4. ULUSLARASI İSTANBUL TRİENALİ HETEROTOPİK MEKANLAR OLARAK SINIRLAR VE SURLAR

12 MAYIS-13 HAZİRAN 2022 YEDİKULE HİSARI MÜZESİ

 4. ULUSLARARASI İSTANBUL TRİENALİ HAKKINDA Bağımsız Sanat Vakfı tarafından organize edilen Uluslararası İstanbul Trienali, kentin gündemini sanatsal bir laboratuvar olarak yeni deneyimlere ve olasılıklara açma, İstanbul merkezli sanatsal ve uluslararası ortak üretim alanlarını artırma, İstanbul’un çok katmanlı ve kültürel yapısında yeni tartışma alanları yaratarak, güncel etkinlik ve sergilerle paylaşma amacıyla 4’üncü kez gerçekleştirilmektedir.

Hedefi, sanatın evrensel gelecek tasarımında yer alabilmesi ve etkin olabilmesi için, eleştirel düşünme, empati geliştirme, paylaşma, eşitlik, inovasyon, çoğulculuk, bilimsellik, sürdürülebilirlik niteliklerini uluslararası sanatsal üretim ve paylaşımlarla artırmaktır.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Fatih Belediyesi tarafından desteklenen 4. Uluslararası İstanbul Trienali’nin 12 Mayıs-13 Haziran 2022 tarihlerinde İstanbul’da Yedikule Hisarları Açık Hava Müzesi (Yedikule Zindanları)’nda gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Açılış 12 Mayıs 2022, saat 18.30’da gerçekleştirilmiştir. Bir Heterotopik Mekan Olarak Sınırlar Ve Surlar Toplumsal yaşamın çok katmanlı ilişki ağlarının temel unsuru “kent mekanları” “insan ve mekan ilişkisi” bağlamında, toplumun hem somut hem de soyut hafızasını oluşturur. Bu hafıza, sahip olma, kullanma, kapatma, kapanma, kuşatma, kapsama, sınır çizme şeklinde kodlanmıştır. Karşıtlıkları içinde barındıran, mevcut olanın doğruluğunu sorgulatan, yerleştirilebilir olsa da tüm alanların dışında, ötekileşmiş, somut ve zamansal katmanlara sahip heterotopyalar ise kentlerin içinde “bir aradalık” ve aynı zamanda bağımsız bir “öteki” mekan yaratırlar.

İstanbul’daki sosyolojik, kültürel, ekonomik, toplumsal ve mekansal dönüşümlerin bir aradalığı, zamansal katmanları, katmanların çokluğu ve çatışmaları bu bağlamda İstanbul’un kent mekanındaki sınırları ve surlarını birer heterotopik mekan olarak tanımlayabilmemize olanak sağlar.

4. Uluslararası İstanbul Trienali, İstanbul’un heterotopik mekanları olarak sınırlarını ve surlarını, bilinen kullanım biçimlerinden farklılaştırarak esneyen, düşünce üreten, ikili karşıtlıkların çözüldüğü ve çok sayıda anlama açıldığı bir üçüncü 4. ULUSLARASI İSTANBUL TRİENALİ HETEROTOPİK MEKANLAR OLARAK SINIRLAR VE SURLAR 12 MAYIS-13 HAZİRAN 2022 YEDİKULE HİSARI MÜZESİ mekan olarak kartezyen bağlarından sıyırıyor.

“Heterotopik Mekanlar Olarak Sınırlar ve Surlar” başlığıyla Yedikule Hisarları Açık Hava Müzesi (Yedikule Zindanları)’nda gerçekleştirilecek 4. Uluslararası İstanbul Trienali’ne Türkiye’den ve dünyadan 20’den fazla sanatçı, yerleştirme eserleri (3 boyutlu materyal ile üretilmiş, video-projeksiyon[1]mapping, NFT, ses ve ışık yerleştirmeleri), heykel, performans ve video işleri ile katılırken, sergi programı dışında etkinlikte sanatçı atölyeleri, ücretsiz rehberli turlar, gece turları, söyleşi, performans, yürüyüş ve gösteriler planlanmaktadır. 4. ULUSLARASI İSTANBUL TRİENALİ HETEROTOPİK MEKANLAR OLARAK SINIRLAR VE SURLAR 12 MAYIS-13 HAZİRAN 2022 YEDİKULE HİSARI MÜZESİ 4. ULUSLARARASI İSTANBUL TRİENALİ MEKANI HAKKINDA Serginin mekanı olan Yedikule Hisarları Müzesi bir açık hava müzesidir. Bu açık hava müzesi ve çevresi kültürel bir miras alanı olarak İstanbul’un tarihsel geçmişini sunan önemli alanlardandır.

