BERLİN GÜNLÜKLERİMDEN

 Nusret Karaca

YOLA ÇIKIŞ VE İLK AN’LAR.

02/11/2018

Öğrenci değişim programı nedeniyle Berlin’de bulunan kızımızın dönüşü için eşimle gittiğimiz BERLİN’de Schönefeld havaalanından itibaren hareketli bir gün. Sevgili Mustafa oğlu Enez ile karşılıyor bizi. Yolumuz bir an da TAGESBROT..

04/11/2018 günü söyleşi yapacağımız TAGESBROT…Kahvaltı ve hemen şehirde kısa bir gezinti. Ardından kızımızla birlikte 2.bir tur… Bir dönemin ABD SOVYET KONTROL NOKTASI…Fotoğraflar…ve elbette boş dönmemek için notlarım ve gördüklerimle harmanlanan bir metin.

1948 BERLİN BUHRANI

1939 -1945 tarihleri arasında yaşanan İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Almanya’nın Berlin şehri dört ayrı işgal bölgesine ayrıldı. İngiltere, Fransa, Sovyet Rusya ve ABD işgal bölgeleri olarak belirlenen bu bölgeler yüzünden bazı sorunlar ortaya çıktı. Özellikle Batılı devletlerin Berlin’de işgal bölgeleriyle Almanya’daki diğer işgal bölgeleri arasındaki ulaşım zorluğu vardı. Ulaşım ancak Sovyet işgal bölgesi üzerinden sağlanabiliyordu. İngiltere, Fransa ve ABD bir araya gelerek Sovyetlere karşı güç birliği içerisine girdiler.1948’de Berlin’deki işgal bölgeleri birleştirildi ve buraya “Trizonia” adı verildi.

Sovyetler ise buna karşılık Batılı devletleri Berlin’den çıkarmak için Batı Berlin ile Batı Almanya arasındaki ulaşımı kestiler. Bu durum Batı Berlin’de yaşayan insanlara gönderilen yiyecek yardımının da ulaşamamasına neden oldu. Buna karşın ABD oluşturduğu hava köprüsüyle her gün Batı Berlin’e yiyecek yardımı sağladı. Sovyetler de ABD’nin bu hava üstünlüğü karşısında herhangi bir çatışmaya girmekten çekindiler.

Berlin Buhranı, Batılı devletlerin Almanya’da birlik kuramayacağını, Sovyetlerin ise Batılı devletlerin Berlin’den çıkarılamayacağını anlamasına neden oldu.

1949 yılının Nisan ayında Batılı devletlerin Almanya’daki işgal bölgelerinde “Federal Almanya Cumhuriyeti” kuruldu Sovyetler de kendi işgal bölgelerinde Ekim 1949’da “Demokratik Alman Cumhuriyeti’ni kurdular. *

*Berlin günlüğüm, Eğitim Enstitüsü Ders Notlarım, Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi notlarım

Gezilerim, Tarih Sohbetleri, izlediğim belgeseller.

Berlin Günlüğümden…

02/11/2018

ALEXANDER MEYDANI… Sokak araları…

Yol güzergahında göze çarpanlar ve HUMBOLDT ÜNİVERSİTESİ

“Sevgili Mustafa Ekşioğlu ile Alexander Meydanı. Spree nehri yakınlarındaki bu mekân da Berlin Katedrali dikkat çekici bir yapıt. Ayrıca burası Berlin’ in merkezindeki en geniş mekân hareketli… Belediye Binası ve TV kulesi de bu alan içinde.

Tagesbrot’ a giderken bazı evlerin önündeki kaldırım taşları arasındaki plakalarda isimler.

O evlerde öldürülenlerin adları… Berlin Duvarından atlarken vurulan ve kimsenin yardımına koşmadığı bir gencin hikayesini anlatan pano.

Hitler in sonu ile ilgili haberlerin çıktığı gazete sayfalarından görüntüler…Berlin’in en eski Üniversitesi Humboldt…

Ve değişik duygu ve düşüncelerle Berlin’de bir kaç saat…

….

HUMBOLDT İLE İLGİLİ EDİNDİĞİM EK BİLGİ…

Humboldt son iki yüzyıldaki en büyük Alman düşünürlerine ev sahipliği yapmış. Kimler yok ki aralarında. Filozof Johann Gottlieb Fichte, teolog Friedrich Schleiermacher, idealist filozof G.W.F. Hegel, düşünür Arthur Schopenhauer, Friedrich Schelling, ünlü fizikçiler Albert Einstein ve Max Planck. Dünyayı etkilemiş Karl Marx ve Friedrich Engels üniversitede okudu. Şair Heinrich Heine, Alman Milli Birliğini kuran Otto von Bismarck, Almanya Komünist Partisi kurucusu Karl Liebknecht. Humboldt üniversitesinden 29 kişi Nobel Ödülünü kazanmış.

….

Üniversite 1818 yılında Prusyalı devlet adamı ve filozof olan Wilhelm von Humboldt öncülüğünde kurulmuştur.

BERLİN Günlüğümden

BERLİN ‘de BİR GÜN DAHA…

03/11/2018…

Sabah…kahvaltı sonrası yürüyüş. Humboldt Üniversitesi karşısındaki konaklama mekanımızdan yola koyuluyoruz. Önce Spree nehri. M.Kemal in Vahdettin ile geldiği Almanya da kaldığı Adlon Oteli.

