“VINCENT VAN GOGH İLE ZEYTİN AĞACININ GÖLGESİNDE”

VINCENT VAN GOGH İLE BİRLİKTE ZEYTİN AĞAÇLARI GÖLGESİNDE;

Orhan ALKAYA

Seren Ceren ASYALI

Elif AYDEMİR

Nazan AZERİ

Fırat BİNGÖL

Pınar BORA

Burçin ERDİ

Serhat GÖKÇAYLAR

Deniz GÖKDUMAN

Devabil KARA

Serdal KESGİN

Gülen KESOVA

Hasan Hüseyin NAS

Tülin ONAT

Deniz PİRECİ

Şevket SÖNMEZ

Melihat TÜZÜN

“Herkese aidim ve kimseye ait değilim, siz gelmeden öncede buradaydım, siz gittikten sonrada burada olacağım.”

Homeros

Küçükçekmece Belediyesi, Uluslararası Masal Festivali kapsamında önemli bir projeye imza atıyor. Ana teması “ağaç” olarak belirlenen masal festivali kapsamında “Vincent van Gogh’un zeytin ağaçlarına” özel bir sergi projesi hazırladı.


Hiçbir ağaç, insanlık tarihinde zeytin ağacı kadar kutsal kabul edilmemiş ve üstüne bu kadar efsane yaratılmamıştır.
 Mitolojilerde zeytin ağacı, zeytin ve zeytinyağına dair çok sayıda hikaye anlatılır. Bütün kutsal kitaplar zeytin ağacının bolluğu, adaleti temsil etmesini, sağlığın, refahın, bilgeliğin, aklın ve barışmanın sembolü olduğuna değinir ve insanlık için zeytinin önemini vurgular “İncire ve Zeytine ant olsun” diye başlar Kur’an’da Tin Suresi.

Modern sanatın en büyük isimlerinden Vincent van Gogh doğayla barışık biriydi. Tarlaları, ağaçları, köylüleri sıklıkla resmetti. Ama en çok zeytin ağaçlarıydı tuvaline aktardıkları. Rahatsızlığından sonra tedavi gördüğü ve yaşamına son verdiği Saint Remy’deki hastane günlerinde 15 adet zeytin ağacı konulu resim yapmıştı. Daha öncesinde Arles’daki döneminde de 12 ayrı çalışması olmuştu yine zeytin ağaçları ile ilgili olarak.  

Güney Fransa’nın cazibesi mi, yoksa van Gogh’unda dini eğitim almasından kaynaklı “zeytin ağacına” bu yakınlığı bilinmez ama isterseniz bir de efsaneyi anımsayalım…
“Efsaneye göre Havva ile birlikte yasak meyveyi yiyerek cennetten kovulan Adem, Tanrı’dan kendisini ve tüm insanlığı bağışlamasını diler. Oğlu Şit’i cennet bahçesine gitmesi için görevlendirir. Cennet bahçesinin bekçiliğini yapan melek, Şit’in duası üzerine ona üç tohum verir. Melek, bu tohumları babası Adem öldüğünde onu toprağa gömmeden ağzına yerleştirilmesi gerektiğini söyler. Adem kısa süre sonra ölünce, Hebron Vadisi’ne gömülürken ağzına bu üç tohum konulur ve gömüldüğü yerde üç ağaç yeşerir; zeytin, sedir ve servi. Bu ağaçlar Tanrı ve insan arasında barışı sağlamıştır.”

Vincent van Gogh’un intihar etmeden kısa bir süre önce çalışmış olduğu 15 adet zeytin ağacı yapıtını gümünüz çağdaş sanatçıları yorumladılar. Orhan Alkaya, Seren Ceren Asyalı, Elif Aydemir, Nazan Azeri, Fırat Bingöl, Pınar Bora, Burçin Erdi, Serhat Gökçaylar, Deniz Gökduman, Devabil Kara, Serdal Kesgin, Gülen Kesova, Hasan Hüseyin Nas, Tülin Onat, Deniz Pireci, Şevket Sönmez ve Melihat Tüzün

Vincent van Gogh’un zeytin ağaçları resmini kendi anlatım dili ve tekniğine göre ele aldılar.


Ortaya çıkan bu özel çalışmalar Küçükçekmece Belediyesi Masal Festivali kapsamında, “Vincent van Gogh ile Birlikte Zeytin Ağaçları Gölgesinde” başlığı ile Vincent van Gogh belgesel anlatımlı bu sergiyle izleyiciyle buluşuyor.

Bir Cevap Yazın