yapıyor. Birlikte düşünme süreciyle şekillenen duo sergi olarak Can Aytekin ve Levent Aygül’ün üretimlerini bir araya getiren “Şeylerin Belirgin Hali” Derya Yücel küratörlüğünde gerçekleşiyor. Sergi, insan ile şeylerin birlikte var olmalarının içinde ortaya çıkan temsilin mesafesi ve katmanlılığına, mekâna, dolayısıyla bizim şeylerle ilişkileniş tarzımızın farklılıkları içinde gezinme haline işaret ediyor. Sanatçılar, nesnelerle ya da şeylerle onların duyusal nitelikleri arasında bir çatlağı etkinleştirip belirgin hale getiriyor.

Çalışma: Can Aytekin

Can Aytekin’in sergide yer alan “Plaka” serisi, şeyleri dile içkin bir mekâna taşımak yerine onların içine hapsedildikleri temsil alanından mesafe almasına yönelik işliyor. Düzleştirilmiş, inceltilmiş, yassı hem iki hem üç boyutlu levha/tabela olarak plaka, aynı zamanda işaret eden, açıklayan, gösteren ya da aksine gizleyen, örten, kaplayan işlevleriyle çok çağrışımlı bir nesne olarak sanatçının mekânsal düzenlemelerine zemin oluşturuyor. Sanatçı, Ayasofya’nın hat levhalarından mozaik ve freskleri kapatan panolarına, Karaköy limanına yanaşan gemilerin depolarından Perşembe pazarındaki dükkanların istiflenmiş mallarına, Galata hırdavatçılar çarşısındaki fayansçı Tuncay ustanın tezgahından Kasa Galeri’nin ankastre taş mozaikleri ve zemin bordürlerine şeylerin insan olanla olmayan unsurlarının çeşitliliğinden toplama, melez varlıklar/nesneler ve mekânlar üretiyor. Nesneler ve ayrıntılar arasındaki seçimlerini, dünya ve düşünce arasındaki görsel sezgilerini iki boyutlu imgeler olarak ortaya çıkaran Levent Aygül’ün 2020 yılından itibaren sürdürdüğü “Şeyler” serisinden bir seçki sergide yer alıyor. Sanatçının evinden, atölyesinden, çekmecesinden ya da kentin içinden, Karaköy Perşembe pazarından, sokaktan çıkıp gelmiş bu nesneler, Georges Perec’in nesnelerle örülü bir yaşam düşü kuran karakterler ile bütünleşen, onların tükettikleri ve arzuladıkları nesneleri tek tek sayfalarca anlatan romanı “Şeyler”le ilişki kuruyor.

Çalışma: Levent Aygül

“Şeylerin Belirgin Hali”, bir parçasını oluşturduğumuz ve içinde ikame ettiğimiz melez nesnelerin dışına çıkabilmek için yenilerine adım atmamızda bizi motive ediyor. Bu adım, kendimiz dışına çıkmak için nesnelere/şeylere ve gözlemleme deneyimine algısal ve düşsel süreçlerimizi de eklememizi talep eden bir oyuna dönüşüyor. Üretimlerinde kavramsal izahtan, pratik faydadan ya da estetik beğeninin saflığından feragat etmeksizin özgür bir oyunu sürdüren Can Aytekin ve Levent Aygül, sanatın özerkliği yerine izleyici-yapıt-mekân arasına müstakil olarak yerleşen duyumlar ortaya çıkarıyor. Bu tarih-aşırı, zamansız ve özgür oyunda sanatçılar “Şeylerin Belirgin Hali” ile nesnelere duyulur olanı yeniden dağıtabilecek bir yaşam veriyor.

Sergi, 18 Mayıs-1 Temmuz tarihleri, hafta içi her gün 09:00 – 17:00 saatleri arasında Kasa Galeri’de izlenebilir.

KASA GALERİ

Bankalar Caddesi 2, Minerva Han, Karaköy, 34420 Istanbul
Telefon: (0212) 292 4939
E-posta: kasagaleri@sabanciuniv.edu
http://kasagaleri.sabanciuniv.edu/

Bir Cevap Yazın