2005 yılında yapılan Yahudi Anıtı.

Az ötede Hitler in intihar ettiği sığınağının otopark yapılmış alanı. Tiergarten Parkı’nda Goethe Heykeli.

Parkta biraz yürüyüş.

16.y.y.da Reform hareketinin öncüsü Martin Luther heykelinin bulunduğu yerlere doğru güzergahımız.. Belediye Meclis Binası güzel bir mimari örnek.

Berlin’in Özgürlük simgesi Bradenburger kapısı.

Meclis Binasının camlı kubbesinin şeffaflığı simgelediğini öğreniyoruz. Yanındaki parkta ortasında gül bulunan ve Romanlar için yapılmış bir anıt.19.y.y.da Prusya Avusturya ,Prusya Fransa savası simgesi Berlin Zafer Anıtı (Yüzü Batı ya dönük Victorya heykeli)… Sonra nefis manzarasını mevsimin renkleriyle bütünleştiren park alanı..

Bisiklet sevdası ise başka bir keyifli görüntü kent içinde. Sokak Çalgıcıları da.

Müzeler adası buram buram tarih.

Her bir yaşanmışlık objektifimde…

Paylaşmak için…

Güzel bir Berlin günüydü…(*)

(*)BERLİN ZAFER SÜTUNU

Bu anıtsal sütun 1864 yılında Heinrich Strack tarafından İkinci Schleswig Savaşındaki Prusya zaferinin anısına yapılmış ve 2 Eylül 1873’te açılmıştır. Prusya 1866 Prusya-Avusturya Savaşı ve 1870-1871 Fransa-Prusya Savaşı’nda da zaferler kazandığı için anıt bu savaşlara da atfedilmiştir.

BERLİN Günlüğümden

04/11/2018

Bugün ilk olarak Berlin’in doğusunda kalan bölümü geziyoruz. Berlin Duvarı’nın en uzun kısmındayız.1.4 km. Ardından şehrin çeşitli yerlerindeki parçalar, anıtlar…duvarlarda fotoğraflar, dönemden film görüntüleri, yeraltı tünellerinden kaçış hikayeleri…

Bugün soğuk ve hafif sisli bir hava…

Ve biz tarihin derinliklerinde yolculuktayız…

Objektiflerimize takılanlar ve notlarımızla otele dönüyoruz.

Akşam Tagesbrot -Nusret Karaca imza /söyleşi…Güzel ve anlamlı bir zaman dilimi daha…

Berlin duvarı, 1961 yılında Doğu ve Batı Almanya’yı birbirinden ayırmak için yapılmış bir UTANÇ DUVARI. Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya’ya geçişini engellemek için yapılan bu duvar ilk olarak insan boyunu aşan ve üzerine 5 sıra dikenli tel çekilen bir set olarak inşa edilmiş.

Halk ekonomik nedenler, siyasi baskı, özgürlüklerin kısıtlanması duyguları halkın her riski göze alarak Batı’ya geçmek istemesine neden olmuştur.

1961-1989 yılları arasında Doğu Almanya ile Batı Almanya arasında yer alan, Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya’ya göç ve kaçışlarını engellemek amacıyla inşa ettirilmiş olan duvardır. Halkın göç etmesinin sebepleri arasında yönetimin baskıları, ekonomik problemler, kısıtlanma hissi, ailelerin parçalanmış olması halkın Batı’ya geçmek istemesinin nedenleri arasındadır.

Duvar 1989 yılında yıkılmış olup sembolik parçaları kentin değişik yerlerinde, dönemi anlatan fotoğraflar ve acı öyküleriyle bir arada sergileniyor.

Berlin’de SÖYLEŞİ VE KİTAP İMZALAMAK

04/11/2018..Saat 18.00

Sevgili Mustafa Ekşi’nin.. Medya Berlin’in konuğuyum… TAGESBROT.

Eğitimciler, Yazarlar…

Almanya’da önemli mevkilerde görev yapan konuklar.

Eğitim, Edebiyat ve Yaşama dair anlamlı bir zaman dilimi. Bir dost sohbeti havasında.

Herkesin katılımcı olduğu iki saat süren bir etkinlik.

Gurur, onur, mutluluk…Hepsi bir arada bir BERLİN AKŞAMIYDI…

05/11/2018

BERLİN’DE 4.GÜN

Berlin’de geziye devam

“YIKIK KİLISE”

1943 yılında bir hava saldırısında yangına maruz kalır. Naziler Kilise’nin onarılacağını söyleseler de yenilgi nedeniyle bunu gerçekleştiremezler. Galip devletler Alman Nazi milliyetçiliğinin simgesi olarak gördükleri için onarmazlar ve Kilise o şekilde kalır.

….

ZOOLOGİSCHER GARTEN

1844 yılında yapılan ve Almanya’nın en eski, Avrupa’nın en çok ziyaret edilen hayvanat bahçesi. 1400 farklı tür ve 14.000 memeli bulunuyor.

Berlin…Geldik…Gezdik…Söyleştik ve kitap imzaladık…

Yeni bir şeyler öğrenmek, paylaşmak, yeni dostlar edinmek ne güzel…

İnsan her yerde insan…

Ne demişti usta SALAH BİRSEL

‘Sevdim seni ey insan”

Yeter ki savaşma.

Acı anılar ve hiç dinmeyecek gözyaşları bırakma geride…

Bir Cevap Yazın