Aysun Oktayoğlu: “Geçmişten Esintiler”

Süleyman Güner

18-24 Mayıs Uluslararası Müzeler Haftası , Uluslararası Müzeler Birliği ICOM’un 2022 yılı için belirlediği “Müzelerin Gücü” teması kapsamında, Minyatür Giysi Tasarım sanatçısı Aysun Oktayoğlu’nun “Geçmişten Esintiler” sergisi Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi’nde açıldı.

Fransa ve Portekiz’de açtığı sergilerle yurtdışında büyük ilgi gören çalışmalarında öyküsü olan bütünleşik bir konsept kullanıyor. Emekli Coğrafya Öğretmeni olan, çocukluğundan beri resim yapmayı seven, 15 yıldır kumaşlarla iç içe bir yaşam süren, beş senedir minyatür tekstil üzerine yoğunlaşan Aysun Oktayoğlu beş yıldır aldığı suluboya dersleri ile hikayesi olan antik kumaşlardan diktiği elbiselerin resimlerini de yapıyor.

Oktayoğlu, bu işe başlamasının öyküsünü şöyle anlatıyor: “Anneannemin 150 yıllık bir örtüsü vardı. Tel kırma ile işlenmiş. Duvara pano yapılacaktı. Ama ben onunla elbise yaptım. diyen Aysun Oktayoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti; 10 cm kadar bir elbise. Onu o şekilde duvara astık. Her gelen çok beğendi. Ayrıca kumaş o şekilde değerlenmiş oldu. Yaptığım o elbise çok beğenildiği için annemden, eşimin annesinden ve arkadaşlarımdan bana kumaş gelmeye başladı.

Yaşanmışlıkların olduğu, kenarda köşede ya da sandıkta kalmış kumaşlar Anneannemin annesi ipek böceği üretiyormuş. İpeğini alıp, onu dokuyormuş. O zamandan kalma kumaşları da kullandım. Eski doktor, hâkim ya da ses sanatçısına ait kumaşlara arkadaşlarım aracılığıyla ulaştım. Bu kumaşlardan elbiseler yaptım. Daha sonra bu yaptığım ürünlerin suluboya resimlerini yapmak istedim. Son beş yıldır da bunun üzerine resim kursu alıyorum.”

Eserlerin kültür, sanat ve tarihle kurduğu bağ, tarihi bir Kapadokya konağı ile birleşince ortaya güzel bir iş çıkmış. Alanında tek olan sanatçı, bu haliyle izlemeye değer görünüyor.

Bir Cevap Yazın