Yedikule Hisarları Müzesi 1995 yılında müze olarak ziyarete açılmıştır. Müzede, Bizans dönemi kara surları ve en eski yapılarından biri olan Altın Kapı, daha sonrasında Osmanlı döneminde inşa edilen Fetih Mescidi, kule ve surlarıyla kentin çok katmanlı, çok kültürlü yapılarının bir arada görünmesiyle bir tarihsel süreç anlatılır. Yabancı ve yerli ziyaretçinin de oldukça ilgisini çeken bu müzede 4. Trienal’inde kurgulanacak çağdaş sanat sergisinin dışında müzenin tarihsel süreci, önemi, çok kültürlü yapısı ve mekanın İstanbul’a katkıları müzeolojik metinlerle anlatılacaktır.

Bu anlatımların müzede kalıcı olması planlanmaktadır. Aynı zamanda serginin açık olduğu 1 aylık süreçte müze gezileri de devam edecektir. Bu da çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapacağını gösterir. Yapının içinde restorasyon çalışmaları devam ettiğinden 7 kuleden 4 tanesi sergiye dahil edilmiştir. Bu bölümler; Kitabeler (Zindan) Kulesi, Hazine Kulesi, Topçu Kulesi, Genç Osman Kulesinin tamamı, müzenin tüm açık alanlarıdır. Trienal sergilemesi sayesinde İstanbul’un en önemli yapılarından olan Yedikule Hisarları Müzesi’nin görünürlüğü artacak ve kültürel değeri toplumsal hafızada daha sağlam bir yer kazanacaktır.

4. ULUSLARASI İSTANBUL TRİENALİ HETEROTOPİK MEKANLAR OLARAK SINIRLAR VE SURLAR 12 MAYIS-13 HAZİRAN 2022 YEDİKULE HİSARI MÜZESİ Kuleler Ve Mekanlar Hakkında Kısa Bilgiler Doğu Roma Dönemi’nde (Bizans) gözlemevi, hapishane ve idam yeri olarak kullanılan kuleler Osmanlı Dönemi’nde hapishane, idam yeri, hazine deposu, cephane deposu, ahır ve bostan deposu olarak kullanılmıştır. Genç Osman Kulesi: Osmanlı Devleti’nin en genç padişahı olan Genç Osman’ın idam ettirildiği kuledir. Hazine Kulesi (Darı Kulesi): Osmanlı Devleti zamanında devlet ganimetlerinin ve hazinelerinin muhafaza edildiği kuledir. Kitabeler Kulesi (Zindan Kulesi): Adından anlaşılacağı üzere bu kule zindan olarak kullanılmaktadır. Özellikle Avrupalı tutukluların yapının duvarlarına yazdıkları kitabelerden dolayı “Kitabeler Kulesi” ismiyle de ünlenmiştir. Çıkan bir İstanbul yangınında ahşap olduğu için yanmıştır. Meşhur “Yılanlı Kuyu” da bu kulenin içindedir.

