Elgiz Koleksiyonu’ndan “MİTLER VE HAYALLER” sergisi Arkas Sanat Merkezi’nde…

Arkas Sanat Merkezi ve Elgiz Müzesi’nin koleksiyonlarına karşılıklı olarak ev sahipliği yaptığı işbirliği projesinin İstanbul’dan sonra ikinci buluşması İzmir’de gerçekleşiyor. 4 Mart’ta Elgiz Müzesi’nde açılan “Arkas Koleksiyonu’nda Doğa, Bahçeler, Düşler” sergisinin ardından 26 Mart’ta Arkas Sanat Merkezi’nde “Elgiz Koleksiyonu’nda Mitler ve Hayaller” ziyarete açıldı.

Billur Tansel’in küratörlüğünde hazırlanan “Mitler ve Hayaller” sergisi, doğa ve insanın zaman içindeki dönüşüm ve evrimleşme yolculuğunu ekozofi ve autopoïese kavramları üzerinden tartışarak yeni bakış açıları ortaya koyuyor. 26 Mart-31 Temmuz 2022 tarihleri arasında İzmir Arkas Sanat Merkezi’nde ziyaret edilebilecek sergi, Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas ev sahipliğinde, Elgiz Müzesi Kurucusu Can Elgiz’in ve iş dünyasından temsilcilerin katıldığı davet ile ziyarete açıldı.

İzmir ve İstanbul’un kültür sanat hayatına uzun yıllardır katkı sağlayan Arkas ve Elgiz; proje direktörü Müjde Unustası, Mitler ve Hayaller sergi küratörü Billur Tansel ve Doğa, Bahçeler, Düşler sergi küratörü Jean Luc Maeso’nun moderatörlüğünü yaptığı söyleşide sanat tutkularını ve koleksiyonerlik hakkındaki düşüncelerini paylaştı.

Pandemi, iklim krizi, yenilenebilir enerji kaynaklarının halen istenen seviyeye ulaşamaması vb. sorunlardan ilham alınarak ortaya çıkan “Mitler ve Hayaller” sergisi; odak noktasına ekolojik kaygıları alıyor. Fransız politik aktivist ve psikanalist Felix Guattari’nin öne sürdüğü ekozofi ve autopoïese (kendini yenilemek) kavramlarının üzerinden yeni bakış açıları ortaya çıkarmayı hedefliyor.

Fransız Psikanalist Guattari’den Yeni Bir Yaklaşım: Ekozofi

Felsefe tarihinin yıllardır tartıştığı konulara çarpıcı açılımlar getiren ve ekoloji bilimine önerdiği ekozofi teziyle yeni bir düşünsel boyut ekleyen Guattari, araştırmalarında ekoloji biliminin kendi içindeki duyarlılıklarını ve ideolojik boyutunu keşfeder. Keşiflerini ortaklaştırmak için ekoloji kavramını üç boyutlu olarak ele alır. Çevresel, toplumsal ve zihinsel. Bu boyutları birleştirerek ekozofi kavramını önerir.

İnsan ve doğanın birbiriyle bağına ve çift yönlü ilişkisine mercek tutan Guattari, ekozofi kavramıyla beraber iklim sorunu gibi ekolojik tehditleri bir problematik olarak ortaya koyar. İklimde yaşanan beklenmedik değişikler, insanların hayatını devam ettirmek için kullandığı malzeme atıklarının zararları gibi konular üzerinde araştırmalarını derinleştirir. Bu doğrultuda autopoïese adını verdiği kendini yenilemek sürecinin önemine dikkat çeker. Ekozofi kavramının boyutlarını çeşitleyen Guattari; etik ve estetiğin, sanat ve bilimin birbirine yakın olmasının önemine değinir. Guattari’ye göre ekozofi estetiğiyle kolektif bir algı yaratılabilir ve bir dayanışma geliştirilebilirse gerçek anlamda doğayla bir uyum söz konusu olabilir. Ekozofi kavramının beraberinde getirdiği toplumların etik ve prensip anlayışlarına, davranış biçimlerine kadar iner.

