ArtContact İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı Üzerine

Ümit Gezgin

Sanat fuarları toplumların gelişmesi ve medeniyet seviyesine ulaşması için önemli ayraçlar.. Hele İstanbul gibi Türkiye’nin ve dünyanın gözbebeği bir şehirde, sanat fuarlarının hem nitelik ve hem de nicelik olarak çok fazla olması gerekir.

Bahariye Sanat Galerisi’nde Ümit Hanım ve sanatçılarla birlikte

Ama bakıyoruz bir ileri iki geri hareket ediyor, sanat fuarlarını da istikrarlı hale getiremiyoruz. Yıllarca yapılmış fuarlar çat, diye kapanıyor. Her şey unutulup gidiyor.. Geriye ne bellek kalıyor, ne de gelenek..

Saadettin Hoca ve Yeliz Hocayla birlikte

Artcontact bu açıdan da önemli.. Contemporary İstanbul’un ve Bloom’un önemli olması gibi.. Ama bunlar yetmez, fuarların sayısını gittikçe daha fazla arttırmak lazım…

Çilsem, Mengü, Prof. Seyit Yöre, Saadettin Hoca ve Ahmet Özel

Kapanan Tüyap’ın yerini alan Artcontact’ın topluma açık yönü önemli.. Zaman içinde bu fuarın daha iyi olacağını ve ufak tefek aksaklıkların da giderileceğini, düşünüyorum. Elbirliğiyle fuara destek olmanın, sanata ve sanatçıya, giderek topluma, yeni nesillere destek olmak demek olduğunu çok iyi bilmek gerekmektedir.

Sanatçılarla birlikte

Fuarı gezerken, duayen mimar, Doğan Hasol ve yine önemli sanat tarihçi hocamız, Prof. Dr. Engin Beksaç ve değerli sanatçılar Prof. Caner Karavit ve Prof. Seyit Yöre’nin paneline katılmak ve onların sanatın, mimarlığın durumu ve geleceği üzerine yaptıkları güzel yorumları dinlemek, hem ufkumu açtı, hem de fuarda panellerin daha fazla olması gerektiğini düşündürdü.

Sanatçı hocalarla birlikte

Modernden postmoderne, klasikten güncele uzanan çizgide, her türden sanat eserinin fuarda sergileniyor olması da, toplumun bütün katmanlarına hitap etmesi bakımından önemli. Bu noktada ayrım yapılmaması gerçekten, toplumla sanatın ve sanat eserlerinin buluşması noktasında da gerekli…

Doğan Hasol ve sanatçılar

Fuarı gezerken, bir çok arkadaşı, sanatçıyı, akademisyen meslektaşımı gördüm, ayaküstü sohbet etme, çaylarını içme imkanım oldu; bol bol fotoğraf çektirdik.. Fuarları sadece bu yönleriyle bile seviyor, takdir ediyor, emeği geçen herkesi de kutluyorum…

Mimar-Yazar Doğan Hasol ve Saadettin hocayla birlikte

Zaten sanat fuarı, basın bülteninde de bunu çok güzel özetlemiyor mu:

Panelden

Amaç sanatı tabana yaymak

Bin sanatçı 4 bin eser

ArtContact İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı, 26-29 Mayıs tarihleri arasında Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenecek. 25 Mayıs’taki ön gösterim ve protokol açılışında Onur Ödülleri de, sahiplerini bulacak. Fuar, sanatı tabana yaymak ve daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamayı hedefliyor.

Zafer Bilgin, Doğan Hasol ve Prof. Caner Karavit ve sanatçılarla birlikte

100’ün üzerinde galeri, binin üzerinde sanatçı ve 4 bine yakın eserin sergileneceği ArtContact, 25-29 Mayıs tarihleri arasında sanatseverleri ağırlayacak. 30’a yakın ülkeden sanatçıların eserlerini biraraya getiren fuarın ön gösterim ve protokol açılışı, 25 Mayıs’ta gerçekleşecek. 10.00-20.00 saatleri arasında ön gösterimin yapılacağı açılış gününde saat 18.00’de Şevket Akıncı’nın şefliğinde Bahçeşehir Üniversitesi Modern Caz Ensemble konser verecek. 18.30’daki ödül töreninde ise Onur Ödülleri, sahiplerine takdim edilecek.

