Engin Korkmaz’dan: ZITLIKLARIN DENGESİ

Süleyman Güner

Bursa’da yaşayan ressam/öğretim görevlisi Engin Korkmaz’ın  zıtlıklarla yarattığı denge ve düzeni işlediği İstanbul koleksiyonu, 2022 Şubat ayından bu yana Arnavutköy Art Gallery 2. katında sergilenmekte.

“Benim için resim hayatı çevreleyen karmaşık düzenin bir yansıması ve fark yaratabilme mücadelesidir. Hayatı anlamlaştırabilmek için yaratıcı düşüncenin yardımı ile yaşam alanını yeni baştan kurgulama mücadelesinin plastik bir yansımasıdır diyebilirim. Yaratıcı düşüncenin temelini ise, içimde önceden kurgulamadığım anlık, değişken duygu ve sezilerin oluşturduğunu söyleyebilirim.


Resim adına yaşam dediğimiz bu kaotik duruma ve bir türlü içselleştiremediğim karmaşaya karşı rastlantıların olanaklarından da yararlanarak yeni bir düzen oluşturabilme mücadelesinin, tuval yüzeyindeki yansımalarıdır benim için.” diye resme bakışını özetliyor.

Resimlerinde kaotik gibi görünen çok katmanlı, çok renkli bir dünya üzerinde (yada altında) minyatür sanatından da gelen detaylı İstanbul’un simgesel binaları ya da bir gemi, bir martı figürü ortaya çıkabiliyor. Böylece sanatçı bizi dünyaya tekrar bakmaya, yaşam amacımızı sorgulamaya, hayatı ıskalamamaya, geleneksel ve geleceğin arasında köprüler kurmaya davet ediyor. Kapitalist düzenin ambajlayıp cilaladığı rengarenk kurgusal evrende, bizi geçmişin yada sıradanlığın harikulade detaylarının farkında olmaya davet ediyor. İçiçe geçen figüratif ve non-figüratif ögelerin hangisinin ön plana çıkacağının seçimi izleyiciye bırakılsa da, herşeye rağmen insanın zıtlıklar içinde kendi dengesini bulacağı konusunda umudunu koruyor.

Engin Korkmaz 1972 yılında Erzurum’da doğmuş; 1992 yılında Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sanat Eğitimi bölümünden mezun olup; 1997 yılında Uludağ Üniversitesi Sanat Eğitimi bölümünden yüksek lisans derecesini almış. 1996 yılında Uludağ Üniversitesi Sanat Eğitimi Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak göreve başlamış ve o zamandan beri aynı bölümde görev yapıyor. Tasarımın Temelleri, Grafik Tasarım ve Kaligrafi dersleri vermekte. Ayrıca kendi sanat atölyesinde resim yapmaktadır. Engin, katıldığı 15 uluslararası; 45 ulusal karma resim sergisi ve 8 kişisel sergisi var. Eserleri halen birçok kurumsal ve özel koleksiyonda yer almaktadır.

Sergi, yaz boyunca Arnavutköy’de yer almaya devam ederken sizi de kendi zıtlığınız içinde dengenizi bulmaya çağırıyor. Bu davete ne kadar duyarsız kalabilirsiniz ki?

Arnavutköy Art Gallery

Bebek Arnavutköy Cad. NO:75 Istanbul 34345 İstanbul

Tel: (0212) 257 06 67

Bir Cevap Yazın