Ekozofi’nin Sanattaki Yansımaları “Mitler ve Hayaller” Sergisinde

Küratör Billur Tansel’in Elgiz Koleksiyonu seçkisinden oluşturduğu Mitler ve Hayaller sergisi farklı kültürlerden gelen sanatçıların ekozofi kavramını nasıl ele aldıkları ve ne tarz önerilerde bulunduklarını araştırmayı hedefliyor. İki farklı bölümden oluşan serginin Mitler adlı birinci bölümünde sanatçıların işaret ettiği kaygı ve hususlara yer verilirken Hayaller adlı ikinci bölümünde ise hayallerdeki dünyaya ulaşabilmek için sanatseverlerle birlikte olası çözümler üzerinde düşünmek amaçlanıyor. Sergi boyunca seminerler ve sanatçı konuşmalarına ek olarak çocuklar için de çeşitli atölyeler kurgulanıyor.

26 Mart- 31 Temmuz 2022 tarihleri arasında Arkas Sanat Merkezinde sanatseverle bulaşacak “Mitler ve Hayaller” sergisinde; insan ve doğa ilişkisi, insanın davranış ve varoluş biçimi, toplumdaki yeri, içinde bulunduğu topluma ve dünyaya sorumlulukları gibi başlıkları sorgulayan ve küratöre göre sanatçıların çeşitli kaygılarla yarattığı eserler yer alacak.

Seçkide eserlerine yer verilecek sanatçılardan bazıları Alex Prager, Antonio Riello, Aslı Torcu, Azade Köker, Barbara Kruger,Bengü Karaduman, Burhan Doğançay, Cindy Sherman, Daniele Buetti, Danielle Kwaaitaal, Darren Almond, David LaChappelle, David Tremlett, Ergin Çavuşoğlu, Fausto Gilberti, Flavio Favelli, Friederike Feldmann, Guillermo Mora, Günther Förg, Hale Tenger, Hiroshi Sugito, Jack Vanarsky, Loris Cecchini, Murat Germen, Oleg Dou, Olivier Blanckart, Ömer Uluç, Özlem Günyol, Pan Yue, Paul Hodgson, Piero Gilardi, Pieter Ombregt, Robert Gligorov, Steinunn Thorarinsdottìr, Thomas Struth, Tomur Atagök, Veijko Zejak, Xavier Veilhan’dır.

“Doğa, Bahçeler, Düşler” Sergisi İstanbul’da Elgiz Müzesi’nde Devam Ediyor

Arkas Koleksiyonu’ndan derlenen eserlerle Doğa ve İnsan arasındaki ilişkiye mercek tutan “Doğa, Bahçeler, Düşler” sergisi 4 Mart 2022’den bu yana İstanbul’da Elgiz Müzesi’nde sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor. Doğanın günümüzdeki kadar insan tahribatına uğramadığı dönemlerde üretilmiş eserleri bir araya getiren sergide; resim, heykel, dekoratif sanatlar, tekstil sanatı gibi farklı alan ve disiplinlerden eserler yer alıyor. 16. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar uzanan döneme ait pastoral nitelikteki bu çalışmalar sanatsal yaratımın zaman içerisinde geçirdiği değişim ve dönüşümü de gözler önüne seriyor.

Müjde Unustası direktörlüğünde ve Jean Luc Maeso küratörlüğünde oluşturulan “Doğa, Bahçeler, Düşler” sergisinde; Alfred Sisley, Maurice de Vlamick, Maurice Denis ve John William Godward, John Atkinson Grimshaw, Alfred de Breanski, Hoca Ali Rıza, İsmail Hakkı, Nazmi Ziya Güran ve Sami Yetik gibi sanatçıların eserleri yer alacak. Jean-Baptiste Carpeaux, Albert-Ernest Carrier-Belleuse gibi 19. yüzyılın önemli heykeltıraşlarının eserleri de sergiyi oluşturan seçki arasında.

Birbirleri arasındaki diyalog ve ortak konuları doğa olan iki sergi de ücretsiz olarak ziyaret ediliyor.

Bir Cevap Yazın