Anita Sanat Galerisi standında

Bu yıl 2.’si düzenlenen fuarda ‘Kurum Onur Ödülü’ Elgiz Müzesi ve Odunpazarı Modern Müze’ye; ‘Sanatçı Onur Ödülü’ karikatürist ve yazar Gürbüz Doğan Ekşioğlu’na ve ‘Sanata Katkı Ödülü’, Türk pop müzik sanatçısı ve ressam Erol Evgin’e verilecek.

Emine Yedikuvvet ve Anita Sanat Galerisi sahibi: Ali Abbas Korkmaz’la birlikte

ÜNLÜ İSİMLER FUARDA

Atis Fuarcılık tarafından düzenlenen ArtContact İstanbul Çağdaş Sanat Fuarında sinema ve televizyon dünyasının ünlü isimleri de konuşmacı olarak katılacak. Tamer Levent, Gaffur Uzuner, Atilla Dorsay gibi isimler, fuar kapsamındaki panel ve söyleşilerde konuşmacı olarak yer alacak.

Yıldız Yılmaz Kaçar, Prof. Engin Beksaç ve Zafer Bilgin’le birlikte

Fuara İstanbul’un yanı sıra Ankara, İzmir, Bursa ve Anadolu’nun pek çok ilinden galeriler katılım gösterecek.  Rusya, Kore, İspanya, Azerbaycan, İran, Kırgızistan’dan galeriler fuarda yerini alırken, Türkiye’deki galeriler aracılığıyla 30 farklı ülkeden sanatçıların eserleri de görücüye çıkacak. Resim, heykel, seramik, video, performans, dijital art gibi farklı sanat alanlarını barındıran fuar süresince 17 söyleşi, konuşma ve performans gerçekleşecek.

Prof. Lütfü Kaplanoğlu’yla eserinin önünde

İPEK YOLU SERGİSİ

Fuar kapsamında Hacettepe Üniversitesi ‘Uluslararası Macsabal İpek Yolu’ sempozyumu ve sergisi de düzenlenecek. Mutlu Başkaya ile Kim Yong Moon’un küratörlüğünü yaptığı sergi ile birlikte sanatçı ve öğrencilerin katılımıyla workshop ve interaktif performanslar yapılacak. 

İmoga Sanat Galerisi standında: Eda Tekcan ve Emine Yedikuvvet’le birlikte

GRAFİTİ SANATÇILARINDAN BARIŞ DUVARI

Beşiktaş Belediyesi de, 3’ü grafiti, toplam 27 sanatçıyla fuarda yer alacak. Grafiti sanatçıları, fuar süresince belediye tarafından kurulan duvarda performans sergileyecek. Sanatçılar, son dönemde dünyayı etkisi altına alan çatışmalara karşı sanatın barışçıl yanını duvarlara aktaracak. Ortaya çıkan çalışma sonrasında Beşiktaş Belediyesi’nin parklarında sergilenmeye devam edecek.

Prof. Caner Karavit ve Bahri Genç’le birlikte

SANAT TARİHİNDE DÖNÜŞÜMLER

26 Mayıs Perşembe günü saat 17.30’da Zafer Bilgin’in yönetiminde “Büyük Tarihsel Dönüşümler ve Sanat” başlıklı panel düzenlenecek. Fuarın konferans salonunda yapılacak panelin konuşmacıları; Trakya Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünden Prof. Engin Beksaç, Mimar Sinan Üniversitesinden sanatçı Prof. Caner Karavit, İstanbul Üniversitesinden sanatçı Prof. Seyit Yöre, mimar ve yazar Doğan Hasol ve sinema eleştirmeni ve yazar Atilla Dorsay olacak. Panelin katılımcıları, söyleşinin ardından kitaplarını imzalayacak.

