KALEYDOSKOPDAN SÜZÜLEN RENKLER VE DUYGULAR

Süleyman Güner

Bozcaadalı ressam Pınar Tınç, Hint Okyanusu’ndaki Fransa’ya bağlı Reunion Adası’nda, 2014’te sanatseverlerle buluşturduğu ‘Adaların Renkleri’ sergisinden tam 8 yıl sonra ‘Hayatın Renkleri’ adlı sergisini  bu kez 14 Mayıs’ta Arnavutköy Art Gallery’de açtı.  

Büyülü ve çocuksu bir dünyanın izlerini taşıyan renkli çini mürekkep çalışmaları ile Türkiye’de kendine özgü bir kulvar açan Pınar Tınç, yine müdavimi olan sanatseverlerin beklentisini boşa çıkartmamış görünüyor. Özellikle kağıt üzerine yaptığı çalışmalar, kariyeri boyunca kadın, çocuk ve aileyi odağa yerleştirmiş olsa da ada, doğa, deniz, bitki örtüsü, kuşlar, gece ve gündüz temaları ile örülü bir kaleydoskopu andırıyor.

Tek renk olarak çalıştığı desenlerinde dahi mavinin her tonunu görmek mümkün. Kübik formlar, lekeler kelebeklere, kuşlara, balıklara ve renkli rüyalara dönüşüp sizi içine çekiveriyor. Resme derinlik katan bu teknik oynamalar ve çizgisel buluşlar, aslında onun kendine özgü resim dilini oluşturuyor.

Uzun yıllardır kullandığı malzemeye olan hakimiyeti, mürekkebin olanaklarını zorlayarak her sergide yeni buluşlarla ortaya çıkıyor. Alışageldiğimiz büyük boy çalışmaları yanısıra bu sergisinde yuvarlak ve daha küçük boyutlu tuvallari de görüyoruz. Bu anlamda “affordable art” nesnesi olarak evlere girebilme olanağının da kapısını açmış görünüyor.

Uludağ Üniversitesi, Marmara ve Hacettepe GSF fakültelerinde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamlayan, yurtiçi ve dışında çok sayıda sergiler açan Tınç, oldukça üretken ve çalışkan bir kişiliğe sahip. Özellikle Paris, Cannes ve Almanya’da adını duyurmuş olan ressam, resim yapma amacını, “ İçinde kaybolduğum ama çizerken var olduğum, kağıtla fırçayla boyayla çizgilerle bir bütün olup içinde kayıp gittiğim, kendim olduğum ben olduğum; ruhumu özgür bırakabildiğim, zamanın içine girip, onunla aktığımı hissettiğim, evrenin bir parçası ve kendisi olup özgür bir ruha dönüştüğüm, kısa ama o derin anlar için resim yapmaya devam ediyorum.” diye tanımlıyor. Sergi bir süre daha Arnavutköy Art Gallery’de devam edecek ve muhtemelen geçen yıl olduğu gibi, uzatılarak yaz boyu ziyaretçilere açık olacak. Yine de siz “mürekkebi kurumadan” sergiyi izlemeye gidin, belki “içinizdeki ağaca renkli bir kuş konar.”

Arnavutköy Art Gallery

Bebek Arnavutköy Cad. NO:75 Istanbul 34345 İstanbul

Tel: (0212) 257 06 67

Bir Cevap Yazın