4. ULUSLARASI İSTANBUL TRİENALİ HETEROTOPİK MEKANLAR OLARAK SINIRLAR VE SURLAR 12 MAYIS-13 HAZİRAN 2022 YEDİKULE HİSARI MÜZESİ Top Kulesi (Kızlar Kulesi): Uzun süre hapishane olarak kullanılmıştır. İçinde bulunan top mazgallardan dolayı bu ismi almıştır. Altın Kapı: Altın Kapı, Doğu Roma imparatoru III. Theodosius tarafından yaptırılmıştır. “Altın Kapı”, ismini altın yaldızlı kaplamalarından ve üstünde bulunan yaldızlı bronz harfli tunç kitabelerden almıştır. Üzerinde latince “AVREA SAECLA GERIT QUI PORTAM CONSTRVIT AURO” yazılmıştır. Ünlü tarihçi Charles du Cange’ın tespit ettiği bu yazı; “Kapıyı altın olarak yaptıran altın bir devir yarattı” manasına gelmektedir. Heykeller ve kabartmalarla süslü göz alıcı kapının şehre açılan tarafında bulunan bir levha daha vardı. Yine Latince olan kitabede “HAEC LOCA THEVDOSIVS DECORAT POST FATA TYRANNI” yani; “Tiran’ı yok ettikten sonra Teodosius burayı süsledi” yazmaktaydı. Bu kitabeden de anlaşılacağı üzere İmparator kazandığı zaferin ardından Altın Kapı’yı şehre bir süs veyahut bir hediye olarak inşa ettirmiştir. Latince Duvar Yazısı, 7 Kule Zindanları Kaynak: https://www.yedikulehisari.com/album/ Duvar Kabarması, 7 Kule Zindanları Kaynak: https://www.yedikulehisari.com/album/

YEDİKULE HİSARLARI VE SERGİLEME ALANLARI 1. Altın Kapı 2. Bayrak Kulesi (Restorasyon nedeniyle sergilemeye kapalıdır) 3. III. Ahmet Kulesi (Restorasyon nedeniyle sergilemeye kapalıdır) 4. Hazine Kulesi- Sergi Alanı VI. 5. Giriş Kapısı 6. Kitabeler Kulesi-Sergi Alanı I. 7. Topçular Kulesi-Sergi Alanı II. 8. Güney Kulesi (Restorasyon nedeniyle sergilemeye kapalıdır) 9. Genç Osman Kulesi- Konstrüksiyon Hücreler Sergi Alanları III., IV. ve V. 10. Kral Yolu, Geçiş Alanı 11. Fatih Mescidi 12. Hisarlar Çim Avlu-Sergi Alanı VII.

4. Uluslararası İstanbul Trienali Heterotopik Mekanlar Olarak Sınırlar ve Surlar başlığıyla gerçekleştirilecek sergi, performans ve atölyelere katılacak sanatçı listesi aşağıdadır. Fırat Neziroglu, Mareo Rodriguez, Beste Kopuz, Levin İulya, Ceal Floyer, Özgün Şahin, Sarya Nurcan Kaya, Nilhan Sesalan, Hamza Kırbaş, Ezgi Yaren Karademir, Nermin Ülker, Sebahattin Alaca, Abbas Yousif, Minia Biabiany, Giorgos Taxidis, Odysseas Tosounidis, Seydi Murat Koç, Wendy Yu, Maze Sürer, Nik Ramage, Ayşegül Altunok, Aaron Bezzina, Didem Erbaş, Nejat Çınar, Ece Canlı, Esther Stocker, Hakan Yılmaz, Akın Demiral ve Hasan Aktaş. Esther Stocker Kaynak: https://www.kunstraumdornbirn.at/en/exhibition/esther-stocker 4. ULUSLARASI İSTANBUL TRİENALİ HETEROTOPİK MEKANLAR OLARAK SINIRLAR VE SURLAR 12 MAYIS-13 HAZİRAN 2022 YEDİKULE HİSARI MÜZESİ Ceal Floyer Kaynak: https://www.lissongallery.com/exhibitions/ceal-floyer–5 4. ULUSLARASI İSTANBUL TRİENALİ HETEROTOPİK MEKANLAR OLARAK SINIRLAR VE SURLAR 12 MAYIS-13 HAZİRAN 2022 YEDİKULE HİSARI MÜZESİ Candaş Şişman Kaynak: https://algorithmenvironment.altervista.org/nohlab/ Hamza Kırbaş Kaynak: http://residencyunlimited.org/residencies/hamza-kirbas/