SANATÇI VE KOLEKSİYONER İLİŞKİSİ ÜZERİNE SÖYLEŞİ

27 Mayıs’ta saat 14.30’da karikatürist, yazar, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Gürbüz Doğan Ekşioğlu ‘Yaşamım ve Sanat Felsefem’ konulu bir söyleşi gerçekleştirecek. Ünlü sanatçı Bedri Baykam ise aynı gün saat 16.00’da ‘Türkiye’de Sanatçı Koleksiyoner İlişkisi ve Sanat Tarihinden Bazı Örnekler’ başlıklı bir konuşma yapacak. Saat 17.30’da ise oyuncu, yönetmen ve yazar Tamer Levent, marka danışmanı ve İZEV Onursal Başkanı Hakan Kural ile ressam Akın Ekici, ‘Yaşamın Şifresi Sanata Evet’ konusu etrafında sanatın iyileştirici gücü üzerine bir oturum gerçekleştirecek. Işık Üniversitesi Öğretim Görevlisi, sanatçı Mahir Güven ise ‘Resimlerin Hikayesi’ başlığıyla konuşma yapacak.

ÇEVRE VE GÖÇÜN SANATA ETKİSİ

Fuarda çevre ve göç konusu da ele alınacak. 28 Mayıs Cumartesi saat 13.00’de sanatçı Pınar Ayhan’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek olan ‘İklim Krizi ve Sanat’ başlıklı söyleşide Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, ressamlar İmren İyem ve Mine Alkan ile heykeltraş Özcan Kılıç, iklim krizinin sanat üzerindeki etkisini anlatacaklar. Aynı gün saat 15.00’teki performansta ise yine ressamlar İmren İyem ve Mine Alkan ile kompozitör ve orkestra şefi Rustam Rahmedov, ‘Renklerin Düellosu İklim Krizi, Kuraklık ve Kadın’ başlığı altığında canlı müzik ve resim performansı sunacak. Saat 18.30’da ise ‘Göçün Sanata Etkileri’ başlığı ile oyuncu ve ressam Gaffur Uzuner, küratör Denizhan Özer, ressam Mustafa Albayrak, son yılların dünyadaki en büyük insani krizlerinden biri olan göç konusunu ve sanata etkilerini masaya yatıracaklar.

Fuarın son günü ise ‘Sanat ve Sosyal Statü’, ‘İnovasyon ve Sanat’, ‘Sanatın Birleştirici Gücü’, ‘Resimler Konuşuyor Bir Resim Bin Hikaye’ başlıkları altında dört farklı söyleşi ve konuşma düzenlenecek.

AMAÇ SANATI TABANA YAYMAK

Mart ayında 8.’si düzenlenen ArtAnkara Sanat Fuarı’nın büyük bir başarı elde ettiğine değinen Atis Fuarcılık ve ArtContact Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül, bu başarıyı İstanbul’a taşıyacaklarını söyledi. Aygül, “Bu yıl ArtAnkara’yı 54 bin kişi gezdi. Henüz ikincisini düzenleyeceğimiz ArtContact’ta da yüksek bir katılım hedefliyoruz ve 50 bine yakın ziyaretçi bekliyoruz. ArtAnkara’nın başarısı sanatı daha geniş bir tabana yaymasından kaynaklanıyor. ArtContact da, İstanbul’un gereksinimleri göz önünde bulundurularak, sanatı kamusal alana yayarak bu bakış açısıyla düzenlenecek. Sadece galeri ve alıcının yer aldığı değil, sanata ilgi duyan herkesin gezdiği, sanatçılarla biraraya gelip sanat üzerine sohbet edebildiği ve projeler üretebildiği bir organizasyon gerçekleştirme amacındayız” diye konuştu.

Fuar süresince Marmaray metro istasyonundan fuar alanına 15 dakikada bir karşılıklı servis aracı hizmet verecek. 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek olan fuara giriş ücreti ise tam 50 TL öğrenci 25 TL olacak.

Bir Cevap Yazın