MİHRİBAN MİRAP’ın “Mantığın Tatlı Uykusu” Sergisi Açıldı…

MİHRİBAN MİRAP’ın “Mantığın Tatlı Uykusu” isimli kişisel sergisi 13 Mayıs – 3 Haziran 2022 tarihleri arasında artgalerimKARAKÖY’de…

MANTIĞIN TATLI UYKUSU Etrafını çeviren markalarla kimliksizleşmiş kent insanının yapay mutluluklarıydı ilk başta ilgimi çeken. Mekanla ilişkimiz o kadar derindi ki eski semtlerde yaşamayı istiyor ama trend markaları ve ikonları takip edip onlarla mutlu olmaya çalışıyorduk. Eski güzel günleri bize anımsatan her şeye özlemle sahip çıkarken tüketim kültürünün renkli, gösterişli sınırlarını zorlamaktan vazgeçemiyorduk.

Sosyal medyanın hayatımıza getirdiği çağdaş mitlerin ve fenomenlerin kültürleri çok hızlı bir şekilde tekrar tekrar şekillendirdiği; teknolojinin avucumuza bıraktığı küreselleşmenin her şeyi ulaşılabilir yaptığı; yeni dijital platformlar ve metaverse gibi olguların henüz bilmediklerimizi merak ettirdiği; teknolojinin estetik, sanat ve tasarım için getirdiği yeni boyutların bizi her gün şaşırttığı günleri yaşıyoruz. Bir taraftan da tüm Dünya’yı etkileyen ekolojik, ekonomik ve siyasal sorunları anlık yorumlarla takip ediyor ama algıdan vazgeçemiyoruz.

Tüm bunların henüz yaşamımıza dahil olmadığı, hepimizin özlediği o masumiyet ve mutluluk dönemlerimizdeki nedensiz çocuksu mutluluğu hala içinde hissedenleri ve yaş almayanları düşünüyorum. Jean Jacques Rousseau’nun “Çocukluk, mantığın uykusudur” sözünü düşünüyorum.

İnsanın tüm yetilerinin en zor ve en son geliştirileni mantığın bu rasyonel yaşamın işlevi için rehberlik etmek üzere uyanması* aslında bir yetinin gelişmesi ve bir başkasının kayboluşu olabilir mi?

Mantığın uykusu büyüdükçe unuttuğumuz süper gücümüz olsaydı ve canımız istediğinde mantığımızı tatlı bir uykuya gönderip hayatı tekrar o canlı renkleriyle ve hafiflik hissiyle yaşayabilseydik nasıl olurdu?

Picasso zihninin sanatına hükmettiğini fark edip tekrar bir çocuk gibi resim yapabilmek için ömrü boyunca çalıştı. Bunu yapmak belki çok zor ama bunu yapabilenlerin resmini yapmak çok keyifliydi.

 MİHRİBAN MİRAP

1981 yılında İstanbul’da doğdu.

 2005 yılında Yeditepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Plastik Sanatlar Bölümü’nden mezun oldu.

Prof. Özdemir Altan, Prof. Zahit Büyükişleyen, Prof. Turan Aksoy ve Prof. Gülveli Kaya atölyelerinde eğitim aldı.

2014 yılında Pedagojik Formasyonunu Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde tamamladı. Çeşitli resim yarışmalarında eserleri sergilenmeye hak kazandı.

2020 yılında Yeditepe Üniversitesi Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.

 İstanbul’da bulunan atölyesinde resim yapmaya ve yurtiçinde, yurtdışında karma sergilere katılmaya devam etmektedir. Sanatçının tez konusu “Endüstri Devrimi ile Birlikte Kent Kültüründe Bireyin Modern Yaşam Algısının Sanata Yansıması” olup sanat çalışmalarıyla paralel bir içerik oluşturmaktadır.

artgalerim ART MANAGEMENT http://www.artgalerim.com Artgalerim ÖZLEM ALICI Art Management Artgalerim ÖZLEM ALICI Art Management Artgalerim artgalerim

Bir Cevap Yazın