Feneryolu Halk Eğitim Merkezi’nden gelenekselden moderne uzanan bir ‘Arayış’ sergisi

Feneryolu Halk Eğitim Merkezi eğitmenleri ve kursiyerleri tarafından hazırlanan ‘Arayış’ sergisi Marmara Üniversitesi Göztepe Yerleşkesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nde 16 Mayıs günü sanatseverlerle buluştu.  

Feneryolu Halk Eğitim Merkezi’nde geleneksel sanatlar alanında eğitim gören kursiyerler tarafından hazırlanan  ‘Arayış’ sergisi, 16 Mayıs günü Marmara Üniversitesi Göztepe Yerleşkesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nde sanatseverlerle buluştu. Gelenekselden moderne uzanan bir sergi olan Arayış, Feneryolu Halk Eğitim Merkezi eğitmenleri Dilek Atagün ve Berna Yıldırım öncülüğünde 70 kursiyerin çini, tezhip ve ebru sanatlarında kendi hikâyelerini anlattıkları 80 farklı eserle açılışını gerçekleştirdi.

Sanatseverlerden yoğun ilgi gören serginin açılışında konuşan Feneryolu Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Kemal Topaloğlu, ‘’Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çok kez altını çizdiği gibi ‘En hakiki mürşit ilimdir.’ Biz de Feneryolu Halk Eğitim Merkezi olarak kurulduğumuz ilk günden bu yana her yaştan insanın hayat boyu öğrenimini destekliyor; ilimin ışığını yaymayı kendimize görev ediniyoruz. Bugün burada başta eğitmenlerimiz ve kursiyerlerimizin bu ışığın çerçevesinde gerçekleştirdiklerine şahit olmaktan büyük bir onur duyuyorum. Türk geleneksel sanatlarının günümüz modernizmi içerisinde yoğrulması ve geçmişin şimdiyle buluşmasında emeği geçen başta eğitmenlerimiz Dilek Atagün ve Berna Yıldırım’a ve tüm kursiyerlerimize teşekkür ediyorum.’’  dedi.

‘Arayış’ sergisinin hazırlık aşamasına öncülük eden Feneryolu Halk Eğitim Merkezi eğitmenleri Dilek Atagün ve Berna Yıldırım ise serginin oluşumunu şu sözlerle ifade etti: ‘’Geleneksel sanatlarımızdan olan ve yıllardır bir ifade biçimi olarak hayatlarımızda yer alan çini, ebru ve tezhip sanatlarını öğrenmeye heves eden kursiyerlerimizle bir yolculuğa çıktık. Bu yolculuk esnasında da farklı olana, bizden olana nasıl ulaşabiliriz diye sorduk, kendimizi sorguladık. Sorulan her soru bizi yeni bir ‘Arayış’a yönlendirdi. Bu arayışımızın sonu bizi, bize ait olanı gelenekselin süzgecinden geçmiş yeni dünya anlatımlarına çıkardı. Her şeyin hızla değiştiği bu yeni dünyada geçmişin öğretisini geleceğin heyecanına ve biricikliğine harman ettik.’’

Arayış sergisi, Marmara Üniversitesi Göztepe Yerleşkesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nde 22 Mayıs’a kadar sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.

Bir Cevap Yazın