“YEL DEĞİRMENLERİNE KARŞI: BİR RESSAMIN ANILARI” Yayınlandı…

ÜNLÜ RESSAM VE EĞİTİMCİ PROF. DR. ZAHİT BÜYÜKİŞLEYEN’İN HAYATINI KONU ALAN “YEL DEĞİRMENLERİNE KARŞI: BİR RESSAMIN ANILARI” RAFLARDA

Görsel sanatların Don Kişot’u ünlü ressam ve eğitimci Prof. Dr. Zahit Büyükişliyen’in hayatının, kızı Burçak Gönül tarafından kaleme alındığı “Yel Değirmenlerine Karşı: Bir Ressamın Anıları” İnkılap Kitabevi etiketi ile okurlarının karşısına çıkıyor.

Ünlü ressam Prof. Dr. Zahit Büyükişliyen’in kızı Burçak Büyükişliyen Gönül tarafından kaleme alınan anılarının anlatıldığı “Yel Değirmenlerine Karşı” kitabı, hayatı boyunca yel değirmenlerine karşı verilen savaşın, çabanın, özverinin ve sonunda elde edilen başarının satırlara nüfuz etmiş halini anlatıyor.

Burçak Büyükişliyen Gönül, çok sevilen ilk kitabı Falezlere Götür Beni Aysel’in ardından yazdığı ikinci kitabı Yel Değirmenlerine Karşı: Bir Ressamın Anıları ile başarılı kalemini tekrar konuşturuyor.

Okur, biyografi türünde kaleme alınan kitap ile Zahit Bütükişliyen’in sayısız zorlukla baş ederek geçen hayatının yanında, Türk resim sanatının yıllar içindeki gelişimine de tanıklık edecek.

Bir insanın başarı merdivenlerini tırmanırken karşısına çıkabilecek zorluklara karşı nasıl hareket etmesi gerektiğine dair ders niteliğindeki nüansları ile benzerlerinden ayrılan kitap, sürükleyici kurgusu ve başarılı dil kullanımı ile meraklısını sayfalarına hapsedecek.

ARKA KAPAK

Biri renkleriyle, diğeri sözcükleriyle düşlerini sıralayan baba-kızın kitabı: Yel Değirmenlerine Karşı.

Her iki anlamda da Yel Değirmenlerine Karşı buluştukları yer. Baba Zahit Büyükişliyen soyut ve renkçi, otoriteye karşı eğitimci, açık fikirli ve dürüst… Kızı Burçak Gönül rafine anlatımı, ayrıntılara hâkimiyeti ve yan öykücükleriyle kurgulayan… Ortaya çıkan, çok heyecanlı, çok umutlu ve bir o kadar da merak (korku mu demeli) dolu yeni/farklı, somut bir Zahit Büyükişliyen resmi… Tabii, su gibi akıcılığıyla Burçak Gönül romanı. Okudukça duygularınızın resmini çizeceksiniz, hayalinizde.

Antakya’dan Ankara’ya, Almanya’dan İstanbul’a, mahalleden üniversiteye, en tanınmamışından hiç unutulmayana birçok insanın da yer aldığı, polemiğe yer vermeyen ama gerçekleri ortaya çıkmaya çağıran bir anılar demeti, bir yakın dönem sanat tarihi… Okur, kendince yorumlayacak yaşamı da resimleri de…

Zahit Büyükişleyen

1946 yılında Adana’da doğdu. 1967’de Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü-Resim Bölümü’nü bitirdi.1972-1976 yılları arasında Kassel Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitim gördü


Zahit Büyükişleyen, 1983 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde doktora yaptı.

1986’da doçent, 1992’de profesör oldu. Sanatçının resimlerinde çok anlamlılık oluşturmayı amaçlayan bir eğilim, daha serbest, spontan ve dışavurum öğelerine ağırlık veren bir anlayış düzeyi görülmektedir. Yaşamını İstanbul’da sürdürmekte olup Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak göre yapmaktadır. 10 ödülü olan Büyükişleyen yurtiçi ve yurt dışında grup sergilerine katılmıştır.

Bir Cevap Yazın