4. ULUSLARASI İSTANBUL TRİENALİ HETEROTOPİK MEKANLAR OLARAK SINIRLAR VE SURLAR 12 MAYIS-13 HAZİRAN 2022 YEDİKULE HİSARI MÜZESİ KÜRATÖR Filiz Ağdemir İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Lisans, Kültür Yönetimi Yüksek Lisans öğrenimini tamamladı. 2006-2010 yılları arasında, Santralistanbul Çağdaş Sanat ve Enerji Müzesi’nde, 2011-2016 yılları arasında İş Bankası Müzesi, İBB Müzeleri, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Koç Müzesi, Beşiktaş JK Müzesi, Tübitak, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi gibi kamu ve özel kurumların Kültür Sanat Departmanlarında ve projelerinde yöneticilik yaptı. 2007 yılından itibaren çağdaş sanat, sahne ve gösteri sanatları, oyunlaştırma, deneyim tasarımı ve güncel sanat hakkında dergi ve yayınlar için yazılar yazdı. 2019-2020 yılları arasında Akbank sanat ve Açık Diyalog iş birliği ile tasarlanıp uygulanan “Çağdaş Sanat ve Küratörlük” programını başarıyla bitirdi. Bitirme projesi olarak, 2021 Ağustos ayında Taksim Akbank Sanat Galeride “Re-body Sanatçı Araştırma Projesi Sergisi”ni gerçekleştirdi. 2017’den itibaren bağımsız olarak çalışmaktadır.

DANIŞMAN KÜRATÖR Hülya Yazıcı İDGSA da 1982-85 yılları arasında Yüksek Resim Eğitimi aldı. 1990-2005 yılları arasında on iki kişisel sergi yaptı, karma sergilere katıldı, on yıl süre ile resim öğretmenliği yaptı. 2008’de Bağımsız Sanat derneğini kurdu. 2010 yılında, İstanbul Modern 5 nolu Antrepo’da “Şehrin Gizli Dili” adıyla 1.İstanbul Trienali’nin küratörlüğünü, 2013 yılında ikinci Uluslararası Trienali’ni “7 Vadi Altmış Kanat Gölgesi” küratörlüğünü, 2016 yılında Mültecilik sorununu işleyen “Yurtsuzlaşma” Trienali’nin küratörlüğünü yaptı. Bu etkinliklerde kendi kavramsal çalışmalarını da sergilendi. 2016 yılında, Bağımsız Sanat Vakfını kurdu beş yıldır Yön. Kur. Başkanlığını sürdürmektedir. 2018 yılında “Hâl, Beden, Zihin” Uluslararası Kadın Sanatçılar Sergisinin küratörlüğünü, 2021 yılında “Bir İh(ti)mal Daha Var” Uluslararası Kadın Sergisinin küratörlüğünü yaptı. 2018 yılında Şükrü Karakuş küratörlüğünde yapılan 12cm. gezici sergisine katıldı. İspanya, Portekiz, Paris ve Türkiye’de açılan sergilerde çalışmaları sergilendi. 2020 yılında Mimar Sinan Üniversitesi galerisinde yirmi sanatçı ile “Karşılaşmalar” sergisinin koordinatörlüğünü yaptı kendi çalışmalarını sergiledi. Kültür ve Turizm Bakanlığınca yapılan Kültür Çalıştayına katıldı. 2020 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı “Genç Güncel Sanat”yarışmasında jüri üyeliği yaptı.

4. ULUSLARASI İSTANBUL TRİENALİ HETEROTOPİK MEKANLAR OLARAK SINIRLAR VE SURLAR 12 MAYIS-13 HAZİRAN 2022 YEDİKULE HİSARI MÜZESİ TRİENAL EKİBİ Küratör Filiz Ağdemir Hülya Yazıcı Proje Sorumlusu Hasan Aktaş Koordinatör Zeynep Toy Sanat Danışmanları Mehtap Özdemir Erhan Lanpir Asistanlar M. Hüseyin Aktaş Esin Şamlı Büşra Korkman Grafik Tasarım Yunus Ak Z. Özüm Ak Abdu Pala

İLETİŞİM İletişim Sorumlusu Mehtap Özdemir 0553 874 86 70 info@uluslararasiistanbultrienali.com http://www.uluslararasiistanbultrienali.com http://www.internationalistanbultriennial.com http://www.yedikulehisari.com facebook.com/uluslararasiistanbultrienali twitter.com/ululslararasiistanbultrienali instagram.com/uluslarasiistanbultrienali

Bir Cevap Yazın