Ressam-Prof. Erol Yıldır’dan; “ATLARLA GELEN” Resim Sergisi, Kastamonu Üniversitesi’nde Açıldı…

Kastamonu’da sanat ve kültür alanında büyük bir eksikliği kapatacak olan “Güzel Sanatlar Galerisi”, Erol YILDIR’ın “ATLARLA GELEN” Resim Sergisi, 13 Mayıs’ta Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi TOPAL tarafından açıldı.

Üniversite’nin Kuzeykent kampüsünde Merkez Kütüphanesi Giriş Katında yeni kurulan “Güzel Sanatlar Galerisi” nin modern tasarımıyla bundan sonraki süreçlerde sanatçılarımıza çağdaş bir sergileme imkanı sunması bekleniyor.

Bu ilk sergide eserleri sergilenen olan Prof. Erol YILDIR, birkaç ay önce İstanbul Gelişim Üniversitesindeki görevinden ayrılarak Kastamonu’ya yerleşmiş ve Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanlığına atanmıştı.

“Atlarla Gelen” adını taşıyan bu sergide sanatçıya ait 36 adet büyük boy özgün resim çalışması yer almaktadır.

Sergi 31 Mayıs 2022 tarihine kadar izleyicilere açık olacaktır.

Sanatçı ve eserleri hakkında;

Sanat uzmanlarının tarifiyle; Prof. Erol Yıldır’ın resimlerinde, doğaçlamanın esas olduğu, doğadan ve nesneden tamamen kopmayan “at” imgesinde kendi öznel anlatım dilini kullanarak duyuşsal ve ekspresif bir betimlemenin sergilendiği görülür. Sanatçı bu özelliği ile günümüz Türk Resim sanatında kendisine önemli bir yer edinmiştir.

Prof. Erol Yıldır’a göre “Tarih boyunca Türk’ün vefalı dostu olan AT her Türk Sanatçısının doğal ilgi alanına girer. Ve buna şaşmamak gerekir. Kendi sanatsal üretim süreçlerinde bu konuya ilgi duymasını ise şu samimi cümlelerle dile getirmektedir;

         Atlara olan ilgim henüz ilk çocukluk yıllarına dayanıyor. Annemin bir gün doru atına binerek beni de önüne oturtup yayla yollarına düştüğümüz anlara.. Dört nala giden atın rüzgarda savrulan yelelerinin yüzüme çarpmasını, birlikte yanı başımızda kendince çifteler atıp zıplayarak koşan tayı da hatırlıyorum.. Bana hep sorarlar neden Atlar? Belki de, sebebi bu.. İlk çocukluk anılarımın en eski yadigarı.. Atlar… Dizginsiz, yularsız, gemsiz, eyersiz.. özgür atlar.. Ahalteke mi? Arap mı? Friesian mı? Morgan mı? yoksa Endülüs mü?  Hayır. Hayır.. Hiçbirisi, belki de hepsi..! Zaten ırklarının ne önemi var ki..! Sonuçta hepsi benim atlarım. Bir öğrencim yıllar önce yaptığım bir resme bakarak aynen şunları söylemişti: “Hocam sizin atlar at değil ki.. İnsanlaşmışlar..!” O anda anlamıştım ki; Atlar çocukluğumun silinmez anılarıyla benim hayal evrenimin baş köşesine oturmuşlar. Ne zaman elime fırçamı alsam yapmaktan kendimi alamadığım, bazan saçmaladığım, bocaladığım ama özentisiz, umarsızca kendimce çizdiğim, sürekli çizdiğim atlar..”

Prof. Erol YILDIR, 1986 yılında başladığı akademik çalışma hayatında Malatya, Konya ve Kahramanmaraş gibi çeşitli şehirlerimizde yer alan üniversitelerdeki Resim Bölümlerinin kuruculuğunu da yapmış ve bugüne kadar binlerce öğrenci yetiştirmiştir.

Sanatçılığının yanı sıra araştırmacı kimliği ile de tanınan Prof. Erol YILDIR, ilgi duyduğu ve eserlerine konu olarak ele aldığı tüm alanlarda sanatsal üretimin yanında bilimsel araştırmalar da yapmıştır. Bu araştırmalarını kitaplaştıran hocamızın Atlar hakkında yazılmış iki, diğer alanlarda yazılmış 12 adet kitabı bulunmaktadır. Prof. Erol Yıldır’ın bir kitabı Rusçaya çevrilmiş ve bazı kitapları da başta Amerikan Kongre Kütüphanesi olmak üzere dünyanın önde gelen kütüphanelerine kabul edilmiştir.

İnsanın tekamül halindeki bir varlık olduğunu söyleyen sanatçı, hayat felsefesini ise şu cümlelere sığdırmaktadır; “Yaşarken karşılaştığımız tüm acılara, zorluklara karşın güzelliklerin arayışıyla, küçük ve anlık mutlulukları yakalayarak daima inanç, umut, sevgi ve hoşgörüyle geleceğe bakmak…”

Bir Cevap Yazın