ARTCONTACT İÇİN GERİ SAYIM

Bin sanatçı 4 bin eser

ArtContact İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı, 26-29 Mayıs tarihleri arasında Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenecek. 100’ün üzerinde galeri, binin üzerinde sanatçı ve 4 bine yakın eserin sergileneceği fuarda 30 farklı ülkeden sanatçıların eserleri görücüye çıkacak.

ATİS Fuarcılık tarafından bu yıl 2.’si düzenlenen ArtContact İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı, 26-29 Mayıs tarihleri arasında Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenecek. Fuara İstanbul’un yanı sıra Ankara, İzmir, Bursa ve Anadolu’nun pek çok ilinden galeriler katılım gösterecek.  100’ün üzerinde galeri, müze, üniversite fuarda stant açacak. Binden fazla sanatçının 4 bine yakın eseri, fuar ziyaretçileri ile buluşacak. Rusya, Kore, İspanya, Azerbaycan, İran, Kırgızistan’dan galeriler fuarda yerini alırken, Türkiye’deki galeriler aracılığıyla 30 farklı ülkeden sanatçıların eserleri de görücüye çıkacak.

ZENGİN İÇERİK

Resim, heykel, seramik, video, performans, dijital art gibi farklı sanat alanlarını barındıran fuar süresince 20’nin üzerinde söyleşi gerçekleşecek. Müzik dinletileri ve atölye çalışmalarıyla renklenecek fuarda Beşiktaş Belediyesi’nin kuracağı bir duvar,  grafiti sanatçıları tarafından boyanacak. Ortaya çıkacak olan çalışma daha sonra Beşiktaş’taki parklarda sergilenecek.

Ayrıca Hacettepe Üniversitesi Uluslararası Macsabal İpek Yolu Sempozyumu düzenlenecek.

AMAÇ SANATI TABANA YAYMAK

Mart ayında 8.’si düzenlenen ArtAnkara Sanat Fuarı’nın büyük bir başarı elde ettiğine değinen Atis Fuarcılık ve ArtContact Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül, bu başarıyı İstanbul’a taşıyacaklarını söyledi. Aygül, “Bu yıl ArtAnkara’yı 54 bin kişi gezdi. Henüz ikincisini düzenleyeceğimiz ArtContact’ta da yüksek bir katılım hedefliyoruz ve 40 binin üzerinde ziyaretçi bekliyoruz. ArtAnkara’nın başarısı sanatı daha geniş bir tabana yaymasından kaynaklanıyor. ArtContact da, İstanbul’un gereksinimleri göz önünde bulundurularak, sanatı kamusal alana yayarak bu bakış açısıyla düzenlenecek. Sadece galeri ve alıcının yer aldığı değil, sanata ilgi duyan herkesin gezdiği, sanatçılarla biraraya gelip sanat üzerine sohbet edebildiği ve projeler üretebildiği bir organizasyon gerçekleştirme amacındayız” diye konuştu. Fuarların bir iletişim noktası olduğuna değinen Aygül, şunları söyledi: “Hemen hemen tüm Türkiye’den sanat galeri fuara katılıyor. Bunun yanı sıra yurtdışından da katılımcılar mevcut. Burası, herkes için bir iletişim noktası. Örnek vermek gerekirse geçtiğimiz yıl Moskova’dan fuara katılan 6 sanatçı, İstanbul ve Ankara’daki galerilerle anlaşarak sergiler açtı ve işbirlikleri gerçekleştirdi.”

Fuar süresince Marmaray metro istasyonundan fuar alanına 15 dakikada bir karşılıklı servis aracı hizmet verecek. 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek olan fuara giriş ücreti ise tam 50 TL öğrenci 25 TL olacak.

Bir Cevap Yazın